Vaker onterecht vast 61 binnenland PvdA en SP lopen blauwtje bij MKB Kabinet: veiliger systeem op spoor Spoorchaos door slechte informatie j Ingediende verzoeken wegens onterechte hechtenis j Toegekende verzoeken wegens onterechte hechtenis zaterdag 9 juni 2012 den haag - Het Nederlandse spoor wordt uitgerust met het Eu ropese beveiligingssysteem ERTMS. Dat is volgens het kabinet het modernste beveiligingssys teem en maakt het mogelijk de ca paciteit van het spoor te vergroten en met hogere snelheden te rijden. Omdat de landelijke invoering er van naar verwachting minimaal tien jaar duurt, wil het kabinet voor de korte termijn extra investe ren in het huidige beveiligingssys teem. De ministerraad reageert daarmee op een rapport van de parlemen taire onderzoekscommissie over de toekomst van het spoor. Met ERTMS (European Rail Traf fic Management System) kan een -trein niet meer een rood sein pas seren. Treinen hebben voor ERTMS speciale apparatuur aan boord. Zo ziet de machinist op zijn dashboard hoe hard hij - op een bepaald traject mag rijden. Hij hoeft dus niet meer op de seinen langs de baan-te letten. De appara tuur bewaakt de snelheid. Spoorbeheerder ProRail laat we ten blij te zijn dat de minister kiest voor het Europese systeem. Pro- Rail voert op dit moment testrit ten uit met ERTMS en een geleen de Duitse hogesnelheidstrein op de Hanzelijn, die in december van dit jaar in gebruik wordt geno men. den haag - De chaos op het spoor afgelopen winter werd niet slechts veroorzaakt door problemen met het materieel, maar veel meer door onvoldoende aansturing van de treinenloop en gebrekkige com municatie. Dat blijkt uit onderzoek naar de problemen op het spoor op 3 fe bruari. In een brief aan de Tweede Kamer schreef minister Melanie Schultz (Infrastructuur) gisteren dat blijkt dat juist op dat soort hec tische dagen in de winter spoorme- dewerkers moeten kunnen terugvallen op hun routine, en niet gehinderd moeten worden door complexe operationele afspra ken. Een pakket maatregelen moet nieu we problemen komende winter voorkomen. Schultz wil dat NS en ProRail de komende jaren kiezen voor zekerheid boven capaciteit. Ze zullen komende winter eerder besluiten tot het aanpassen van de dienstregeling. Wissels worden aangepakt, bij Am sterdam en Utrecht moet onder zoek duidelijk maken hoe hoog de kosten daar uitvallen. In september wil de minister van NS en ProRail de nieuwe en aange paste afspraken zien over procedu res en besluitvorming over de trei nenloop. In Nederland zaten in tien jaar tijd bijna 30.000 mensen onschuldig in cel Nederland staat bijna boven aan op een lijst van 27 EU-lan- den die het meest mensen ten onrechte opsluiten. 9 Het is een gevolg van de har dere aanpak van de criminali teit en heeft de belastingbeta ler 79 miljoen gekost. door Kumari den Ouden den haag - In Nederland hebben de afgelopen tien jaar bijna 30.000 mensen onschuldig vastgezeten. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal mensen dat ten onrechte in hechtenis wordt geno men neemt jaarlijks toe en is sinds 2002 verdrievoudigd. Het is een gevolg van de hardere aanpak van de criminaliteit sinds 2002, en heeft de belastingbetaler over tien jaar ruim 79 miljoen eu ro aan uitgekeerde schadevergoe dingen gekost. „Uit onderzoek van de Europese commissie blijkt dat Nederland bijna bovenaan staat op een lijst van 27 EU-landen als het gaat om het ten onrechte op sluiten van mensen", zegt emiri- tus-hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout. „Geweld wordt niet langer getolereerd." Dat leidt tot een hardere aanpak en dat is te rug te zien in de cijfers. De toename van het aantal men sen dat ten onrechte wordt vastge houden heeft een toename van de detentiekosten tot gevolg; de op vang van een gedetineerde kost het ministerie van Justitie onge veer 200 euro per dag. En de bedra gen die aan schadevergoeding wor den uitgekeerd zijn in 2009 ver hoogd. De totale kostenpost be draagt jaarlijks meerdere miljoe nen euro's. De kostenstijging is 'onnodig', vindt Van Kalmthout. „Een hardere aanpak is goed, maar niet wanneer het zoveel geld kost. Vorig jaar heeft de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming advies uitgebracht om de toe passing van voorlopige hechtenis