uiteen Zoeken naar geloof, met het mes op de keel De skybox 'Er moet nu echt bezieling in de ploeg komen' maandag 11 juni 2012 ffl SIMÉSSM Michael Krohn-Dehli 9 Arjen Robben ligt er verslagen bij na de onverwachte nederlaag tegen Dene marken. foto Stanley Contha/ANP had, zal woensdag in de vroege fi nale een duidelijke keus moeten maken. Anders wordt de ploeg op nieuw weggelopen door een tegen stander, die geweldig kan omscha kelen. Of met z'n allen vooruit, of inzakken, compact spelen en ho pen dat artiesten voorin dan wel genadeloos zijn. Als Van Marwijk een peiling bij zijn basisploeg gaat doen, zal het ongetwijfeld 7-4 worden voor op tie twee. Dat is een wankel funda ment dat vooral uit angst is opge bouwd. En daarmee win je niet een groot toernooi. zie onze website:Kijk voor de rapportcijfers van Oranje op de website van deze krant. Een 7 voor Jetro Willems, maar wat kregen de andere spelers? De Zweed Jonas Eriksson fluit woensdag het EK-duel tussen Nederland en Duitsland. y i Niet eerder onder het be wind van Bert van Marwijk voelde Oranje het mes zo op de keel als in de aanloop naar de alles-of-niets wed strijd tegen Duitsland. door Roel Wiche Als je een eeuwige opti mist bent en' ook nog supporter van Oranje - geen ongebruikelijke combinatie - dan wil je je in deze dagen tussen hoop en vrees al gauw vastklampen aan die won derbaarlijke wederopstandingen uit het verleden. Zoals in dat ene jubeljaar, 1988, toen het Neder lands elftal het EK óók begon met een nederlaag en uiteindelijk dans te in een gouden confettiregen. Of zoals twee jaar geleden, toen Span je in de eerste WK-wedstrijd Zwit serland helemaal aan flarden speel de, maar toch verloor. En wie toen wereldkampioen werd, weet heel Nederland nog maar al te goed. Het grote zoeken naar houvast is begonnen, in een week die wel licht bepalend zal zijn voor de toe komst van de bondscoach en de Oranje-aspiraties van een aantal in ternationals. Nog nooit eerder on der het regime Van Marwijk (van af 2008) was de druk op het Neder lands elftal zo voelbaar als nu. Ruim drie jaar hing er een aureool van onaantastbaarheid boven de ploeg, met een hoge priester die voortdurende preekte over een winnaarsmentaliteit en discipelen die - haast on-Nederlands - durf den uit te spreken dat zij voor het allerhoogste gaan. Maar na de vijf de nederlaag in negen wedstrij den, zaterdag tegen de Denen (0-1), wordt het heilige geloof be laagd door twijfels. Als er één wedstrijd is waarin de boegbeelden van Oranje zullen moeten opstaan, dan is het die van woensdag tegen de Duitsers, op een avond die voor Nederland het karakter van 'do-or-die' heeft gekregen. Van Persie, Sneijder, Robben, Van Bommel, De jong, Mathijsen, Heitinga: het is de rug gengraat van het elftal waarmee Van Marwijk in 2008 zijn project begon, allemaal spelers die gerijpt zijn bij buitenlandse topclubs en die de morele verantwoordelijk heid zouden moeten voelen om hun coach, en niet in het minst hun land, niet in de kou achter te laten. Op het WK in Zuid-Afrika slaagden zij erin om hun mantra's over het collectief en het ultieme doel, in daden om te zetten: een ongeslagen reeks naar de finale, ook al deed het spel (te) weinig Aanvoerder Mark van Bommel houdt vertrouwen in een goede af loop. foto Jerry Lampen/ANP recht aan de Hollandse aanvals- school. Nu moeten ze aantonen of die toewijding aan het grote ge heel nog steeds even groot is. Cruciaal is de vraag in hoeverre de ze spelers in staat zullen zijn om de mokerslag tegen de Denen men taal op te vangen. De lichaamstaal op de training van gistermiddag in Krakau, na de nachtelijke