in 'VI Oranje' PZC Als je niet van voetbal houdt... kijktip zondag, 20.00 uur rtl8) luisteren Samen lachen en ruziemaken, de succesformu le van VI Oranje. foto Robin Utrecht/ANP De witte, felverlichte tent ach ter het Kurhaus, aan de boule vard van Scheveningen, is momenteel het voetbalwal halla van Nederland. Wie er nog een plaats wil bemachti gen tijdens het EK 2012, moet snel zijn. Tot aan de finale op 1 juli zijn de plaatsen voor het publiek zo goed als uitverkocht. Op het plein voor de ingang van het chique hotel prijkt een gigantische zandsculptuur van het trio Wilfred Genee, René van der Gijp en Johan Derksen. Het is een cadeautje van stadspromotie. Er rijdt ook een heuse tram van V/ Oranje rond. In het supporters home van het hotel kan een selecte groep de wedstrijden bekijken en schallen de hits van Wolter Kroes en natuurlijk van het zin gende duo Genee/Derksen zelf: Nederland is helemaal oranje. Voordat het publiek binnendruppelt, wordt er buiten iedere avond een balletje getrapt. Voor het goede doel moeten bekende Neder landers penaltyschieten, alvorens ze later op de avond aan tafel schuiven. Van deadlinestress is achter de schermen geen spoor te bekennen. Hoofdredacteur Jo han Derksen arriveert om een uur of zeven in de avond in het Kurhaus, rechtstreeks van de redactie van het blad Voetbal Inter national, in Gouda. „Het zijn lange dagen. Om acht uur vanochtend zat ik al achter mijn bureau om de laatste hand te leggen aan het EK-nummer van het blad. Ja, ik zou ook wel zo'n chique tv-baan willen", zegt Derksen. „Als het moet, kan ik hard wer ken. De uitzending van gisteren was om middernacht afgelopen, maar ik zat om vijf Het recept VI Oranje tijdens het WK in 2010 smaakte naar meer. Dus is het programma weer op de buis. Met de vaste spelbepalers Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp. De onderlinge ruzies zijn echt. „In principe liggen de mannen elkaar niet." door Nico Postma uur alweer op mijn racefiets. Dat is niet zo bijzonder hoor, want dat doe ik iedere dag. Een stratenmaker, die moet pas hard wer ken. Dat babbelen van mij op televisie kun je nauwelijks werken noemen." Voorbereiden doet Derksen niet tot nauwe lijks. „We gaan vijf minuten voor de uitzen ding aan tafel zitten en dan zie ik wel wat er gebeurt en over tafel wappert. In dertien jaar heb ik nog nooit een voorgesprek of ver gadering meegemaakt. Moet ik soms mijn grappen van tevoren bedenken ofzo?" De rolverdeling tussen het drietal is uniek. Derksen ziet het zo: „Wilfred is een pedant en irritant mannetje. René heeft de lach aan zijn kont hangen en kan goed over voetbal praten. Hij is een ongeleid projectiel. Ik ben de cynische man die alles zwart-wit ziet. Met mijn grote mond word ik geëxploiteerd op tv, omdat ik mijn mening ventileer. Dat durven maar weinig mensen in de voetbal wereld. Zo hebben we allemaal een natuur lijke rol, zonder dat we die spelen. Als we ru zie krijgen, hebben we echt ruzie. Oké, het is wat ongebruikelijk dat we ruziemaken op tv, maar wel heel puur." De eindredacteuren van VI Oranje, Michel van Egmond en Jan Hillenius, erkennen dat Wilfred irritant kan zijn voor zijn tafelgeno ten als de presentator vindt dat de uitzen ding wat meer pit nodig heeft. „Het is aan Wilfred te danken dat het programma zo snel is", vertelt Van Egmond. „Als Wilfred het niet spannend genoeg vindt, gooit hij olie op het vuur. Hij is snel en ad rem en heeft een grote feitenkennis." Hillenius: „Wilfred kan aan tafel luisteren, maar leest tegelijk op zijn telefoon sms'jes van kijkers en trainers die reageren. Daar naast leest hij het draaiboek en selecteert hij kijkersvragen vanaf de laptop. En dan roe pen wij tijdens de uitzending ook nog wel eens iets in-zijn oor. Het is knap hoe hij het gesprek kan blijven volgen." Van Egmond: „Vaak krijgen we de vraag of de onderlinge ruzies echt zijn. In principe liggen de mannen elkaar niet. Ze ergeren zich aan elkaar en cultiveren dat ook. Ze kunnen met elkaar bekvechten zonder ru zie te krijgen en dat scoort." Tegenover VI Oranje programmeert de NOS Studio Sportzomer, live vanuit Polen. Wat kijkcijfers betreft, werden de eerste uitzen dingen gewonnen door VI Oranje. En dan moet het toernooi nog beginnen. Van Eg mond: „Het is vooral de buitenwacht die be zig is met de concurrentie tussen NOS en RTL." De eindredacteuren beseffen terdege dat Jack van Gelder straks met de wedstrijd- beelden veel meer kijkers trekt. „Ik maak er geen wedstrijdje van", zegt Derksen. „Ik gun de NOS alle succes van de wereld." Het verschil tussen beide programma's is volgens de makers de toon. Bij VI Oranje mag gelachen worden en wordt voetbal wat luchtiger besproken. Derksen: „Over onze humor zegt mijn vrouw trouwens dat die plat en ordinair is." VI Oranje was volgens de eindredacteuren nooit zo'n succes geworden als het Neder lands elftal twee jaar geleden de WK-finale niet had gehaald. Als Oranje er tijdens dit EK snel uitligt, zou dit een kleine ramp zijn voor RTL4. Hillenius: „We moeten uitzen dingen blijven maken, maar we praten toch liever over Oranje dan over de linksback van Oekraïne." Lei VI Oranje. Elke dag van 22.30-00.00 uur. Reageren? media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81