ii spectrum Zaterdag 9 juni 2012 ge kinderen hadden misbruikt. Flóvin O, een van de verdachten in de beruchte Am sterdamse zedenzaak rond Robert M., zou via een webcam live hebben meegekeken. Op 12 juni, de internationale dag tegen kin derarbeid, begint zijn rechtszaak. Of het tot een veroordeling komt van de Filipijnse vrouwen, is nog maar de vraag. „Processen duren jaren, rechtbanken zijn niet kindvriendelijk ingericht en er is te weinig kennis in het vergaren van bewijs", zegt Noemi Truya van het Childrens Legal Bureau in Cebu dat misbruikte kinderen juridisch bijstaat. „De chatsessies worden meestal niet opgenomen. Zodra de compu ter wordt uitgezet, is het bewijs verdwe nen. De overheid heeft sinds kort voor het eerst specialisten uit de Verenigde Staten ingehuurd om technisch bewijs te verza melen. Ook wordt onderzocht of er crimi nele organisaties achter zitten. Het aantal rechtszaken waarbij sprake is van cyber- seks is nog op de vingers van één hand te tellen. De beste methode is het op heter daad betrappen van de mensen die de kin deren dwingen tot de webcamseks. Maar de kans op een heterdaad is uiterst klein. Bovendien heeft deze vorm van kinderar beid bij de politie geen enkele prioriteit." Met gelden van de hulporganisatie Terre des Hommes vangt de Filipijnse organisa tie Forge misbruikte kinderen op. Forge schat dat alleen al in de stad Cebu - met 900.000 inwoners de vierde stad van de Fi- lipijnen - zo'n 1.000 kinderen in de seksin dustrie werken, zowel jongens als meisjes. Hoeveel kinderen achter een webcam moe ten plaatsnemen, is moeilijk in te schatten, omdat deze vorm van misbruik meestal achter gesloten deuren plaatsvindt. Sinds 2008 heeft Forge ongeveer 300 kinderen uit de business gehaald. Sociaal werker Sheila Baylosis: „We spreken de kinderen op straat aan en proberen hun vertrouwen te winnen. We hebben een opvanghuis ge bouwd waar de kinderen kunnen komen wonen, totdat ze de middelbare school hebben afgemaakt. Ondertussen steunen we de ouders financieel, omdat voor hen een belangrijke inkomstenbron is wegge vallen. Daarnaast zorgen we voor psychi sche begeleiding. Veel kinderen zijn getrau matiseerd, voelen zich schuldig of zijn de pressief. We proberen de kinderen een nieuwe richting in hun leven te geven met gerichte opleidingen en trainingen. Ook is het van belang hen opnieuw te leren wat goed en wat slecht gedrag is." jean-Ann en Stephany hebben hun leven inmiddels weer behoorlijk op de rails. Stephany zet haar eigen ervaringen in om meisjes uit de seksindustrie te begeleiden. Jean-Ann droomt niet langer van trouwen met een rijke westerse man, maar ziet haar toekomst in haar eigen land. „Ik probeer deze periode achter me te laten én werk nu hard om mijn middelbare school af te maken. Mijn droom is sociaal werker te worden. Dan kan ik mijn eigen ervaringen toch nog inzetten voor iets goeds." reageren? spectrum@wegener.nl cyberseks. ste deel in handen van anderen: de politie agent die de andere kant op kijkt, de neef die als tussenpersoon optreedt, de eigenaar van het internetcafé en de buurt die zwijgt. Uiteindelijk blijft er voor het meis je 1 a 2 euro per dag over, net genoeg om een kilo slechte rijst te kopen of het school geld van een broertje of zusje te betalen. „Het probleem is dat cyberseks door Filipij- nen niet als schadelijk wordt gezien, om dat er geen fysiek contact is met de klant", zegt sociaal werker Sheila Baylosis. „Ouders moedigen hun kinderen zelfs aan voor de camera plaats te nemen. Soms worden ook jongere broertjes, zusjes of buurtkinderen ingeschakeld. Het levert re latief eenvoudig geld op en is makkelijk te organiseren. De familie koopt voor een paar tientjes op afbetaling een tweede hands computer met internetverbinding uit het Westen. De betalingen verlopen via anonieme, internationale geldbureaus." Zodra de betaling binnen is, krijgt het meisje een seintje dat 'de show', zoals een chatsessie wordt genoemd, kan beginnen. Sheila Baylosis: „Met het geld dat het meis je verdient, kan een heel gezin