van Spitsbergen 3 spectrum dv O Zaterdag 9 juni 2012 Barbara Francke (36) uit Aagtekerke. ste avond niet ophouden met turen naar de witte bergtoppen, ijsschotsèn en glet sjers langs de kust, en zekér niet alleen om dat het helpt tegen de zeeziekte. In Spits bergen is het makkelijk om de tijd te verge ten, want donker wordt het tussen eind april en eind augustus nooit. De Noorderlicht zet die nacht koers rich ting Bellsund. De vijfdaagse zeilreis zou aanvankelijk naar de Kongsfjorden gaan, ten noorden van hoofdstad Longyearbyen, maar vanwege de harde wind wordt uitge weken naar het zuiden. Het schip gaat de volgende ochtend voor anker in de Recherchefjorden. Een rubber bootje brengt ons aan land voor een wan deltocht over de besneeuwde vlaktes. Met gemengde gevoelens binden we de sneeuwschoenen om aan de waterkant. We zijn onder de indruk van het witte landschap, maar loeren tegelijkertijd angst vallig rond. Wandelen op Spitsbergen is nooit zonder gevaar, prentte gids Jan Belgers ons even daarvoor in. Op Spitsbergen leven driedui zend ijsberen: meer dan het aantal mensen dat op het eiland woont. „En wij staan op hun menulijst." De meeste ijsberen ren nen weg als ze mensen zien, stelt de gids ons gerust. Maar roch, hij draagt niet voor niets eén alarmpistool én een geweer om in te kunnen grijpen als een ijsbeer te dichtbij komt. We moeten als groep bij el kaar blijven. Te lang stilstaan voor een foto kan niet. En bij elke heuvel of rotspartij gaat de gids voorop om het achterliggende land te inspecteren. Het blijkt voor niets te zijn, want ijsberen komen we deze reis niet tegen. Niet getreurd, want de toendra's en-ijsvlak tes van Spitsbergen hebben veel meer te bieden. Dieren die je alleen kent uit de die rentuin, kom je hier tegen in het wild. Eén keer staan we oög in oog met een kudde rendieren, die graast op een uitgestrekte vlakte. Ho.e.\yel-:-zemeestaL o.p. afstantTblij- ven van mensen; komen ze deze keer dich terbij; en kijken ons al net zo verbaasd aan aIs'wij hen. Walrussen zijn aj net zo nieuwsgierig. De grote beesten,-die opvallen door hun enor me slagtanden, duiken meer dan eens op rondom het schip. Barbara, die al ontelba re keren walrussen gezien moet hebben, aanschouwt ze al net zo enthousiast als de passagiers. Op Spitsbergen moet je als stüürvrouw meer kunnen dan aan het roer staan, be wijst Barbara de volgende dag, als de boot aanlegt tegen het fjordijs. Ze stapt heldhaf tig de boot af, het ijs op en boort een gat om te controleren hoe dik de laag is. Sterk genoeg om met twaalf man overheen te lo pen, op weg naar een groep mannetjeswal russen die uitgestrekt aan de waterkant liggen. Ze storen zich nauwelijks' aan de toeristen die fotograferend voorbij schuifelen. Aan land zijn niet alleen wil dé dieren te vinden, maar ook talloze sporen die herinneren aan de walvis vaart en de mijnbouw op Spitsbergen. Vervallen houten huisjes waar vroeger jagers woonden. Rompen van houten boten die eeuwen geleden gebruikt wér den voor de walvisvaart. Botten van walvissen. En karretjes die ooit ge bruikt werden om de kolen mee te ver voeren. Mijnbouw bestaat nog steeds op Spitsbergen. Vanaf het schip kun nen we op de terugweg Barentsburg zien liggen: een zwarte vlek in de witte sneeuw, waar nog altijd enkele honder den mensen in de mijnen werken. De groep houdt een paar minuten stil tijdens de laatste passen op het vaste land van Spitsbergen. De zeehonden op de ijsvlakte onder ons draaien zich om in de felle zon. Een oorverdovende stilte overvalt ons. We horen niets, maar dan ook echt helemaal niets. Kijk voor meer informatie óver zeilschip de Noorderlicht op www.noorderlichtnu. Oceanwide Expeditions in Vlissingen biedt reizen aan naar Spitsbergen en andere pool gebieden, onder meer met de Noorderlicht. Kijk op www.oceanwide-expeditions.com. Zeeuwsche Uitkiek Boottocht 'J--*:-Longyearbyen Spitsbergen Het Nederlandse zeilschip De Noorderlicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63