spectrum 10 voor een pak rijst Aandacht Zaterdag 9 juni 2012 Toen ik enkele weken geleden met de hond ging wandelen, zag ik dat de plaatselijke 'straatarties ten' weer bezig zijn geweest 'Fuck Euro', stond er tussen de liefdesui tingen voor de plaatselijke voetbalclub. Nee, daar bedoelen ze niet de Europese munt mee, maar het EK voetbal. Raar ei genlijk: voetbalfans die niets van voetbal moeten hebben. Maar ook de fans van LKS Lodz, een club die dit seizoen is ge degradeerd uit de hoogste Poolse voetbal divisie en waarvan het voortbestaan on zeker is, willen aandacht. Dat wil iedereen in Polen. Het EK is het perfecte platform. Je slaat de krant open of je zet de televisie aan en het is raak: een aandachtzoeker tijdens het EK. Dat is vaak vrij onschuldig. In Szczecin heeft een basisschool klas een eigen EK-hit opgenomen, inclusief videoclip. Het liedje is van hogere kwaliteit dan de officiële Poolse EK-deun van een groep omaatjes. Althans, het is in ieder ge val schattiger. Allerlei groepen grijpen het toer nooi aan om de wereld te laten we ten wat ze op hun lever hebben. Daar zitten vrij serieuze groepen bij. Zoals de onderaannemers die gloednieuwe stadions uit de grond hebben gestampt en moderne snel wegen hebben aangelegd. Velen zijn nog niet betaald door de hoofd aannemers, gaan daardoor failliet of zitten daar nu heel dicht tegen aan. Dat is de kater die de cocktail van laag inzetten bij aanbestedin gen en een wereldwijde economi sche crisis oproept. Maar de over grote meerderheid zijn groepen die niets met dat hele EK te maken heb ben, van taxichauffeurs en vakbonden tot de vereniging van eigenaren van bui tenhuisjes. Allemaal beramen ze of drei gen ze met acties. Iets zegt me dat Jack van Gelder hier zijn schouders voor ophaalt. Dat doen de meeste Polen trouwens ook. Polen wil er positief uitspringen. Het was het gesprek van de dag toen de BBC Poolse stadions neerzette als plaatsen waar de Hitlergroet wordt gebracht en waar bananen naar zwarte spelers wor den gegooid. Verontwaardiging alom, vooral omdat het programma nogal een zijdig en overdreven was. Bovendien is het onnodig: zelfkritischer dan de Polen vind je ze zelden. Tot nu toe was de reactie bijna altijd het zelfde als ik vertel dat ik correspondent ben: groot opgezette ogen, maar met een twinkeling erin. „Is Polen interessant voor Nederlandse media?" Complimen ten over hun land zijn de Polen duidelijk nog niet gewend. Maar op het moment dat het moet, is het 'hallo, wij zijn een modem Europees land, waar de econo mie nog wél groeit'. Vandaar dat hier flink gebaald werd toen Nederland, Duitsland, Denemarken en Zweden bij de loting voor de wedstrij den in Oekraïne terechtkwamen. Polen wordt 'opgescheept' met onder andere Spanje (geweldige voetballers, maar in crisis), Griekenland (minder geweldige voetballers en bovendien in crisis) en Tsjechië (met supporters die even de grens oversteken, niet blijven slapen en hun eigen bier meenemen). Toch zetten ze hun beste beentje voor, met moderne wegen, treinen en vliegvel den en opgeknapte binnensteden. Soms met uiterst knap kunst- en vliegwerk. Zelfs het bier in de supportersgebieden is met omgerekend 2 euro per halve liter uiterst betaalbaar gehouden. STANDPLAATS POLEN door Michiel van Blommestein Op 12 juni is het de internationale dag tegen kinderarbeid. In veel landen is het met die kinderarbeid slecht gesteld. Zo is mede dankzij massaal gedumpte tweedehands computers uit het westen in de Filipijnen een nieuwe trend ontstaan: cyberseks. Jonge kinderen worden gedwongen voor een webcam seksuele handelingen te verrichten voor mannen uit het Westen. tekst en foto's Bart Coolen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70