Iran weg langs de van zijde reizen Zaterdag 9 juni 2012 Grote foto: Uitzicht over de Alamoet- vallei. Bovenste foto: De Sjah Abdol Azim- moskee in Rey (Teheran). Middelste foto: Ruïnes van het Assas- sijnenkasteel van Hasan-i-Sabah. Onderste foto: Mausoleum van de Mongoolse heerser Oljeitoe Choda- bandeh in Soltaniyeh. naar de overblijfselen van Rey, ooit een wereldstad die werd vergeleken met Bagdad. Maar ook Rey viel ten prooi aan de furieuze plundering door de Mongo len. De inwoners die nog konden ontsnappen aan de razernij, keerden er nooit meer terug. Toch is er nog een handvol parels gespaard gebleven, zoals de verbluffende Sjah Abdol Azim-moskee. De schoonheid van het negende-eeuwse complex verrast me. Op de binnenplaats dwaal ik over de zwartmar- meren graven, waar foto's van de overledenen in het steen zijn verwerkt. Ik ga de moskee in en de voor het sjiisme zo typerende spiegelwanden en -plafonds doen me duizelen. Voort gaat het, in de noordoostelijke richting van Toerkmenistan en Afghanistan, naar Mesjed, de hei ligste stad van Iran. Het is bloedheet als ik de grote binnenplaats van de Haram-e-Razavi betreed. Op het enorme complex ligt de voor sjiieten onaantastbare imam Reza begraven. Ik vlei me neer onder een bijna 20 meter hoge iwan, een toegangspoort, en laat me verpletteren door de schitterende tekening van het complèx. Aan vier kanten word ik omsloten door dubbele rijen arcades en ik vergaap me aan de lyri sche mozaïeken. Dan glip ik door de Gohar Shad- moskee, waarvan ik niet zeker weet of ik er als met- moslim mag komen, richting het graf van imam Re za. Niemand houdt me staande, dus loop ik door. Bo ven me zie ik minaretten zweven en ook de gouden koepel, een duplicaat van de al-Aqsa-moskee in Jeru zalem en de kroon op de laatste rustplaats van Reza. Maar als ik voor zijn mausoleum sta, zakt de moed me in de schoenen. Hier mag ik zeker niet in. Ik denk aan de Britse journalist Robert Byron, die be gin jaren dertig Mesjed niet wilde verlaten voordat hij de tombe van Reza was binnengegaan. Vermomd en trillend van spanning lukte het hem. Kniezend sta ik voor de grafkamer, waarvoor honderden zich ver dringen. Dan overmeesteren nieuwsgierigheid en de drang in de sporen van Byron te treden mijn terug houdendheid. Ik sluit me aan bij de massa mannen en sluip met hen mee, langs de poortwachters het voorportaal in. Huiverend van opwinding verwacht ik in de kraag te worden gevat, maar ik loop nog al tijd. Mijn pet blijft op, ik kijk strak naar de grond om ontmaskering als niet-moslim te voorkomen. Soms kijk ik op en zie ik in een flits de wanden en plafonds, beslagen met spiegeltjes. Alsof zilveren ster renstelsels om me heen cirkelen in een dolgedraaide kosmos. Ik laat me verder meevoeren met de gelovi gen, die allen in trance verkeren. We naderen de tom be zelf, mijn hartslag versnelt en ik voel een onbe schrijfelijke vibe door het mausoleum gaan. De pelgrims knielen in gebed of ze staan rechtop met de handpalmen omhoog, sommigen zijn op blote voeten, hun gebeden zoemen rond. Ze kussen de drempel van de tombe en de deurposten. Sommigen draaien hun gebedskralen, anderen lezen de Koran. Vaders tillen kinderen boven hun hoofden om hen de tombe te laten aanraken en te kussen. Er wordt ge huild en dan klinkt er uit het niets, als volgend op een geheim teken, een diep oergebrul, dat recht uit de zielen van deze mannen lijkt te komen. Gewillig laat ik me met de massa meevoeren, om de tombe heen, en verlaat het mausoleum. Ik sta weer buiten, in de felle zon, en het lijkt alsof ik ontwaak uit een hypnose. Ik kan bijna niet geloven dat ik binnen was. Reizen naar Iran Iran is zowel individueel als met een groep te berei zen. Reisbureaus in Nederland die trips naar Iran or ganiseren, zijn onder meer Iran Silk Road (www.iran- silkroad.nl) en Koning Aap (www.koningaap.nl). Onder meer KLM, Lufthansa en Turkish Airlines vlie gen op de Iraanse hoofdstad Teheran. Voor Iran is een visum nodig, dat kan worden aange vraagd bij de Visumdienst (www.visumdienst.com) of CIBT Visumdienst (www.cibtvisumdienst.nl). Reizen in Iran gaat het gemakkelijkst en snelst per bus. Een ticket is niet duur, hooguit een paar tien tjes voor soms honderden kilometers. Voor vrouwen geldt dat ze overal in het land een hoofddoek moeten dragen en achterin de bus moe ten plaatsnemen. Daar staat tegenover dat mannen hen vrijwel overal en altijd met respect behandelen en niet handtastelijk zijn. Pinpassen en creditcards kunnen niet worden ge bruikt in Iran, dus neem voldoende contanten mee. Ca Zie meer op http://joostbosman.wordpress.com/ Reageren? reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75