Helemaal lijp van sport SS media TERUGGESPOELD Forrest Gump media@wegener.nl 024-3650570 23 Zaterdag 9 juni 2012 In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Over honderd jaar is het vast nog een veel geciteerde filmquote: 'Li fe is like a box of chocolates, you'll never know what you gon na get'. Er werden midden jaren negentig zelfs T-shirts van verkocht. De tegeltjeswijs heid van een licht verstandelijk gehandicap te man ging er in als Gods woord in een ouderling. Die man was Forrest Gump, hoofdpersoon uit een van de meest opmer kelijke films uit de jaren negentig. Want hoe verzin je zo'n script? De naoorlogse Amerikaanse geschiedenis ervaren en be commentarieerd door een verstandelijk ge- door Ivar Hoekstra handicapte man. Maak daar maar eens ge loofwaardig filmmateriaal van. Regisseur Bob Zemeckis flikte het in 1994, zoals hij in 1985 de filmwereld verbaasde met de leukste tijdreisfilm aller tijden: 'Back to the future'. Ook daarin was, naast een uitstekend script, de hoofdrolspeler cruciaal voor het succes. 'Forrest Gump' is sentimenteel, pompeus en overgeprodu- ceerd. Dat miljoenen filmkijkers dit pikten, is te danken aan Tom Hanks, die hartver warmend invulling geeft aan zijn rol van man met een verstandelijke handicap. Het zorgt voor menig brok-in-de-keelmoment. Probeer het maar eens droog te houden als Forrest Gump aan zijn grote liefde Jenny vraagt waarom zij niet van hem houdt. 'Want ik ben misschien geen slimme man, maar ik weet wat liefde is.' Hanks zegt het met precies de juiste intona tie en speelt het met exact de juiste dosis frustratie. De pijn van een man die beseft wil die uitdragen. Liefst aan een zo breed mogelijk publiek. Dus ja, ook aan vrouwen. „Mijn vriendin is geen hardcore sportkijker. Daarom toets ik juist alles aan haar. Ze is niet de maatstaf der dingen, maar een handige graadmeter." Zijn missie lijkt geslaagd. 'Nooit geweten dat ik sport zo leuk vind', twittert een vrouw tijdens de uitzending van Bu reau sport. Ze is niet de enige. Dijkstra voelt zich veilig bij het onderwerp, zegt hij eerlijk. „Een interview met Ronald de Boer over het verlies van 1994? Ik heb de kennis paraat. Dat praat lekker, ik hoef nooit te vrezen dat ik met mijn bek vol tanden sta." Al die kennis vergaarde hij als fanatieke sportkijker. „Ik kijk alles. Soms gaat het echt ver. Ik heb een kind van 5 maan den en mijn vriendin wilde in een periode dat er net veel sport was, even lekker met zijn drieën naar buiten. Dan is het: Twente komt zo. Luik-Bastenaken-Luik is aan de gang en ik moet daarna nog iets anders kijken. Sorry. Nu even niet. Zij vraagt zich op zo'n moment af of ik wel helemaal lekker ben." Deze bomvolle sportzomer krijgt ze het extra zwaar, beseft hij. „Ik kijk natuurlijk alle EK-wedstijden en daarna komt de Tour." Hij weet nog niet of hij net als vorig jaar als verslagge ver mee gaat met de Tour du jour van RTL. „Geweldig, maar na drie weken weet je je naam niet meer van vermoeid heid." Als die klus niet doorgaat, zit hij weer aan de televisie ge plakt. „Ik heb mijn vriendin al zo ver dat ze met me mee kijkt bij wielrennen. Omdat ik altijd zo tegen haar aan praat, ziet ze nu ook dat het meer is dan saaie mannen op fietsen. Het zijn allemaal kleine verhalen. Ze onderhandelen op die zadels over geld, over wie aan de beurt is om te winnen. Als je dat gaat zien, wordt sport mateloos interessant." En er zijn ook nog de Olympische Spelen. „Superchauvinis- tisch word ik daarvan. Handboogschieten interesseert me normaal geen hol, maar als er een Nederlander meedoet die een medaille kan winnen, zit ik te schreeuwen voor de tv." - Dat hij de laatste jaren steeds vaker met zijn hoofd op televi sie is? Tja, wat moet hij daar van zeggen? „Voor mij is het geen doel op zich. Ik heb lang bij regionale omroepen ge werkt als programmamaker. Pas toen ik Jakhals werd, kwam