spectrum 4 Terra Maris: Zeeuws paradepaardje naar slachthuis? Koning winter? TO Zaterdag 9 juni 2012 'OCZ3 0=9 CD c =3 .o *j-T Z3 3 z Het uitbrengen van de sticker 'Ik hou van mijn Zeeuwse Landschap' in 1986 was ongetwij feld de geslaagdste publieksactie die Het Zeeuwse Landschap ooit gehouden heeft. Een kleine steekproef die een half jaar later uitgevoerd werd maakte duidelijk dat meer dan 10% van alle in Goes geparkeerde auto's de sticker op de achterruit had en dat was in Temeuzen, Middelburg of Zierikzee niet anders. Zo'n succes is alleen mogelijk als een actie ap pelleert aan breed gedragen, dieper liggende gevoelens. De snaar die we bij de actie geraakt hadden was die van de Zeeuwse trots, een trots die nauw verbonden is met onze provinciale identiteit Natuurlijk kan trots makkelijk omslaan in bekrompen provincialisme of ongezond chauvinisme. Maar mogelij ke uitwassen zijn uiteraard geen reden om onze Zeeuw se identiteit niet te koesteren en er zuinig op te zijn. Het draagt bijvoorbeeld bij aan het maatschappelijk wel bevinden van de Zeeuwen, maar ook aan de regionale economie, omdat een gebied toeristisch aantrekkelijker is naarmate het een sterkere eigen identiteit heeft. En die identiteit van Zeeland ligt voor een belangrijk deel in ons landschap. Getekend en gevormd door een eeu wenlange strijd tegen het water. Dijken en dammen, kreken, welen en inlagen: het zijn de stille getuigen van foto's Chiel Jacobusse evenzovele overwinningen en nederlagen in die strijd. Vanuit die gedachte is het Museum Terra Maris opge richt Het heeft als thema de geschiedenis van het Zeeuwse Landschap en in die zin zou je het niet zozeer een museum als wel een permanente expositie kunnen noemen. Toen Het Zeeuwse Landschap acht jaar gele den het Zeeuws Biologisch Museum overnam, stond van meet af aan vast dat er een nieuwe formule moest komen, die de landschapsgeschiedenis van Zeeland tot thema moest krijgen. Dankzij grote steun en commit ment van de provinciale overheid lukte het om die am bitie waar te maken. De permanente expositie in de Oranjerie van kasteel Westhove wordt alom gewaar deerd, zowel door tienduizenden toeristen als door de vele schoolklassen die het museum jaarlijks bezoeken. Een paar voorbeelden: Het indrukwekkendste vind ik het onderdeel waar de verdronken dorpen herdacht worden. Dat gebeurt in een exhibit die de vorm heeft van een grafsteen. Daarin zijn de namen gegraveerd van alle verdronken dorpen die uit Zeeland bekend zijn. Hun ondergang wordt ge symboliseerd door het water wat voortdurend over de 'grafsteen' naar beneden stroomt In al zijn soberheid is dit beeld zo indrukwekkend en tegelijk zo puur dat je als bezoeker onmiddelijk op zoek gaat in de elektroni sche database die de geschiedenis en de achtergronden van de 118 verdronken Zeeuwse dorpen belicht. Of neem de herkomst van de in Zeeland veel voorko mende plaatsnaam Nisse, die we onder meer terug vin den in Valkenisse, Bruinisse, Scherpenisse, Stavenisse, Ossenisse en Nisse. Die naam is gebaseerd op de plaatse lijke landschapsgeschiedenis: een nisse (neus) is een landtong die ontstaat tegenover de plaats waar een ge- tijdenkreek zich vertakt, zo maakt de expositie duide lijk. Het zijn maar een paar voorbeelden van wat Terra Maris te bieden heeft. Terra Maris laat ook zien dat de zee behalve een gevaar lijke vijand ook alle eeuwen door een belangrijke bond genoot was. Denk bijvoorbeeld aan koophandel in de gouden eeuw, de bloeiende visserij en onze omvangrij ke toeristische sector. Dat heeft ook het Provinciebe stuur goed begrepen en ook verwoord in de inhoudelij ke focus vanuit het perspectief: LAND IN ZEE Voor ons is het onbegrijpelijk dat de nieuwste provin ciale bezuinigingsronde botweg een einde dreigt te ma ken aan Terra Maris; het paradepaardje van onze Zeeuw se trots. Daarom de hartenkreet: handen af van Terra Maris dat we samen met u met zoveel inzet en harts tocht hebben opgebouwd. Zoek astublieft iets anders om geld te besparen. Verwachtingsvol kijk ik uit over het weilandje dat achter onze tuin ligt De dag begint schitterend al is het nog wat dampig boven het groene gras. Het zonlicht dringt al met een warme gloed door de hogere luchtlagen en je krijgt zo'n gevoel dat het een mooie dag zal worden. Plotseling verschijnt bijna uit het niets een 'duimpje' ofwel een winterko ninkje op een paal van de afrastering. Het beestje schijnt mij niet op te merken, of negeert me gewoon, en begint zijn luid ratelen de territoriumlied met schelle tonen te vertolken. Hij mag dan klein zijn, bescheiden is hij niet, dat manneke. Zie hem zich uit sloven om te laten weten dat hij hier heer en meester is. De agres siviteit spat er vanaf. Inderdaad, 'klein jantje', zoals hij ook wel ge noemd wordt, zingt niet omdat het een mooie dag gaat worden of omdat ik daar zo van zou genieten, het zal hem een zorg zijn. Hij heeft wel wat anders aan z'n hoofd. Het broedgebied van zijn eega veilig stellen, zorgen dat zij niets tekortkomt en straks een flink aantal kindermonden vullen. De winterkoning is niet de enige die zich met de voortplanting bezighoudt Talloze vogel soorten zijn al enkele maanden bezig met dezelfde activiteit. Ve len hebben zelfs al een huishouden achter de rug en beginnen, of zijn allang bezig met een tweede broedsel Met de keldering van de temperaturen van de afgelopen week mag het dan soms lijken alsof koning winter geen afscheid kan nemen, flora en fauna wachten niet op mooi weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64