9 spectrum Niet zwaaien naar de concurrent Zaterdag 9 juni 2012 Een goederentrein dendert over de Betuwelijn bij Giessendam. foto GPD De Betuwelijn (van beneden naar boven) kruist de A27 bij Gorinchem. foto Ed Oudenaarden/ANP tracé Betuweroute bestaande spoorlijn autosnelweg Aansluiting op Duits spoornet infographic ANP| bron ministerie van Verkeer Waterstaat Havenspoorlijn A15-lijn Begin spoorlijn aan oostzijde emplacement Waalhaven-Zuid El 11.25 uur: Station Emmerich, Duitsland. Kreu nend zet de trein zich in beweging. Drie locs van DB Schenker trekken 654 meter wagons naar de Kijfhoek bij Rotterdam. De lading: staal en chemische stoffen. Gewicht: 1.600 ton. „Da's toch iets minder dan de kolentrein van 4.000 ton die ik vanmorgen naar Oberhausen heb gereden", zegt machinist Bela Hlavaj (52). Het vertrek is wat opgehouden, omdat de Duit se verkeersleiding eerst de verplichte treinlijst wil hebben. Bela: „Daar staat op met hoeveel wagons we rijden, hoe ze gerangeerd zijn en wat de lading is." Sommige stoffen zijn brand baar, explosief, zuur of mogen niet met water worden geblust. H 12.02 uur: De trein gaat van het gewone spoor bij Zevenaar over op de Betuweroute. We rijden eventjes stroomloos om de trein om te laten schakelen van de 1.500 volt op het gewone net, naar de 25.000 volt op de Be tuweroute. Bela: „Als je hier per ongeluk mét stroom doorheen gaat, krijg je kortsluiting en zit de hele Betuweroute zonder stroom." B 12.05 uur: Zonder moeite komt de combina tie door de 1.600 meter lange tunnel onder het Pannerdensch Kanaal. Bela: „Regelmatig stranden er treinen in de tunnels op de Betu weroute, omdat de machinist met te weinig vaart uit de tunnel komt. Gevaarlijk is dat niet, maar het kost tijd. Er moet een duwtrein ko men om de gestrande trein uit de tunnel te du wen. Dat kost een paar uur. De vervoerder draait op voor de kosten." ET 12.26 uur: Dodewaard in zicht. De trein houdt even in. „Fasescheiding", zegt Bela. „Op dit baanvak is een andere aanbieder van stroom. Tussen Emmerich en Dodewaard hebben we 1.227 kilowattuur stroom verbruikt." Bela schat dat de rit naar de Maasvlakte ergens tus sen de 6.000 en 7.000 kilowattuur vergt. „Wat jij in één jaar verbruikt, jassen wij er in één ritje doorheen." E?l 12.32 uur We gaan Tiel voorbij met 100 kilo meter per uur. De cruise control staat om tech nische redenen af. Bela: „Af en toe zijn er snel heidscontroles langs het spoor. Dan staat er iemand van de Inspectie Leefomgeving en Transport met een lasergun. Als je te hard rijdt, kun je een boete krijgen. Ik heb bedragen gehoord van 3.000 tot 5.000 euro." Op het te gemoet komende spoor passeert een graant- rein van Captrain. Er wordt niet gezwaaid, ,,'t Is toch je concurrent, nietwaar?" JJJ: 12.38 uur. We passeren de boog bij Meteren, de aftakking van de Betuweroute naar het ge wone spoor richting Amsterdam. Deze wordt dagelijks gebruikt, in tegenstelling tot de boog bij Eist. „Die is te krap aangelegd", weet Bela., „Daarom is dat spoor in de praktijk eigenlijk niet bruikbaar." Q 13.00 uur: We gaan de tunnel onder de Gies- sen in en passeren Hardinxveld-Giessendam. „Hier wonen de meeste bezwaarmakers", zegt Bela. Het is de thuishaven van de actiegroep 'Geluidsoverlast Betuweroute Nee'. Bela geeft wat gas bij. Niet om de omwonenden te pes ten. „Ik moet zorgen dat ik weer goed de tun nel uit kom." In de Sophiatunnel, even verder op, schakelt de trein weer terug van 25.000 naar 1.500 volt. n 13.14 uur: Kijfhoek. De losbel rinkelt. De hand schoenen gaan aan, de helm op. Teamleider Sander springt uit de trein. „Ik zal er toch tus sen moeten kruipen om de wagons te ontkop pelen." Bela gaat er ook af 'om de trein rood te maken'. Nu de wagons zijn afgekoppeld, moet de achterste loc met rood licht rijden. Het systeem op de trein zoekt automatisch contact met de verkeersleiding. Helaas, de ver keersleiding van hsl (hogesnelheidslijn) komt aan de telefoon. Bela: „Foutje van het schakel systeem." 13.39 uur: 'Störung, störung', schalt een Duit se damesstem door de cabine. „Omdat ik hand matig ingrijp", verklaart Bela. De snelheid op dit baanvak richting Maasvlakte is maximaal 80 kilometer. Bela zit al 35 jaar 'op de bok' en het verveelt hem geen dag. „Sinds ik bij de NS kwam, ben ik daar nooit meer weggegaan." 