Oranjefeest eindigt in een domper 21 zeel Eerste vaatje zeewier geveild Averechts PZC maandag 11 juni 2012 Echte Zeeuwen zijn bijzon dere mensen. Ze moesten het land dat ze bewonen eerst op de zee veroveren en ze moeten hun land door zware dijken tegen het water beschermen. Het leven van de Zeeuwen valt of staat met de dijken. Eensgezind stellen ze zich te weer tegen de zee, want de zee is hun vijand. Het moet echte Zeeuwen daarom tot diep in hun ziel raken als een stuk van hun dierbare land aan de zee wordt opgeofferd. Daar komt nog bij dat veel Zeeuw en met de Bijbel zijn opgevoed waardoor ze op een bijzondere manier tegen het leven en hun omgeving aankijken. Laatst kwam ik een echte Zeeuw tegen. Nog een van de oude stem pel. Hij kon bij wijze van spreken de bijbel van achter naar voren op zeggen. Hij zei dat er nu eenmaal afspra ken gemaakt waren en dat er niets anders op zat dan te ontpol- deren, maar dat hij in zijn hart een naar gevoel had. COLOFON PZC Park Veldzigt 3 5, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht: Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De krant 6 weken voor 18 euro! Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met. automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28| ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening DereCgaatJorgiruIrJigommelpe rsoonsgegevens. In het colofon tro(l u nadere Informatie aan. 'ledereen dacht: van Denemarken winnen we wel, maar nu moeten we van Duitsland en Portugal winnen. Kleine kans dat dat lukt' joep Buitelaar uit Kapelie Land onder water zetten vond hij onjuist hij gebruikte het dialect woord haverechts). En het was niet in de lijn van de bijbel, vond hij. Bij de schepping van de we reld kwam er eerst licht en dan kwam er een firmament dat het hemelwater van het water bene den scheidde en er werd een dui delijke lijn getrokken tussen het droge en het natte. Ontpoldering, zo zei hij, is de omgekeerde we reld, we zetten daarmee een stap terug. Zo gaan we stukje bij beet je in de richting van de chaos. Straks doen ze ook nog het licht uit! Misschien was dat laatste min of meer grappig bedoeld, en ik vond het andersom vertellen van het oude scheppingsverhaal wel een aardig idee, maar ik lachte toch maar niet. Zeeuwen kunnen grappig zijn, maar hebben door hun eeuwen lange strijd tegen het water ook iets grimmigs. Ik begon dan ook maar niet over het uitdiepen en het herstel van natuurwaarden en het redden van de welvaart van Antwerpen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Heel Zeeland zat zaterdagavond tussen zes en acht op het puntje van z'n stoel tijdens de eerste EK-wedstrijd van het Nederlands elftal. Helaas, 'onze jongens' wis ten de Denen niet te verslaan. Maar ach, het was wel gezellig. Toch? door Cornelleke Blok Voorafgaand aan de wedstrijd van zater dagavond weet ieder een het zeker: Oranje gaat winnen van De nemarken. Het zal wel moeten. „Als we deze niet winnen, zijn we klaar", zegt Mart van Belzen uit Colijnsplaat, doelend op de wed strijden tegen de nog sterkere te genstanders Duitsland en Portu gal. „We moeten nu de eerste klap uitdelen", zegt hij strijdbaar. Het wordt vanavond 3-1 voor Neder land, voorspelt Van Belzen. Hij nipt aan een biertje bij de bar in het Holland House in Colijns plaat. De tribune in de hal zit bijna helemaal vol met uitgedoste mensen. Kinderen rennen rond, terwijl vaders en moeders toekij ken hoe Jetro Willems en Arjen Robben de eerste kansen van de wedstrijd missen. Een toeschouwer die een oranje leeuw op zijn hoofd draagt, ergert zich na tien minuten al aan het spel van de Nederlanders. „Ze spe len niet goed. Het tempo ligt te laag", moppert hij. Toch heeft hij het volste vertrouwen in een goe de afloop. „Het wordt 4-1. Let maar op." Een andere Colijnsplaatse dorpsbe woonster maakt het allemaal niet zoveel uit. „Ik heb helemaal geen verstand van voetbal. Ik kom hier voor de gezelligheid. Het hele dorp is er." De vrolijke sfeer in het Hol land House wordt getem perd als Michael Krohn Dehli in de 25e minuut scoorj voor de Denen. Werd er eerst nog getoeterd en gejuicht bij elke doel poging, nu volgen de Oranje-sup porters de wedstrijd met strakke gezichten. Op de Grote Markt in Goes is de sfeer na de rust niet anders. De ter rassen zijn bomvol. De jongeren kijken ietwat zenuwachtig en soms verveeld naar de grote tv-schermen. Alleen als Klaas-Jan Huntelaar bijna zorgt voor de ge lijkmaker klinkt er geschreeuw en oeh-geroep. Zodra het laatste fluit signaal klinkt, draait iedereen met een zijn rug naar het scherm. „Ik kan wel janken", zegt een meisje teleurgesteld. En natuurlijk weten de supporters het beter dan de bondscoach. Klaas-Jan Huntelaar, die had vanaf het begin moeten spelen, vinden Michel Verburg en Matthijs Klaas- se uit Kamperland, die zelfbij vier deklasser Bevelanders voetballen. Michel: „Van Persie heeft niets klaargespeeld op het WK, twee jaar geleden. De Hunter is de beste spits van Duitsland en hij kan goed koppen. Hij had gewoon in de basis moeten staan." Hij had er zéker twee in geschoten, weet Mat thijs zeker. Joep Buitelaar uit Kapelie is het met hem eens. „Huntelaar had er eerder in gemoeten." Hij gelooft niet dat Nederland nu nog de kwartfinale haalt. „Iedereen dacht: van Denemarken winnen we wel, maar nu moeten we van Duits land en Portugal winnen. Kleine kans dat dat lukt." Feest op de Grote Markt in Goes. Vlnr. Karei Anker, Johan Duivenvoorde, Manon Duinkerke en Martijn van Liere. door Ondine van der Vleuten SCHEVENINGEN - Bij de Schevening- se vismijn is zaterdag, op Vlagge tjesdag, het eerste vaatje zeewier geveild. Uit de Oosterschelde, uiter aard. Christine Burgemeester van de Stichting Kinder Kanker Gene zing was met 120 euro de hoogste bieder. De ludieke veiling was onderdeel van een manifestatie rond de culi naire mogelijkheden van zeewier, georganiseerd door de Vegetariërs- bond. Het publiek werd vergast op de eerste experimentele zeewier burger en smakelijke visvervan- gers. Promotiegroep Smakelijk Zee(u)wier zag de folders over kookworkshops wegvliegen. De promotiegroep verkent de moge lijkheden van Zeeuws zeewier. Zo wel qua verkrijgbaarheid als be kendheid van culinaire toepassin gen is er nog veel werk te verrich ten. Smakelijk Zee(u)wier bood het publiek ter plekke bereide knotswiersoep en andere zeewier snacks aan. Verder waren er lezin gen en stands; Kees Boender (www.zeewierwijzer.nl) bood on der meer bruinwierazijn van 't Spennekot uit Kerkwerve aan. De grote belangstelling voor het evenement lijkt erop te wijzen dat de tijd rijp is voor zeewier. Els van den Kerkhof van Smakelijk Zee(u)wier: „Recepten voor zee wier vind je genoeg op het inter net, maar niet voor het Zeeuwse zeewier. Wij zouden graag mee werken aan zo'n boek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2