Wenen aan Adriatische i7reizen James Joyce is er, in de vorm van een standbeeld Italië heeft een die stad weinig op de rest van italië lijkt. In Triëst keek Koen Verhelst uit over de Adriatische Zee. Hij laafde zich aan de intellectuele sfeer die een eeuw geleden schrijvers en aristocraten aantrok. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 9 juni 2012 Uiterst links: Levensgroot bronzen beeld van James Joyce. Links: Het oudste bouwwerk van Triest, de Boog van Riccardo. Onder: Kasteel Miramare, uitkijkend over de Adriatische Zee. foto's Cinta Kupse Nederland heeft Maas tricht, een stad die vol gens veel bezoekers en inwoners niet echt bij de rest van het land hoort. Hij ligt veel dichter bij grote buitenlandse steden. Die buurlanden zijn merkbaar aanwe zig: op straat klinken minstens vier verschillende talen. Italië kent precies zo'n stad. Triëst leun je dan ook met recht het Maas tricht van Italië noemen. En net als Maastricht koestert Triëst zijn isolement. Venetië is al gauw twee uur rijden. Rome, daar praten ze hier niet eens over. Dat het belangrijkste plein Piazza del Unita d'Italia heet, doet niets af aan de historische trots van de Triëstenen. Ze zijn eerst en vooral inwoners van hun stad en dan pas Italiaan, als een stiekeme exclave. Met de eenheid binnen de stad is overigens niets mis: mensen van veel verschillende etniciteiten le ven samen. Triëst is één van de weinige ste den buiten de Balkan met een Ser visch orthodoxe kerk die er ook zo uitziet. Dan is er nog een synago ge, een Grieks orthodoxe kerk en een hele trits katholieke en andere christelijke kerken. In die stad wandelen we onder lei ding van gids Edi door de smalle steegjes van de oudste wijken. Het oranje, geel, blauw en groen op de muren spat ons tegemoet in de fel le Adriatische zon. De wind steekt zo nu en dan op, vooral in de Windstraat. Die is vernoemd naar de valwind die Triëst op gezette tij den teistert. We lopen verder, heuvelopwaarts. Boven staat de basilica San Guisto, die lijkt te dutten tussen de olijfbo men. De oude kerk biedt een wat trieste, maar berustende aanblik. Aan dit gebouw kleeft niet de gran deur van de enorme katholieke ka thedralen die je overal in Italië vindt. Dat komt, omdat de kerk al in de vijftiende eeuw werd ge bouwd. Je ziet het aan de simpele stenen en het ontbreken van uit bundige versiering. Na een uur laat onze gids zijn vol gelingen aan hun lot over. Tijd voor een tussendoortje. We gaan naar de Gelateria Zampolli. Deze ijswinkel zal een vaste stop wor den tijdens drie dagen in deze stad. Nooit geweten dat ijs van pu re chocolade met spaanse peper zo lekker is. De gekste bezienswaardigheid van Triëst staat niet in de stad zelf: het kasteel Miramare, geesteskind van aartshertog Maximiliaan van Oos tenrijk, jongere broer van keizer Franz-Joseph. Maximiliaan liet het kasteel bouwen in i860, middenin de gouden eeuw van Triëst als ha venstad. Miramare is een neo-gotisch ge vaarte waaraan de afgelopen 150 jaar nauwelijks iets veranderde. Het staat op zo'n 7 kilometer van Triëst, op een uitstulpinkje van de kust. Binnen is het alsof Maximili aan er gisteren nog woonde. In zijn persoonlijke slaapkamer, ont worpen naar het voorbeeld van een scheepskajuit, zie je hem bij wijze van spreken rondsnuffelen op zoek naar grote zeekaarten. Dankzij de ligging werd Triëst de trotse Centraal-Europese stad die het lange tijd bleef. Iets meer dan drie eeuwen geleden was het de enig havenstad van formaat van de Habsburgse Monarchie, die toen regeerde over het grootste deel van Midden-Europa. Na We nen en Boedapest was Triëst de be langrijkste stad en dat bracht rijk dom en veel welgestelde bezoe kers. Tot na 1900 bleef Triëst een favo riete bestemming voor de welge- stelden. Wenen aan zee' was in die dagen een kosmopolitisch oord. De psychiater Sigmund Freud logeerde er, veel schrijvers woonden er en de Habsburgse aris tocratie huisde er graag. Op de Ponterosso, een van.de bruggen over het Canal Grande, lo pen we een van die schrijvers te gen het lijf Alhoewel, de Ier James Joyce staat hier in de vórm van een bronzen standbeeld. Dit Canal Grande, dat in niets lijkt op de beroemde Venetiaanse naamgenoot, is een heerlijke plek voor een snack, terwijl je zit op een drijvend terras, onder de pein zende blik van de bronzen Joyce. Bij elk biertje krijg je hapjes: olij ven, stukjes brood met ham, mini- pizzaatjes. Een andere plek in Triëst waar Joy ce en Freud wellicht een kop kof fie hebben gedronken is Cafe Tom- measeo. Dit elegante café heeft de intellectuele fin de siècle-sfeer pri ma weten te behouden, mede dankzij de Weense spiegels. En na tuurlijk serveert het een menu ver noemd naar James Joyce. SS1 MM Ryanair vliegt drie keer per week van Düsseldorff-Weeze naar Triëst. Prijzen vanaf 60 euro. De bus brengt je in een uur naar het Centraal Station. Maak in Triëst gebruik van de zo geheten FVG Card. Daarmee kan je voor weinig geld of gratis van veel voorzieningen gebruik maken. De kaart is ook geldig in Gorizia, Udine en andere plaat sen in de regio. De card is ver krijgbaar in de toeristenbureaus. De Grotta Gigante is een enor me grot net buiten Triëst, nabij Opicina. De historische tram van af Piazza Oberdan klimt de steile helling op. Neem in Opicina bus 42 naar de grot. Informatie: www.castello-miramare.it www.caffetommaseo.com www.turismofvg.it www.grottagigante.it yA? Reageren? reizen@wegener.nl Triëst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77