'Altijd ook een lach om tranen te drogen Ach en wee over lot van d'AntiBopen Speciale voorstelling Politieke besluiten niet zoveel waard 22 Wandelaars Jeugdbrandweer Voorwaardelijke boete wegens gesjoemel Zeeuws in Kerkje zaterdag 9 juni 2012 «3®35®S>SKW$5H; door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vereniging d'Antilo- pen is ernstig gedupeerd door het verlies van dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Bestuurslid Anne van Mil van de sportvereniging voor mensen met én zonder handi cap wreef dit de leden van de ge meenteraadsfracties nog eens ste vig onder de neus tijdens de Com missie Samenleving en Bestuur. De Putmeet werd op 4 november met onmiddellijke ingang gesloten wegens het gevaar dat de door be tonrot aangetaste vloer oplevert. Voor de vaste gebruikers werden tijdelijke oplossingen gevonden, maar voor d'Antilopen blijkt de si tuatie slecht uit te pakken. „Onze leden moeten uitwijken naar verspreid liggende locaties op het eiland om hun sport te kun nen uitoefenen. Locaties die niet altijd toegankelijk zijn voor rol stoelgebruikers en scootmobiel", schetste Van Mill. Zij confronteer de politiek met een sombere op somming: opzeggen van lidmaat schappen, aftreden van de voorzit ter, opheffen van de gymclub, ver dwijnen van de saamhorigheid tus sen mensen rpet én zonder handi cap, die de vereniging de afgelo pen jaren zo zorgvuldig had opge bouwd. „Het zoeken van een op lossing kost tijd, maar tijd heeft on ze vereniging misschien niet meer", aldus Van Mill. De kwestie 'Putmeet' prijkte op de agenda van de commissie op ver zoek van fractievoorzitter Jos Beije "van Alert!. Hij wil helderheid over de vraag hoeveel invloed de ge meenteraad, maar ook het college van B en W eigenlijk nog heeft over de beschikbaarheid van de dorpshuizen in het algemeen. Alert! heeft moeite met het feit dat het oorspronkelijke contract, dat in 2008 bij de verkoop van de dorpshuizen met Zeeuwland werd gesloten, per 1 november 2011 is ge wijzigd. Met die wijziging is de ver plichting voor Zeeuwland de dorpshuizen tot 2017 te handha ven, vervallen. Tevens stelde Beije vast dat door de contractwijziging de gemeente sinds 1 november geen huurder meer is van de dorpshuizen. Inmiddels treedt de Stichting Dorps-en Gemeenschaps huizen op als huurder, die voor heen alleen zorgde voor exploita tie en beheer van deze accommo daties. Volgens wethouder Gilles Houteka mer heeft dat alles te maken met de beleidsvisie 'Tij van de Toe komst' en hecht de gemeente op basis van de 'veranderende samen leving' meer waarde aan activitei ten dan aan stenen. „Maar in het geval van De Put meet kun je dus als gemeente geen enkele invloed meer uitoefe nen en ben je afhankelijk van de goede wil van de betrokken part ners", concludeerde Beije. Hij vond alleen het CDA aan zijn zij de. „Wij vinden het essentieel dat de dorpshuizen nog enige tijd open blijven", zei Daniël Joppe. De overige fracties gaven aan zich het lot van d'Antilopen wel aan te trekken en drongen er bij wethou der Houtekamer op aan snel met een oplossing te komen. 'Veranderende samenle ving' en Voortschrijdend in zicht' worden soms aange voerd om terug te komen op eerdere besluiten. Maar waar is de burger aan toe? Verkoop van de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland door de ge meente aan woningbouwvereni ging Zeeuwland in 2008 lag gevoe lig bij de bewoners. Velen vroegen zich bezorgd af hoe dat in de praktijk zou uitpakken. Zou de huur niet torenhoog wor den? Zou Zeeuwland de boel op den duur niet gaan slopen om ruimte te maken voor woning bouw? Toenmalig wethouder Roel van der Wekken wist dit soort zor gen grotendeels weg te nemen met duidelijke voorwaarden in het contract: Zeeuwland had als nieu we eigenaar de verplichting de dorpshuizen tot 2017 te handha ven. Mocht de woningbouwvereni ging de grond daarna voor iets an ders willen gaan gebruiken dan moest ze wel voor een alternatief als ontmoetingsruimte op het be treffende dorp zorgen. In de randprogrammering van de Kunstschouw Westerschouwen verzorgt toneelvereni ging Applaus en Rozen uit Zoetermeer twee toneelopvoeringen. Dit keer is gekozen voor 'De liefde van de zeven poppen' naar het boek van Paul Callico. Paul Gallico schreef zijn boek Lo ve of the Seven Dolls in 1950. De daarop gebaseerde film Lili van regisseur Charles Water ver scheen in 1953. Toneelvereni ging Applaus en Rozen brengt zaterdag 16 juni de toneelversie in Burgh-Haamstede. door Ali Pankow Voor Petra de Haan heeft de keus voor de toneel productie De liefde van de zeven poppen alles te maken met jeugdsentiment. „Ik las het boek toen ik 15 jaar was voor mijn literatuurlijst op de mid delbare school. Het is ook al weer 25 a 30 jaar geleden dat ik de film heb