Hands! 28031 Oranje valt in stukken 261 sport Collectief wint het van de individualisten Staat van Oranje Mixed zone maandag 11 juni 2012 In twaalf uur tijd werden 28.031 berichten via Twitter verstuurd over Nederland - Denemarken. Bert van Marwijk: „We hadden een strafschop moeten hebben. Dat was 1000 procent een penalty." door Roel Wiche Als je international van Oranje bent, heb je één zekerheid in het leven: vroeg of laat beland je in de mixed zone. Dat is een dure naam voor een wat vage ontmoe tingsplek, die meestal bestaat uit een braderie-achtige partytent met dranghekken. De hekken zijn zigzaggend geplaatst zodat de voetballers niet met een tussen- sprint de media kunnen ontlo pen. De meningen over het feno meen mixed zone zijn, voorzich tig gezegd, verdeeld. Sommige spe lers beschouwen het als het voor portaal van de hel, anderen als een mooie plek om te sparren met journalisten. Het fascinerende van de mixed zo ne is dat die binnen een paar se conden genadeloos de gemoeds toestand van een speler ontbloot. Populair is de niet-aankijken-mo- dus. Meestal zijn dat de reserves die weten dat ze moeten lopen langs een peloton hongerige weer wolven dat hen toch niks gaat vra gen. Zwaar in opkomst is de tele foonloper. Die wordt, wat jam mer toch, altijd gebeld bij binnen komst van de mixed zone. Nigel de Jong gaf zaterdag na het bittere verlies tegen de Denen een perfec te demonstratie. Een variant daar op is de koptelefoonloper. Je weet dat je hem kan aanschieten, maar praten is toch vrij ongemakkelijk als je voortdurend een tattoo-rap- per op de achtergrond hoort. Bovendien zijn de koptelefoons te genwoordig zo groot dat je nooit zeker weet of het nu Gregory van der Wiel is of niet. Gelukkig is er ook nog de klassie ke loper. Gewoon kop omhoog en als een ware aanvoerder aan het volk uitleggen dat jij ook het liefst een deur zou intrappen, na zo'n mokerslag op het EK. Bedankt, Mark. Op het slagveld der gemiste kansen viel Oranje tactisch en verdedigend behoorlijk door de mand. Het gat tussen de vier man voorin en de zeven spelers daarachter heeft van het Neder lands elftal een gespleten ploeg gemaakt. door Leon ten Voorde CHARKOV - Het is allang geen nieuws meer dat Oranje uit twee blokken bestaat, maar zelden was het verschil in denken en doen zo groot als bij de totaal verprutste openingswedstrijd tegen Denemar ken: 0-1. Natuurlijk: het ging zaterdag voor al over de aanvallers en hun du bieuze hoofdrol op het kansenfesti val van Charkov. Maar met het oog op de rest van de week was het minstens zo fnuikend om te zien dat de ploeg in stukken uit eenviel toen het even tegenzat. En dat is onderhand een structureel probleem. Als de grote vier de wedstrijd niet winnen voor Oran je, ontbreekt de zekerheid waarop een succesvol team moet kunnen bouwen, zoals dat bij het WK nog het geval was. Tegen Denemarken was er bij bal verlies geen enkele samenhang tus sen het achterste en voorste gedeel te van de ploeg. Anders gesteld: tactisch klopte er helemaal niets van op het middenveld. De spelers van Oranje - met aanvoerder Mark van Bommel voorop - gaan er al tijd zo prat op dat ze druk vooruit zetten, maar in Charkov bleek dat een romantische gedachte uit het verleden te zijn. Als de spelers voorin op jacht gin gen naar de bal, stond de rest van de ploeg zo'n beetje bij het eigen strafschopgebied te wachten, waar door de vrij beperkte Denen alle ruimte kregen om over te steken. Nederland 0 Denemarken 1 Stekelenburg Van der Wiel Heitinga Vlaar Willems (84. Kuijt) De Jong Van Bommel (71. Van der Vaart) Sneijder Robben Afellay (71. Huntelaar) Van Persie Scheidsrechter. Skomina (Slv) Bendtner Krohn-Dehli Rommedahl (83. Mikkelsen) Eriksen (74. Schene) Zimling Kvist S. Poulsen Agger Kjaer Jacobsen Andersen Denemarken Scoreverloop: 24. Krohn-Dehli 0-1. o Toeschouwers: 35.923. Gele kaart: Van Bommel (Neder land), S. Poulsen, Kvist (Denemarken). En als defensief ingestelde spelers achteruit gaan lopen, doen ze dat