Vrouwen Midden-Amerika zuchten onder geweld Duiitsfiicifici y Spanje mogelijk als vierde aan EU-infuus dejongintra.nl Verdriet om broer DE BESTE BUSVAKANTIES zaterdag 9 juni 2012 m - hniTAnl^nil O MEXICO STAD - Ciudad Juarez, de Noord-Mexicaanse grensstad, staat vol met roze kruisen, eenzaam aan stoffige straatjes in de arme buiten wijken. Het zijn monumenten voor de honderden vrouwen die er sinds 1993 zijn vermoord. Da ders zijn nooit gepakt. En het moorden gaat nog steeds door. De moorden van Ciudad Juarez zijn berucht, maar geen uitzonde ring in de regio. Volgens de Ameri kaanse mensenrechtenactiviste Jo- dy Williams en de Guatemalteekse Rigoberta Menchü, winnaars van de Nobelprijs voor de vrede in 1997 en 1992, is het geweld tegen vrouwen in Mexico, Honduras en Guatemala geëxplodeerd. Williams en Menchü komen met schokkende cijfers. In Mexico steeg het aantal moorden op vrou wen tussen 2006 en 2010 met 40 procent. In buurland Guatemala werden in 2010 685 vrouwen ver moord' in 2000 'maar' 213. In Hon duras is de situatie nog dramati scher. Tussen 2002 en 2010 stegen het aantal moorden op vrouwen met 257 procent. Elke dag laat een vrouw het leven. Volgens Menchü en Williams is de straffeloosheid in de regio het grootste probleem. Honduras kampt met de naweeën van de staatsgreep van 2009, waar door een machtsvacuüm is ont staan. Het land heeft het hoogste moordcijfer ter wereld, 82 moor den per 100.000 inwoners. Guate mala en Mexico zuchten intussen onder drugsgeweld, dat in Mexico alleen al meer dan 50.000 mensen het leven heeft gekost sinds 2006. De gemene deler in de drie landen is de niet of nauwelijks functionerende rechtsstaat: 95 pro cent van de moordzaken wordt nooit opgelost. Rechters en politie zijn overwerkt, corrupt of werken mee met de georganiseerde mis daad. In de machocultuur van Mexico en Centraal-Amerika zijn vrouwen de meest kwetsbare groep. „Mannen hebben het idee dat ze kunnen doen wat ze willen, zonder dat ze worden vervolg", zegt Irma Casas, directeur van de stichting Casa Amiga, die geweld tegen vrouwen in Ciudad Juarez bestrijdt. „De moorden op vrou wen raken ondergesneeuwd door de drugsoorlog. Ze worden op één hoop gegooid met gewone crimi- naleit." De Amerikaanse militaire hulp aan de drie landen in het ka der van de War on Drugs is Menchü en Williams een doorn in het oog. Ze roepen de VS op te stoppen met het financieren van in hun ogen corrupte veiligheids diensten die de mensenrechten schenden. De kans dat er iets ver andert is klein. Bij een bezoek aan Mexico maakt de Amerikaanse vi ce-president Joe Biden duidelijk dat de VS het anti-drugsbeleid niet zullen veranderen. MADRID - Spanje vraagt waarschijn lijk dit weekeinde al hulp voor zijn banken bij de Europese Unie aan. Dat meldden vrijdag twee bron nen binnen de EU. De eurogroep, de vergadering van de ministers van Financiën van de eurozone, houdt vanochtend een telefonische conferentie om de hulpaanvraag te bespreken, aldus de bronnen. De zegsman van Euro pees commissaris Olli Rehn zei vrijdag dat, mocht er een verzoek van Spanje komen, de instrumen ten daar zijn om Spanje te helpen. Spanje zou na de afwaardering door kredietbeoordelaar Fitch, don derdagavond, hebben ingezien hoe ernstig de situatie is. Daardoor zou de Spaanse regering nu ook bereid zijn om snel tot actie over te gaan. Fitch verlaagde de waardering van de Spaanse schulden in één klap met drie stappen en schatte dat de Spaanse banken 60 tot 100 miljard euro nodig hebben om hun kapi taal op orde te krijgen. OSLO 'Breivik heeft Asperger en Tourette' DAMASCUS Waarnemers VN bereiken moordplek PESHAWAR - Bij een bomaanslag op een bus met over heidspersoneel en andere burgers in de Pakistaanse stad Peshawar zijn gisteren zeker 19 doden en 42 ge wonden gevallen. De man op de foto treurt om zijn broer. Peshawar is vaak het doelwit van extremistisch geweld, het ligt aan de rand van het aan Afghanistan grenzende stammengebied waar moslimextremisten ac tief zijn. foto Mohammad Sajjad/AP Anders Breivik, die 22 juli 77 men sen doodde, heeft Asperger en het syndroom van Gilles de la Touret te, zei psychiater Ulrik Malt giste ren tijdens de rechtzaak. Asperger is een vorm van autisme. Gilles de la Tourette uit zich in tics: ongecon troleerde spierbewegingen en het maken van geluiden. Breivik: „Ik wil Malt feliciteren met een goed uitgevoerde karaktermoord. Mis schien wel de beste sinds 22 juli." PARIJS Oudste vrouw Europa op 114e overleden De oudste vrouw van Europa is op 114-jarige leeftijd overleden. De Franse Marie-Thérèse Bardet blies gisteren haar laatste adem uit in een rusthuis, aldus het tehuis. Ze had juist 2 juni haar verjaardag ge vierd. De vrouw was in 1898 gebo ren in Lorient in Bretagne. Ze woonde sinds 1990 in een rusthuis in Pontchateau, niet ver van haar geboorteplaats. Waarnemers van de Verenigde Na ties zijn er gisteren tijdens een tweede poging in geslaagd de Syri sche plaats te bereiken waar een nieuwe massamoord is gemeld. Bij een eerste poging donderdag wer den de waarnemers beschoten. De waarnemers arriveerden in een konvooi vanuit Damascus. Woens dag zijn minstens 55 mensen ver moord in het dorpje al-Qubeir, een soennitische enclave. LONDEN Gedwongen huwelijk strafbaar in Brittannië Ouders die hun kinderen uithuwe lijken kunnen, als het aan de Britse regering ligt, achter de tralies ver dwijnen. De Britse regering wil daar een wetsvoorstel voor indie nen. Aanleiding voor het wetsvoor stel zijn zo'n tweeduizend mogelij ke gevallen van gedwongen huwe lijken waar de Britse overheid zich sinds januari 2011 over heeft gebo gen. Speciaal voor singles .Jgn Drankjes inclusief in Hotel Palace*** Moezel en Rijn 8- daagse reis per bus Diverse vertrekdata t/m oktober Nederlandse en Belgische steden 7-daagse riviercruise Slechts één vertrekdatum: 12 juli deionaintra.nl/crcr421 deionQintra.nl/bblof02 Zwarte Woud en de Vogezen 13-daagse reis per bus Diverse vertrekdata t/m augustus deionaintra.nl/bbend01 Veneto en Venetië 10-daagse reis per bus Diverse vertrekdata t/m oktober deionaintra.nl/bbate01 Kroatische Bloemenrivièra 12-daagse reis per bus Diverse vertrekdata t/m september deionaintra.nl/bbopa04 Van Lagune tot Vesuvius 11-daagse vlieg-bus rondreis Diverse vertrekdata t/m oktober deiongintra.nl/vbit415 bei 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9