terug te dringen en het gebruik van alternatieven te bevorderen." Nederland heeft in tegenstelling tot de meeste andere landen geen alternatieven voor voorlopige hechtenis, aldus Van Kalmthout. Toename schadevergoeding wegens onterechte hechtenis Terwijl het aantal voorlopige hechtenissen de afgelopen jaren redelijk gelijk blijft, neemt het aantal verzoeken om schade vergoeding toe. Vorig jaar werden 4.652 verzoeken om scha devergoeding wegens onterechte hechtenis ingediend. Daar van werden 4.237 verzoeken gehonoreerd. Na een kleine daling in 2010 is het totaal uitgekeerde bedrag aan schadever goeding wegens onterechte hechtenis in 2011 gestegen tot 10,4 miljoen euro. Aantal voorlopige hechtenissen per jaar Totaal toegekend bedrag in miljoenen euro's 2005 2006 2007 2010 2011 infographic CRW bron CBS 'Het punt is dat het niet zwart of wit is' Volgens strafrechtadvocaat René Corten uit Sittard kan iemand ten onrechte worden vastgezet voor de meest uiteenlopende zaken. „In braak, diefstal, verkrachting, noem maar op. De periode dat iemand in hechtenis zit kan daardoor ook va riëren van enkele dagen tot jaren. Sommigen worden zelfs pas in ho ger beroep vrijgesproken." Corten denkt dat het onder andere met de waardering van het bewijsmateri aal te maken heeft. „Het punt is dat het niet zwart of wit is, maar meestal grijs. Tijdens voorlopige hechtenis wordt er vaak meer naar gekeken alsof het zwart is. Pas later blijkt dat het eigenlijk wit is en de verdachte dus onterecht in hechte nis heeft gezeten." Soms gaat het om justitiële dwalingen, maar ook in mindere gevallen hebben de ex-verdachten recht op een schade vergoeding. door Frits Boemendaal den haag - Het midden- en klein bedrijf moet zich het mooiste meisje op het bal voelen. Zelfs link se partijen verdringen zich om in het gevlei te komen bij onderne mers. Het MKB, schrijven PvdA en SP, is de banenmachine van Ne derland, de motor van de econo mie, de bedrijfstak waar vernieu wing plaatsvindt. En dat willen de linkse partijen met allerlei belas tingvoordeeltjes steunen. Helemaal nieuw is de linkse liefde niet, ook in vorige verkiezingspro gramma's werd die al beleden. De SP schreef in 2006 zelfs een aparte nota voor het MKB: Hart voor de Zaak. Veel indruk maakten de avances tot nu toe niet. Bij een pei ling onder MKB'ers in 2010 bleek dat 44 procent op de WD wilde stemmen, D66 volgde met 10 pro cent en de PvdA was met 6,2 pro cent derde. Meer dan de helft van de MKB'ers vertrouwde de linkse partijen niet. Maar dit jaar is dat misschien anders. De WD heeft het begrotingsakkoord onderte kend met een geweldige lastenver zwaring, die het MKB in het hart treft: hogere btw, afschaffing van de belastingvrije reiskostenvergoe ding, afschaffing van de accijns voordelen voor rode diesel, belas ting óp fossiele brandstoffen. De SP en PvdA willen de btw-ver- hoging en forensentaks juist schrappen. Met de reeks aan belas tingvoordelen voor het MKB erbij doen ze een nieuwe versierpoging. De flirt van de PvdA heeft MKB-voorzitter Hans Biesheuvel nog niet verwerkt. Maar van die van de SP is hij niet gediend. „Hun programma belast hardwer kende ondernemers. Er staan veel sympathieke woorden in voor het MKB, maar nergens wordt aange geven wat klein, groter of groot nu precies inhoudt. De SP lijkt met haar warme woorden voorname lijk de hele kleine bedrijfjes (en ZZP'ers) te bedoelen, en bedrijven met vijf of tien werknemers al 'groot' te vinden. Juist die bedrij ven moeten kunnen groeien, dat is ook goed voor banen." Schadelij ke maatregelen van de SP zijn vol gens Biesheuvel de belasting op ho gere inkomens en vermogens, waardoor MKB'ers minder reser ves en pensioen kunnen opbou wen, het duurder maken van ar beid, en de beperking van kredie ten door de bankenbelasting. Hoewel de maatregelen in het be grotingsakkoord ook niet mals zijn, heeft Biesheuvel daar minder moeite mee. „Ze waren nodig om te voorkomen dat de Nederlandse kredietstatus zou worden verlaagd en om een Europese boete te voor komen", zegt hij. De hogere lasten moeten wel eenmalig blijven. Van nu af aan, vindt Biesheuvel, moet de overheid weer bij zichzelf bezui nigen. En laat dat nu precies de lijn van de WD zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6