terug vlucht vanuit Charkov, liet door schemeren dat de knop nog be paald niet omgezet is. De basisspe lers lagen na een lichte uitloopses sie in plukjes verspreid over het veld, alsof een psychiater praat groepjes had georganiseerd om het leed weg te masseren. Veel tijd daarvoor is er niet. De knop moet razendsnel om, want op een EK volgen de wedstrijden elkaar in een hoger tempo op dan op een WK. „Ik dacht even dat ik in een hele slechte film was beland", zuchtte Arjen Robben zaterdag na het mislukte bombardement op het toch niet al te stevige Deense fort. „Zo extreem heb ik het nog niet eerder meegemaakt. Maar ik denk dat je toch nog heel veel posi tieve dingen uit deze wedstrijd kunt halen. We moeten het geloof houden." Juist dat laatste wordt de grote uitdaging op weg naar de avond van het alles-of-niets, woensdag in het steeds heter wor dende Charkov. Het mes staat op de keel, een onaangenaam gevoel waarmee deze Oranje-generatie niet vertrouwd is. Mark van Bom mel wilde zaterdag niets weten van al die vergelijkingen met het verleden, of het nu het gouden EK van 1988 was of de Spaanse inhaal race in 2010. Deze situatie kun je jezelf aanrekenen, zo erkende de Oranje-captain schuldbewust. Of iedereen van zijn ploeggenoten daar ook van doordrongen is, zal tegen Duitsland duidelijk worden. door Dick Hofland Margriet van der Linden foto GPD Opgegroeid onder de rook van Rot terdam zit er wel 'iets van Feye- noord' in de genen van Margriet van der Linden. „Maar ik ben geen diehard fan", zegt de hoofdredacteur van het vrouwelijke opinieblad Opzij. „Voor alles vind ik het spelletje het leukst." Zo is ze naar een wedstrijd van Ajax in de Champions League ge weest, kijkt ze zoveel voetbal op tv dat ze voor komend seizoen toch maar eens een abonne ment op Eredivise Live overweegt en is ze za terdag regelmatig uit haar stoel gesprongen toen Nederland maar niet kon scoren tegen De nemarken. „Ik heb tegen het tv-scherm zitten schreeuwen: Nu Moet Het Toch Echt Eens Ge beuren." Ze vindt het een beetje overdreven te zeggen dat Oranje een stortvloed aan kansen heeft ge had - 'hooguit drie echte' - en werd gister ochtend niettemin wakker met een gevoel dat er iets vervelends was gebeurd. „Het verlies is een beetje onvoorstelbaar, maar het meeste dat me is bijgebleven, is dat er geen bezieling in het team zit. Geen vrolijkheid, geen gedartel. Ik heb geen moment gedacht: ze hebben er ple zier in." Geen reden om de bloemetjes buiten te zetten en daarom deze keer ook geen kater. „Dat doe je eerder als het feest is. Dan ga je los, maak je lol." „Duitsland-Portgual was in elk geval niet geweldig, dus dat geeft enige hoop." Mocht Oranje er woensdag na Duitsland, of zondag na Portugal, uit liggen, dan blijft ze het EK gewoon volgen. „Dat zal niet makkelijk zijn, maar het is hoe dan ook een geweldig toer nooi met genoeg mooie wedstrijden." Dat krijg je, als je als klein meisje met vriendjes op straat voetbalde. Dan laat het je nooit meer los. „Laat Huntelaar en Van Persie nu maar eens samen in de spits spelen. Misschien moet Afel- lay er dan uit, daar moeten we niet zo moeilijk over doen, hij was na zestig minuten op. Of een middenvelder opofferen, want je kunt op de vedetten afgeven, het middenveld kan mij niet bekoren. Te defensief, waardoor het neusje van de zalm voorin niet genoeg tot zijn recht komt. Ik weet niet hoe het gaat lopen, ik heb nog wel degelijk hoop, maar dan moet er nu echt bezieling in de ploeg komen. Dat is het al lerbelangrijkste. Dan komt die geweldige tech niek vanzelf tot zijn recht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27