ik voor het eerst zelf in beeld. Niet omdat ik dat per se wil de. Het overkwam me. Ik vind het leuk om te doen. Als ik roep dat ik iets te gek vind, dan meen ik dat. Het draait om passie. Voor RTV Noord Holland maakte ik vroeger een heel smerig kookprogramma: De eurokok. Kok Martin Blöte en ik maakten altijd ruzie over het vieze eten. Dat was niet gespeeld, we meenden het. Die echtheid moet in al mijn programma's zitten, anders doe ik niet mee." Zijn tweede stelregel is nog simpeler: hij doet alleen dingen die hij leuk vindt. „Daarom heb ik ook geschiedenis gestu deerd. Mensen zeiden: 'Wat kun je met zo'n studie?' Wist ik ook niet, maar ik vond het leuk en heb het afgemaakt." 1 :i Reageren? media@wegener.nl Tom Hanks geeft hartverwarmend invulling aan de hoofdrol in Forrest Gump. dat hij anders is, maar toch niet begrijpt waarom zij zijn liefde niet beantwoordt. Hanks is top, maar het moet gezegd dat de bijrollen uitstekend tegenwicht bieden. Met name Gary Sinise als kolonel Dan steelt de show. De manier waarop hij God uitdaagt op de gamalenboot is Oscarwaar dig. Forrest Gump won er dat jaar zes, ter wijl de concurrentie enorm was, met 'The Shawshank redemption' en 'Pulp fiction'. Gek genoeg zijn er tegenwoordig nogal wat mensen die Forrest Gump met terugwer kende kracht overgewaardeerd vinden en niet begrijpen waarom ze toen zo onder de indruk waren. Ik denk dat het vooral man nen zijn die zich schamen voor tranen. Want die vloeien onherroepelijk bij een van de laatste scènes. Forrest die zijn gelief de Jenny, aan haar graf, vertelt dat hij met hun zoontje Forrest jr. iedere avond een boek leest. 'Hij is zo slim, Jenny... je zou zo trots op hem zijn'. Hartverscheurend. Ik kan het niet zien zonder tranen en schaam mij er geen seconde voor. Je schamen voor je tranen is je schamen voor het leven. Het had zomaar een tegelwijsheid van Forrest Gump kunnen zijn. EK voetbal, Tour de France, Wimbledon en Olympische Spelen: zijn gezin zal deze zomer geduld met hem moeten hebben. Sportfanaat Erik Dijkstra is niet voor de buis weg te slaan, door Rivka Croenier Zou toch mooi zijn als Bureau sport - dat hij twee weken lang met collega-Jakhals Frank Evenblij presenteerde - volgend jaar een vaste plek krijgt, zo fantaseert Erik Dijkstra. „Een keer per week na De wereld draait door, net als Holland sport ooit. Fantastisch lijkt me dat." Op Twitter zijn de reacties lovend. 'Verslavend leuk', 'Einde lijk weer een goed sportprogramma op tv' en 'Holland sport-light'. Al waren de kijkcijfers niet skyhigh, volgens Dijkstra is er behoefte aan 'anders dan andere' sport programma's. „Studio Sport maakt geweldige dingen en RTL doet het ook goed, maar ze zijn altijd bezig met het nü en het mag wel persoonlijker." Bureau sport vormt het voorlopige hoogtepunt van zijn tv-carrière. Zijn gedroomde sportpro gramma. Hij ging op zoek naar de hoogst spe lende homoseksuele voetballer en hij kon er zijn liefde voor statistieken botvieren op hardnekkige sportmythes. „Iedereen roept dat penalty's schieten een loterij is, terwijl de cijfers keihard bewijzen dat je 60 procent meer kans hebt te winnen als je begint." Dat soort onderwerpen zijn dus óók aardig als je niet, zoals hij, 'helemaal lijp' bent van sport. Dijkstra begon zijn loopbaan bij de regionale omroepen als cameraman en programmama ker, verwierf bekendheid als Jak hals bij De wereld draait door en schoof aan als tafelgast in Voetbal Inter national. In 2011 leverden al die klusjes hem een nominatie óp voor de Televizier Talent Award. Als Jakhals geniet hij van de items over politiek. „In de wandelgangen van Den Haag rondlopen, vind ik geweldig. Ik deel eigenlijk alle interesses die in De wereld draait door aan bod komen, daarom past dat zo goed bij me." Maar sport is zijn eerste en grootste liefde en hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83