en soms zelfs een hele buurt worden onderhouden. Voor ouders van grote en arme gezinnen is het dan ook een verleidelijke manier om geld te verdienen. Ze staan niet stil bij of negeren de psychische schade die een kind kan oplopen met de chatsessies. Over het algemeen geldt: hoe langer de periode waarin het kind is misbruikt, hoe groter de gevolgen. Die kunnen bestaan uit depressi viteit, angst- en schuldgevoelens, concen tratieproblemen en een negatief zelfbeeld. Ook kunnen kinderen problemen krijgen in latere seksuele relaties." Een ander gevaar van cyberseks is dat de stap naar echt fysiek contact voor sommi ge kinderen klein is. Dat overkwam de nu 18-jarige Stephany. Vanaf haar 12e chatte ze vrijwel dagelijks, ook met mannen uit haar eigen stad. Een van haar chatvriend- jes wilde echte seks. „Uiteindelijk stemde ik in voor een bedrag van 100 dollar", vertelt Stephany. „Ik nam shabu, een goedkope variant van cocaïne, om het wat gemakkelijker te laten verlo pen. We gingen naar een hotel waar ik ben ontmaagd. Ik was toen net 14 jaar. Na afloop vroeg hij of ik nieuwe condooms wilde gaan kopen. Toen ik terugkwam, was hij verdwenen, zonder te betalen. La ter bleek hij alles op video te hebben opge nomen. Die film circuleert nu ergens op internet. Daarna heb ik een paar jaar als prostituee op straat gewerkt Ik werkte van tien uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends. Soms liet ik me betalen in beltegoed. Ik had ook politici, onderwijzers en politie agenten als klant. Overdag sliep ik, dus naar school gaan, was er niet bij." Er staan op de Filipijnen strenge straffen op seksuele uitbuiting van kinderen. Vol wassenen die een kind dwingen tot seksu ele handelingen voor een webcam riske ren twintig jaar cel. Op fysiek seksueel con tact met een kind staat zelfs levenslang. Eind vorig jaar pakte de politie op de Fili pijnen twee vrouwen op die twee zeer jon Amper 13 jaar is Jean-Ann als haar neef uit een naburige sloppenwijk haar een bij baantje aanbiedt: kaarsen verkopen op de markt in de Filipijnse stad Cebu. Het meisje grijpt die kans met beide handen aan. Haar vader is werkloos en moeder verdient te weinig om haar negen kinderen te voeden. Al op de eerste werkdag pakt het bijbaan tje heel anders uit. In plaats van kaarsen verkopen, wordt het Filipijnse meisje voor een webcam geplaatst. Ze moet chatten met onbekende, naakte mannen die haar vragen haar blouse uit te doen. „Hoe meer de klant wil te betalen, des te verder moes ten we gaan. Ik moest mijn borsten betas ten, terwijl hij masturbeerde", blikt de nu 17-jarige Jean-Ann beschaamd terug. „Ik voelde me verdrietig en klein. Als ik eraan terugdenk, voel ik me schuldig." Ze laat het internetcafé zien waar het alle maal gebeurde. In een kleine, benauwde ruimte aan de rand van een sloppenwijk staan twee rijtjes van vijf computers. Twee meisjes zijn net aan het werk. Terwijl op de computer ernaast een paar jongetjes on verstoorbaar een spelletje spellen, chatten de meisjes gelijktijdig met verschillende mannen. Ze loggen in in een chatroom, ty pen zinnen met woorden als homy (geil) en very young (heel jong) en binnen de Jean-Ann (links) en Stephany, slachtoffers van kortste keren melden zich diverse klanten. Voor de hoogste bieder gaat ook de web cam aan. Op het scherm verschijnt een blanke man van midden vijftig, volledig naakt. Het meisje spreekt hem aan als su- gardaddy (suikeroom). Voor jonge man nen is boyfriend de vaste aanspreektitel. In elk zin komt minstens een keer ooh baby, yes baby voor. Dit keer blijven de kleren aan en blijft het bij ophitsend taalgebruik. Een chatsessie levert, afhankelijk van de wensen van de klant, tussen de 20 en 200 euro op. Daarbij geldt: hoe jonger, hoe duurder. Boven de 20 euro gaat de blouse uit, boven de 50 euro ook de broek. Specia le wensen zijn nog duurder. Ouders schrik ken er niet voor terug zeer jonge kinderen in te zetten, soms zelfs onder de 10 jaar. Van de opbrengsten verdwijnt het groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71