gezien. Veel korter geleden ontdekte ik dat ér ook een toneel script van bestond." De regisseur vertoeft vaak in haar tweede woning in Renesse en bouwde de afgelopen jaren goede contacten op met het bestuur van De Kunstschouw. Eén keer per jaar komt zij met haar toneelgroep uit Zoetermeer naar Schouwen voor twee toneelopvoeringen op het strand, in de bossen of zoals dit keer in dorpshuis De Schutse in Haamstede of op het sfeervolle terreintje daarnaast. Om zich niet te veel door nostal gische gevoelens te laten leiden, vroeg De Haan ook een dramaturg eens naar zijn mening over De lief de met de zeven poppen. Hij bleek enthousiast en adviseerde haar er als regisseur beslist haar tanden in te zetten. Dat geeft De Haan gedaan. „Eerst heb ik er nadrukkelijk het boek weer eens op nagelezen, want ik vond de toneeltekst eerlijk gezegd wat mager. Bovendien heb ik ook alle spelers gevraagd het oorspron kelijke boek te lezen." Het verhaal speelt zich af in het Pa rijs van 1950. Mouche, een 18-jarig meisje van het platteland, is op weg naar de Seine om een einde aan haar korte leven te maken. Zij 'Het is een verhaal over eenzaamheid. De poppen- kastbaas kan zijn gevoelens niet uiten' wilde haar geluk beproeven in het grote Parijs, maar die droom is over en uit. Plotseling spreekt één van de poppen uit de poppenkast nabij de Seine haar aan." „Het is een verhaal over eenzaam heid. De baas van de poppenkast kan zijn gevoelens alleen via een omweg uiten", zegt De Haan en zij trekt en passant een vergelij king met de vorig jaar uitgekomen film The Beaver met Mell Gibson als man die alleen kan communice- renmet een speelgoedbever. De regisseur heeft voorkeur voor stukken waarin wezenlijke dingen aan de orde komen. Daarnaast biedt ze wel graag ruimte aan de humor. „We brengen geen dijen kletser, maar er is wel altijd de lach om de tranen te drogen", om schrijft De Haan veelzeggend. Zij kijkt met veel plezier terug op een boeiend repetitieproces. Voor het geloofwaardig neerzetten van poppen is een specifieke speltech niek vereist. „Daar is veel aandacht aan besteed. Je moet je als speler voortdurend afvragen hoe je je moet bewegen wanneer je als pop op één hand wordt bediend", al dus de regisseur. Petra de Haan verzamelde oude foto's van Parijs en pro- Schminken is een belangrijk onderdeel van de vormge- jecteert die via een beamer als sfeerbeeld op de achter- ving in deze voorstelling. 'Een pop' heeft niet veel mi- wand van het decor. miek en moet het hebben van de juiste accenten. door Ali Pankow De exploitatie van dorpshuizen le vert vaak verlies op, zo blijkt in de praktijk. Zo ook De Putmeet. Best begrijpelijk dat Zeeuwland hier niet meer wil, investeren in herstel van een aangetaste vloer. Zeeuwland zoekt liever nu al een alternatief. Dat vergt tijd. In de tussentijd worden de vaste gebruikers van De Putmeet verwe zen naar accommodaties elders op het eiland. Vereniging d'Antilopen komt daardoor extra in de knel. De politiek zegt zich het lot van deze club zeer aan te trekken, maar kan geen oplossing afdwin gen. De belofte dat de dorpshui zen tot 2017 zouden open blijven, is losgelaten: veranderende samen leving, voortschrijdend inzicht. De Putmeet is slechts een voorbeeld, maar roept wel de vraag op wat po litieke besluiten eigenlijk waard zijn? ZIERIKZEE - Locoburgemeester Ad Verseput ontvangt maandag de deelnemers aan de wandeldrie- daagse voor senioren. De sportieve- lingen worden in de hal van het ge meentehuis getrakteerd op koffie met een bolus. De ontvangst is om 14.45 uur. ZIERIKZEE - De fractie van de Christenunie wil extra geld be schikbaar stellen voor de jeugd brandweer. De fractie heeft aange kondigd een voorstel te maken voor de begroting van 2013. Vol gens de Christenunie is de jeugd brandweer van groot belang voor het eiland en daar moet budget te genover staan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 46-jarige Goesenaar voor gerom mel met omzetbelasting een voor waardelijke boete van 5625 euro opgelegd. Tegen de Goesenaar, ei genaar van een Wemeldingse groothandel in fietsen en onderde len, was een taakstraf een voor waardelijke celstraf geëist. Het be drijf leverde van 2000 tot 2005 aan een niet bestaand bedrijf in Zwit serland. Het vermeende gesjoemel valt onder de noemer 'voorwaarde lijke opzet' en de boete is dan ook voorwaardelijk. De Goesenaar heeft een rekening van de fiscus ge kregen van meer dan vijf ton. ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek vindt zondag weer een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws plaats. De overdenking wordt verzorgd door Krijn van der Jagt uit Renesse. Het thema is: Job, de man die a z'n eigen tegen kwam. Aanvang: 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94