14.29 uur: De gekoppelde locs minderen vaart. We naderen de 'loclocatie' waar ze wor den geparkeerd. Bela draait de knop om, springt van de loc af en loopt naar zijn auto. Einde dienst. zie onze website:binnenland Meereizen op de Betuweroute? Bekijk het filmpje vanuit de cabine tijen die de mogelijkheden van het spoor verkennen. Is dat niet een taak van de vijftien vervoersbedrijven die actief zijn op de Be tuweroute? Tommei: „Vervoerders zijn heel erg bezig met het hier en nu, met overleven in plaats van met de kansen die de toe komst biedt." Terwijl de argeloze automobilist op de A15 aan dood spoor denkt, rijden er inmiddels volop treinen over de Betuweroute: bijna 6.000 per kwartaal. Gedurende heel 2011 waren het er 23.000,30 procent meer dan in 2010. Door de economische crisis rijden dit jaar tot dusver 10 procent minder treinen. Als de economie aantrekt en het nieuwe haventerrein op de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam in gebruik wordt genomen, doemt een ander probleem op: de flessenhals bij Zevenaar. Om dat de Duitsers tot 2019 bezig zijn met de aanleg van een derde spoor tussen Emmerich en Oberhausen, dreigt een groeiend aan tal goederentreinen te stranden bij Zevenaar. Sjoerdsma: „Om dat op te lossen, zullen meer goederentreinen via de grensover gangen Bad Bentheim en Venlo naar Duitsland moeten rijden." Lokaal veroorzaakt die boodschap nu al veel onrust. De discussie spitst zich toe op de herrie en niet op de groeiende hoeveelheid gevaarlijke stoffen die over het spoor gaan. „Het is een brullend geluid, dat uit de verte komt aanzetten en dan aanzwelt. Bij lange treinen houdt dat geluid een flinke tijd aan", zegt Arie de Bruijn, die dichtbij de spoorlijn woont. Hij strijdt al enkele jaren namens de actiegroep Geluidsoverlast Betuweroute Nee. De lokale bevol king is voorgelogen, meent hij. „De geluidsniveaus die ProRail ons vóór de ingebruikname van de Betuweroute liet horen, zijn in de praktijk véél hoger. We zijn belazerd", stelt De Bruijn vast. „We hebben recent een stichting opgericht, zodat we ook juridisch een vuist kunnen maken." Hij proeft onwil bij de verantwoordelijke partijen. „Je kunt heel veel doen tegen geluid. Maar wat er nu gebeurt, is technologie uit 1880: met ijzeren wielen over ijzeren sporen rijden. Hoezo inno vatie?" De Bruijn zegt dat niet alleen Hardinxveld-Giessendam kreunt onder de overlast, maar ook omwonenden in Zevenaar, Tiel en Pannerden. De lopende evaluatie van de Mileu Effect Rapportage moet over enkele maanden uitsluitsel geven. Sjoerdsma: „Uit metingen blijkt dat we nu binnen de kaders van de wet blijven. Geluidsoverlast is een kwestie van perceptie." Keyrail-directielid Tommei: „Het kan niet zijn dat de Betuwerou te qua geluidsvolume nu al vol zit." In Duiven lijkt het mee te vallen. Burgemeester Zomerdijk: „Het is minder dan destijds werd gevreesd." In Boerenhoek, een ge hucht van ongeveer twintig huizen bij het Gelderse Bemmel, ma ken ze zich op voor een nieuwe strijd, na het gevecht tegen de Be tuweroute, bijna twintig jaar geleden. „Dankzij onze bezwaren is het tracé van de Betuweroute destijds 200 meter verschoven. Maar nu wil minister Schulz die strook gebruiken voor doortrek king van de A15. We zijn er dus in feite niets mee opgeschoten", verzucht Peter Brautigam. „De afgelopen twintig jaar zijn hier twee huizen verkocht. Als men een vertrekregeling zou krijgen, ging bijna iedereen weg." David van der Geer verruilde Boerenhoek anderhalfjaar geleden voor het Amerikaanse Boston, waar hij een goede baan kon krij gen. Sinds november 2010 staat zijn huis te koop. Nu de A15 wordt doorgetrokken, is de waarde met 50.000 euro gedaald. Van der Geer is belastingplichtig in Amerika en kan de hypothee krente niet meer aftrekken. Elke maand leggen hij en zijn vrouw 250 euro apart om het tekort te dekken. Het huis is voorlopig ver huurd. „Mochten de huurders besluiten uit mijn huis te gaan, dan is een faillissement voor mij in Nederland erg dichtbij." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69