;rd een hunkerbunker 7 spectrum De zee met haar troebel Noordzeewater, waar de suggestie zegeviert. Met haar golven die enthousiast op ons afkomen, zich dan voorzichtig terugtrekken en hun vruchten op het vochtige zand werpen Het strand met zijn duinen, heuvels en geheimen, hun toevertrouwd in woord en daad, door minnaars en beminden. Die laatste korreltjes zand, hardnekkig achterblijvend in slipjes en er kriebelend een uitweg zoekend. De zeebries die soms spreekt en soms luistert. Soms schreeuwt maar meestal fluistert: over liefde en lust aan de kust. Zaterdag 9 juni 2012 rs (1919-2000). 938): Interieur met vissersvrouwen. Het Maritiem Muzeeum in Vlissingen toont liefde en lust aan de kust. De expositie Zeerotica geeft een beeld van hoe zeeëen en oceanen de fantasie prikkelen tot de dag van vandaag. Oud-zeeman Frits Hoogstrate ging mee naar Vlissingen en vertelt over het mannenleven aan boord van een schip. door Jan van damme Zeerotica, liefde en lust aan de kust. Zo'n titel wekt verwach tingen. We vragen wat rond: waar denk je aan bij zeeroti ca? Zout op een gebruinde huid. Lome liefkozingen in een op een Duits gezin veroverde kuil. Seks! Hoeren en snoeren, smachtende zeelieden, drui pers. Oesters. Wat is dat geluid toch, vraagt Frits Hoog strate. In de Scheldezaal van het Maritiem Muzeeum van Vlissingen klinkt door speakers niet aflatend het ruisen van de branding. De vragensteller glimlacht in zijn baard: „Het is net of er de hele tijd een wc wordt doorgetrokken." Hoogstrate (68) uit Amemuiden is vandaag de expert. Landrotten kunnen met de beste bedoelin gen liefde en lust aan de kust in beeld bren gen, voor de echte expertise moeten we toch bij een zeevarende zijn. Sprekend klinkt de oud-zeeman meteen naar de oceanen. Een doorrookte stem, zeggen sommigen. Klopt, hij wil graag even bui ten staan voor een pafje. Maar hij krijgt ook te horen: 'You've got the voice of a sin ger'- je hebt de stem van een zanger. Dat klopt ook. Hij zingt in Ierse bandjes, in een shantygroep. Sinds 3,5 jaar speelt hij banjo in het Scheldeloodsenkoor. Van jongs af aan in de ban van het water. Geboren in Hansweert, waar het toen hart stikke druk was in het kanaal omdat er nog geen Schelde-Rijnverbinding bestond. Als kleuter ging hij bootjes tekenen. Dat is hij blijven doen, met succes. Min of meer voor de grap stuurde hij zijn schilderij van de Cutty Sark naar Londen, waar de legen darische Britse theeldipper na een brand gerestaureerd en wel een trekker van allu re is. Hoogstrate: „Kreeg ik bericht of ze mijn werk als beeltenis op hun koffiekop jes en briefpapier mogen gebruiken. Da's toch leuk." Hij noemt zichzelf een schilderende ship- louer. In 1961 stapte hij als werktuigbouw kundige aan boord van de Alamak, een vrachtschip van Van Nievelt, Goudriaan 8c Co in Rotterdam, met zo'n veertig beman ningsleden. Het schip voer tussen Amerika en het Midden-Oosten. Er werden veel tweedehandsspullen - auto's, boortorens - naar Saoedi-Arabië vervoerd. Hoogstrate bleef meteen elf maanden aan één stuk op zee. Hij had een vriendin toen hij vertrok. Contact onderhouden was las tig, herinnert hij zich. Een telegram kon bij hoge uitzondering, bij een verjaardag. Bellen was niet mogelijk. „Ik schreef. Omdat je de brieven in een ha ven moest afgeven, wist je nooit of ze in trsus (V.M.Z. Ve- >or Johan Tahon. Tekst bij de entree van de tentoonstelling. de goede volgorde zouden aankomen. Daarom nummerde ik ze. Maar die liefde hield geen stand. Elf maanden zijn dode lijk. Zij dacht: als dit mijn toekomst is..." Hij vervolgt: „Echte erotica, daar was wei nig ruimte voor aan boord. Er was wel eens een vrouw te gast, van de kapitein of de stuurman. Dat merkte je meteen, de stemming aan boord veranderde, zeker als zo'n dame ook nog eens ging liggen zon nen. Iedereen wilde dan opvallen. We maakten lange reizen toen. Tussendoor niet meer dan achttien dagen thuis. De ver halen over al dat hoerenlopen van zeelui, die kloppen in elk geval niet voor het hoge re personeel. We werden goed gewaar schuwd voor geslachtsziekten. De tweede stuurman was ook arts, als we een haven naderden deelde hij condooms en profylac tische zalf uit. Je hoorde soms de verhalen: 20 procent had geslachtsziekte bij Buenos Aires, 80 procent toen ze in Recife aanleg den. Gonorroe, plat gezegd een druiper, deed behoorlijk zeer. Nee, zelf heb ik er nooit een gehad. Syfilis was een schrik beeld, het is dodelijk in de derde fase." Na tien jaar varen had Hoogstrate het wel gezien op zee, hij ging aan land bij de Dienst van het Stoomwezen werken. „Het leven aan boord was vrij eenzijdig. Een mannengemeenschap, de manier van con verseren was altijd dubbelzinnig, heel op gefokt. Zo'n schip werd een hunkerbunker genoemd. Moppen, sterke verhalen, daar stikte het van. Datzelfde sfeertje kom ik nu weer tegen in het Scheldeloodsenkoor. Maar toen: ik had ondertussen wel kinde ren, en realiseerde me dat ik een vreemde voor hen zou blijven als ik bleef varen. Voor mij zijn het belangrijke jaren ge weest op zee. Vriendschappen voor het le ven. De zeevaart levert over het algemeen verantwoordelijke mensen op." 'Een vrouw is een parel op de bodem van de zee'. Dat staat op één van de wanden in het Maritiem Muzeeum. We komen ver der beelden van,het oude badleven in Oos tende tegen, zeemeerminnen, oesters, een schilderij van wachtende vissersvrouwen, een beeld van een zich uitkledende vrouw. We lezen dat ze in Japan tentakels van inktvissen al eeuwenlang opwindend vin den. Er is een kleedhokje gebouwd, met ro de gordijen en een rood lampje: 'de literai re peepshow'. De expositie is onderdeel van de onlangs opgestarte samenwerking met het Natio naal Visserijmuseum in Oostduinkerke. Di recteur Maja Wolny is het brein. Zij wil de Vlamingen met haar museum bewust ma ken van hun zee. België heeft, in tegenstel ling tot Nederland, geen echte maritieme musea. De erotiek kwam bij haar opborre len door de roman Vissen redden van Anne- lies Verbeke. Maja Wolny voelde wel ver wantschap met de hoofdfiguur Monique Champagne, die tegen de overbevissing strijdt. Een tekstfragment uit het boek is te lezen op de achterwand van de literaire peepshow. Een liefdesscène, goed recht door zee. De kuise regels: „Eerst legde ze haar wang tegen de zwelling in zijn hals, dan haar hand. Zijn bloed stuwde tegen de palm terwijl ze haar neus in zijn borsthaar begroef en een lijntje zweet en water van zijn huid snoof." Zeerotica: Maritiem Muzeeum in Vlissingen, van 9 juni 2012 tot en met 14 april 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67