spectrum 8 spoor meer Zaterdag 9 juni 2012 Goh, een trein. Wordt die lijn kennelijk toch ge bruikt." Verbazing bij een automobilist op de A15. De andere keren dat hij hier reed, zag hij alleen maar een leeg spoor. Dood spoor, zo leek het Dat is het bepaald niet, zegt Sjoerd Sjoerdsma. De directeur van Keyrail, de exploitant van de Betuweroute, zit op zijn kantoor op de Kijfhoek in Zwijndrecht, omgeven door spo ren vol goederenwagons. Sjoerdsma noemt goederenspoorlijn de Betuweroute 'een enorm succes'. Daar is niet iedereen het mee eens. „We zijn enorm belazerd", vindt Arie de Bruin uit Har- dinxveld-Giessendam. „De geluidsoverlast is véél hoger dan ons destijds is voorgespiegeld." Vijfjaar nadat koningin Beatrix in Barendrecht het startsein gaf voor de eerste goederentrein over de Betuweroute, houdt 's lands duurste goederenspoor de gemoederen nog bezig. Maar het ka baal van destijds, de verhitte politieke debatten, de veiligheidsvra- gen van burgemeesters lang de Betuweroute en het idealistische verzet lijken verstomd. Groen Front, de actiegroep die tussen 1998 en 2007 onvermoeibaar verzet pleegde tegen de Betuwerou te, bemoeit zich er niet meer mee. Het stoppen van de eerste trein, op 16 juni 2007, door actievoerders die zichzelf aan de rail vastketenden, was de laatste daad van verzet. „Gemeenten en Keyrail werken veel beter samen", zegt burge meester Henk Zomerdijk van Duiven. Hij was jarenlang de spreekbuis van gemeenten die ontevreden waren over de veilig heidsvoorzieningen op en rond de Betuweroute. Er was onvol doende bluswater beschikbaar, de geluidsschermen hinderden de brandweerkorpsen en geen brandweerman wist hoe de 25.000 volt van de bovenleiding moest worden afgeschakeld. Er werden 'keiharde garanties' gevraagd, voordat de treinen mochten gaan rijden. „Eén keer per jaar houden we nu een brand weeroefening op het spoor. Dan wordt het treinverkeer stilge legd. Qua veiligheid is het nu allemaal onder controle", meent Zo- Hoewel het al vijf jaar geleden is sinds de eerste goederentrein over de Betuweroute reed, is de onvrede over de dure spoorlijn nog niet verdwenen. De exploitant is tevreden, maar omwonenden morren. „Dit is technologie uit 1880: met ijzeren wielen over ijzeren sporen rijden." door Chris van Alem merdijk. „Dit is het veiligste spoor van West-Europa." De Betuweroute, na de hogesnelheidslijn (hsl) het duurste infra structuurproject dat Nederland realiseerde, was al omstreden voordat de Tweede Kamer in 1993 het besluit tot aanleg nam. De 160 kilometer lange spoorlijn, die het uitdijende vrachtverkeer over de weg van en naar de Rotterdamse haven moest terugdrin gen, zou karrenvrachten belastinggeld kosten en nooit rendabel worden, zo luidden de politieke verwachtingen en de voorspel ling van het Centraal Plan Bureau (CPB). Beide verwachtingen klopten. De Betuweroute kostte geen 2,3 miljard euro, maar uiteindelijk 4,7 miljard. Tot op de dag van van daag is de Betuweroute niet rendabel, zoals de bedoeling was, vijf jaar na de ingebruikname. De 63 miljoen euro die minister Carla Peijs van Verkeer en Water staat in 2005 toezegde voor dekking van de exploitatietekorten, is echter nog niet op. Sjoerdsma: „Daar redden we het, volgens af spraak mee, tot september 2013. Er hoeft geen euro bij, volgens onze prognoses." Overname van de Betuweroute door commerciële partijen is voorlopig niet aan de orde. Cees Tommei, directielid van Keyrail: „Er is interesse van andere partijen. Maar die zitten in het logistie ke proces en hebben direct belang bij de lading, het transport of het onderhouden van de Betuweroute. Voorlopig is de keuze voor een andere exploitant van de Betuweroute geen issue meer." Sterker nog: Keyrail (aandeelhouders zijn ProRail, Havenbedrijf Rotterdam en Havenbedrijf Amsterdam) is door minister Mela- nie Schulz van Infrastructuur en Milieu gevraagd de Betuweroute te blijven exploiteren de komende tien tot twaalf jaar. Bovendien wil Schulz dat Keyrail hét loket wordt voor alle goederenvervoer per spoor in héél Nederland. Sjoerdsma: „De opdracht om verder te gaan, is toch het bewijs dat de Betuweroute en onze aanpak werken." Keyrail verdeelt niet alleen de beschikbare capaciteit op de Betuweroute, maar trekt actief lading door te praten met par-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68