werkt verlammend zwijgen op Leedvermaak in Duitsland om verlies van grote rivaal Oranje 'Ik had liever gezien dat ze gelijk hadden gespeeld. Nederland moet nu winnen. Duitse bondscoach Joachim Löw maandag 11 juni 2012 Jetro Willems schreef zaterdag geschiedenis. De PSV'er is met 18 jaar en 71 dagen de jongste speler ooit op een EK. Hij loste de Belg Enzo Scifo af, die 18 jaar en 115 dagen was. Robin van Persie en Klaas-Jan Huntelaar konden tegen Denemarken het verschil niet maken. foto Jerry Lampen/ANP EK in het kort Alle 160 dopingtests die vooraf gaand aan het EK voetbal zijn afge nomen, hebben allemaal een nega tief resultaat opgeleverd. Vooraf gaand aan het toernooi, dat vrijdag begon, werden van elk team tien spelers aan een test onderworpen. Bij geen van allen leverde dat spo ren van verboden middelen op. Franz Beckenbauer dreigt de Fifa- werkgroep die zich bezighoudt met de spelregels te verlaten. 'Der Kaiser' is het beu dat zijn voorstel om een overtreding in het straf schopgebied niet dubbel te bestraffen (rood én penalty), niet wordt overgeno men. „Als ons voorstel zó gene geerd wordt, dan heeft het geen enkele zin om in een Fifa- commissie te zitten die zich bezig houdt met het verbeteren van het voetbal. Ik overweeg dan ook om terug te treden", schrijft Becken bauer in zijn column in Bild Zei- tung, die vandaag verschijnt. Gemiddeld ruim 6,8 miljoen Ne derlanders hebben zaterdag naar de eerste EK-wedstrijd van Oranje tegen Denemarken gekeken. Dat bleek gisteren uit cijfers van Stich ting Kijkonderzoek. Op het einde van de wedstrijd keken volgens de NOS de meesten: zo'n 7,5 miljoen. Het gemiddelde was net iets lager dan bij de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal in 2008 tegen Ita lië. Toen keken er gemiddeld zeven miljoen Nederlanders, maar die wedstrijd werd later op de avond gespeeld. Maar of het zo moest zijn: precies op het moment dat Klose klaar stond om in te vallen, sloeg Go mez alsnog toe met een rake kop bal. Heel Duitsland opgelucht, de twintigduizend aanwezige fans op slag tevreden. En Klose? Die juich te net zo hard mee en moest zijn hesje weer aantrekken. Terug naar de bank. Pas de laatste tien minu ten mocht hij nog even meedoen. Na afloop zei Gomez blij te zijn ge weest met zijn basisplaats en hield Klose keurig zijn gemak. Hij is geen amokmaker. Zo viel alles op zijn plaats voor een van de topfavorieten van het toernooi, al ging het bepaald niet vanzelf. De Duitsers, met liefst ze ven Bayern-spelers in de basis, hadden het letterlijk en figuurlijk benauwd in Lvov. De broeierige, klamme lucht speelde ze parten. Twee keer troffen de Portugezen de lat, en Ronaldo en invaller Vare- la brachten doelman Neuer in het nauw. Het scheelde derhalve bar weinig of Portugal had Duitsland echt pijn gedaan. Nu zei één beeld genoeg: Cristiano Ronaldo die di rect na het laatste fluitsignaal zijn aanvoerdersband van zijn arm trok en naar binnen ging. De ve dette kon de pech moeilijk ver kroppen, maakte een gebaar van hulpeloosheid naar bondscoach Paulo Bento en was weg. De Duitsers daarentegen vierden feest. „Een bevrijdende zege", zei teammanager Bierhoff. „Het spel moet beter, maar dit is een gewel dige start", vond Löw. Ook de re serves, onder wie de gepasseerde Mertesacker, konden niet anders dan tevreden zijn. „Het lijkt me lo gisch dat ik woensdag weer op de bank zit. De coach heeft nu geen aanleiding om de opstelling te ver anderen", sprak de clubgenoot van Van Persie. door Hans Leber GDANSK - In de Duitse boulevard pers maakten ze zaterdagavond Ar jen Robben voor loser uit, alsof die de Bayern-pech van het afgelo pen seizoen meenam naar Oekraï ne. Maar ook tijdens het serieuze Duitse programma 'Die Sport- schau' en vooral de talkshow daar na was Nederland onderwerp van leedvermaak. De oosterburen ver kneukelen zich aan het verlies van Oranje. Langdurige beelden van te leurgestelde gezichten van Neder landse spelers na de wedstrijd, zo als die van Ron Vlaar en Arjen Robben, werden aan de Duitse kij ker voorgehouden, begeleid met wat schampere opmerkingen. 'Legoland verslaat Egoland' werd onder meer gezegd, refererend aan de Bayern-discussie over het egoïs me in het spel van Arjen Robben. Gisteren, tijdens een druk bezoch te persconferentie van de Duitse ploeg, was er bij coach Joachim Löw en verdediger Mats Hummels allerminst sprake van leedver maak. Löw: „Het is jammer dat Ne derland verloor, nu zullen ze woensdag voluit gaan." En Hum mels: „Huntelaar en Van Persie ho ren in het strafschopgebied bij de beste acht van de wereld. Ze moe ten geen schietkans krijgen." Journalist Klaus Bellstedt van Stern-online vindt ook niet dat de Duitsers lacherig doen over Oran je. „Daarvoor bestaat in Duitsland veel te veel bewondering voor het Nederlandse voetbal", zegt hij. „Maar nadat wij altijd minder mooi voetbal hebben gespeeld, kan de Duitse ploeg nu zelf ook goed voetballen, aanvallend spe len. De Duitsers wanen zich dus op ooghoogte met de Nederlan ders. Misschien dat daar de wat olijkere toon in de berichtgeving vandaan komt. Nu durven ze pas." Zijn collega Marcus Bark, die voor de Duitse tv werkt, merkt ook niets van negatieve sentimenten. „De boulevardpers maakt overal 'haat' van, ook als het gaat om wedstrijden tussen Schalke 04 en Borussia Dortmund. Terwijl het daar ook alleen maar om rivaliteit gaat. Nederland is Duitslands gro te rivaal op voetbalgebied, klaar! Meer niet. Het valt allemaal wel mee. Wij hebben vier, vijf keer zo veel inwoners, en de kleine heeft meer lol als-ie van de grote wint, toch?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29