altijd vanwege een gebrek aan ver trouwen. Zo heeft Van Bommel het afgelopen seizoen bij AC Mi lan alleen maar als extra slot op de deur gefungeerd en dan is het las tig schakelen naar een elftal dat heel andere uitgangspunten zegt te hebben. De controleurs Van Bommel en Ni- gel de Jong kwamen vooral na rust handen en voeten tekort, maar ze hoeven dit toernooi niet te reke nen op steun van de achterste vier. Die hebben het namelijk druk ge noeg met zichzelf Tegen Denemarken ging bij vrij wel elke tegenstoot het luchtalarm af in de defensie van Oranje en dan heetten de tegenstanders nog niet eens Mario Gomez, Thomas Muller, of Cristiano Ronaldo en Nani, maar Michael Krohn-Dehli en Dennis Rommedahl. Het viel de jonge Jetro Willems niet te verwijten, want de debu tant op dit niveau hield zich voor al aan de bal knap staande. Maar Gregory van der Wiel, John Heitin ga en Ron Vlaar misten net als de mannen voorin het killersinstinct. De simpele manier waarop de meest ervaren verdediger Heitinga zich bij de enige treffer van de wedstrijd liet uitspelen door de ooit bij RKC Waalwijk gloriërende Krohn-Dehli was symbolisch voor het defensieve broddelwerk. Met de verwachte rentree van Joris Mathijsen tegen Duitsland worden de problemen niet meteen verhol pen. Oranje, dat tegen de Denen opval lend genoeg ook fysiek problemen door Wilber Hack Niki Zimling viert de zege op Oran je met ploeggenoot William Kvist. foto Manu Fernandez/AP CHARKOV - Acht jaar lang speelde Michael Krohn-Dehli in de Neder landse competitie. Met wisselend succes. Bij RKC Waalwijk beleefde hij zijn sterkste periode. Zijn ver blijf bij Ajax werd gekleurd door blessures. Hij moest uiteindelijk weg uit Amsterdam. Daarom voelde de Deen zich zater dagavond na de 1-0-zege op Neder land in Charkov de koning te rijk. „Ze weten nu weer dat ik nog steeds voetbal", zei de man, die het enige doelpunt maakte. Hij ver blijft alweer vier seizoenen bij Brondby en was daardoor uit het zicht van de Nederlandse voetbal fans verdwenen. Krohn-Dehli stuitte in het stadion van Metalist op zeven spelers waar hij in Nederland nog mee gevoet bald had. Bij Ajax waren dat Steke lenburg, Van der Wiel, Heitinga, Sneijder, De Jong en Huntelaar. Bij RKC. voetbalde hij samen met Khalid Boulahrouz. Die weten schap kwam hem bij zijn doel punt wel van pas. „Van Heitinga wist ik dat hij graag slidings maakt", verklaarde hij de wijze waarop hij zijn goal maakte. Krohn-Dehli ging met een grote boog om de centrale verdedigers van Oranje heen en schoof de bal door de benen van de keeper in het doel. Krohn-Dehli bombardeede de wedstrijd meteen als zijn mooiste bij een EK-eindronde. Dat hij zich zo in de kijker speelde, kwam hem niet slecht uit. Hij heeft nog steeds de drang om zich in het buiten land te bewijzen. „Als er nog iets op me afkomt, dan zou dat heel leuk zijn." In het veld had hij zich wel verbaasd over de gebrekkige teamgeest bij Oranje. „We wisten dat we bij vlagen de ruimte zou den krijgen om te voetballen. Na de eerste twintig minuten slaag den we daar ook in. Natuurlijk dreigde er voortdurend een Neder landse treffer. Maar we hebben zelf ook onze kansen gehad." Niki Zimling, voormalig speler van NEC, ging nog een stapje ver der. Die zag een enorm verschil tussen het Oranje van 2010 en 2012. „Nederland heeft nog steeds veel grote spelers. Twee jaar gele den was het een geoliede machi ne. Nu oogde het allemaal veel minder. We speelden tegen een aantal individualisten", zei Zim ling, die overigens het WK van 2010 niet eens meemaakte. „We hebben geregeld de laatste lijn van Nederland behoorlijk onder druk kunnen zetten. Daardoor kwam er veel meer ruimte dan we hadden verwacht." De stemming in de kleedkamer van de Denen was eu forisch. „Hier hebben we de hele voorbereiding naartoe gewerkt. We zouden tevreden geweest zijn met een punt. Dan is het geweldig dat je met een overwinning van het veld stapt", zei Zimling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26