Solliciteren, een fiscaal Hete herfst zaterdag 9 juni 2012 door Wil Vennix Vorige maand constateer de ik al dat de aanvanke lijke euforie voor het Lenteakkoord - en in het bijzonder de fiscale paragraaf ervan - na enkele weken aan het afnemen was. Op zich logisch, want bij een echt compromis moet iedereen inleveren. Boven dien leeft breed de overtuiging dat het positief is geweest voor Nederland dat de vijf partijen de moed hebben gehad dit akkoord te sluiten. Dat diezelfde partijen vervolgens uitspreken bepaalde onderdelen van het akkoord te willen wijzigen, vind ik niet erg. Het Lenteakkoord is het vertrek punt en via de verkiezingspro gramma's zal helder worden wat de partijen veranderd willen zien. De kiezers kunnen mede op basis daarvan hun stem bepalen en het toekomstige beleid mee sturen. Niks mis mee, integendeel. Ik wil dieper ingaan op drie belas tingmaatregelen met grote im pact. Allereerst de verhoging van het hoge btw-tarief naar 21 pro cent per 1 oktober 2012. Ik kan de klachten van de detailhandel hier over volledig begrijpen. In tijden van afnemend consumentenver trouwen is dit een zeer vervelen de maatregel. Maar de beoogde in voeringsdatum ligt zo kort na de verkiezingen dat het me een uto pie lijkt om de verhoging nog te voorkomen. Dan de hypotheekrenteaftrek. Het taboe dat centrumrechts hier voorheen over uitsprak, is defini tief van tafel, waarmee de discus sie hopelijk wat meer op argu menten gevoerd gaat worden. Voorwerp van die discussie zal zijn of we het laten bij een aftrek beperking alleen voor starters (conform Lenteakkoord) of dat ook bestaande gevallen zullen worden aangepakt. Het laatste zou op grond van de solidariteits- gedachte en het gelijkheidsbegin sel mijn voorkeur hebben, mits er een ruime overgangstermijn komt die mensen de kans geeft op de nieuwe regels in te spelen. Kerngedachte bij dit alles is dat we weer het eigenwoningbezit gaan stimuleren in plaats van het hebben van zo veel mogelijk schuld. Tot slot het afschaffen van de be lastingvrije woonwerkvergoe- ding. De paar voorstanders die ik hierover heb gehoord in de me dia, hopen dat dit tot minder auto- kilometers leidt Verder vinden ze het een privékwestie waar ie mand woont. Beide argumenten zijn volgens mij echt totaal on juist. Mensen kunnen echt niet zo maar verhuizen naar vlakbij het werk, daar is de wereld te inge wikkeld voor. En wonen is inder daad een privézaak, maar werken niet. Als iemand kosten moet ma ken om te kunnen werken, moe ten die onbelast kunnen worden vergoed, negentien cent per kilo meter is daarvoor al te weinig, maar nul cent kan echt niet. Gewoon doorbetalen van de woonwerkvergoeding betekent minder nettoloon plus voor som mige werknemers lagere toesla gen. Het kan daarom slimmer zijn dat de werkgever de belasting voor zijn rekening neemt of de woonwerkvergoeding onder de werkkostenregeling (wkr) pro beert te brengen. Eenvoudig is dat niet, maar een fiscaal optimale re geling kan de nadelen wel beper ken. Verstandige werkgevers onderzoe ken nu al de verschillende alterna tieven en bespreken die met vak bonden, OR of werknemers. In het najaar kan dan, hopelijk na een versoepeling van de regeling door het nieuwe kabinet, een defi nitieve keuze worden gemaakt die op 1 januari 2013 kan in- gaan.Komend najaar wordt het dus nog spannend, we kunnen op maken op een hete herfst, zeker ook op fiscaal gebied. Voila, alweer een afwijzingsbrief in de bus. De zoveelste. Hoe houd je de moed erin als je aan het solliciteren bent? De ervaringen van twee werkzoekenden en tips van een deskundige. door Moniek Hüsken llustratie Job van Gelder Het kan iedereen overkomen. Op een dag wordt er een reorganisa tie afgekondigd en jij bent de pi neut. Iedereen pepert je in dat je zo weer een baan zult vinden, maar algauw blijkt de prakijk toch wat weer barstiger. Je doet je stinkende best, schrijft brieven en netwerkt erop los. Maar al dat 'goede gedrag' wordt niet beloond. Telkens weer vis je achter het net. Hoe houd je het vol, tegen alle deze negatieve feedback in, door te gaan met solliciteren? Jolanda Peet (43) was in 2010 onderdeel van een reorganisatie bij uitgeverij Reed Busi ness en kon intern niet geplaatst worden omdat er geen interne vacature was. „En dus ging ik solliciteren", zegt ze. „Ik baalde, maar zag het tegelijkertijd ook als een grote uitdaging. Om mijn waarde op de arbeids- Hoe blijf je gemotiveerd? Q Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs te Tilburg Volgens loopbaancoach Erik den Draak is gemotiveerd blijven als je steeds afwijzingen krijgt bij sollicitaties net zo moeilijk als gemo tiveerd blijven als je met je voetbalteam de ene na de andere wed strijd verliest. „Daar is niet echt een remedie tegen", zegt hij. „Wel is het goed, als je dat vaak overkomt, eens te kijken naar hoe je sol liciteert." „ledereen heeft kwaliteiten. Telkens als je een afwijzing krijgt, zou je je af kunnen vragen of je wel op de goede manier zoekt. Als je een mbo-opleiding hebt, moet je het niet vreemd vinden dat je een afwijzing krijgt als je op de baan van dierenarts solliciteert." „Om te voorkomen dat je telkens wordt afgewezen, zoek je zo veel mogelijk naar banen die bij je passen qua niveau, vooropleiding die je echt leuk vindt en/of waarvoor je gemotiveerd bent." Ook is het belangrijk te solliciteren op een goede manier, zowel online als offline. „Dat houdt in: win informatie in over een baan en het bedrijf, bel voordat je solliciteert, schrijf een sollicitatiebrief en cv zonder fouten, bereid je goed voor op het sollicitatiegesprek, draag passende sollicitatiekleding en zorg voor een bedankje ach teraf. Juist bij een afwijzing is dit belangrijk." „Als het te lang duurt voor je een baan vindt die je op het lijf ge schreven is, kan het geen kwaad tijdelijk een uitstapje te maken naar een baan die misschien onder je niveau ligt, of die niet pre cies is wat je beoogt zolang je maar in je vizier houdt wat je op de lange termijn wilt." www.loopbaanadvies.net markt te vergroten, besloot ik cursussen op het gebied van internet, contentmanage- ment en onlinecommunicatie te volgen." Peet maakte een website om zichzelf te 'branden' en postte deze via sociale netwer ken als Facebook, Twitter en Linkedln. Wie wat zag in haar cv kon dan contact opne men. Ook solliciteerde ze zelf online als haar een baan geschikt leek. Een echte dip tijdens het solliciteren heeft ze niet gehad. „Het was natuurlijk niet altijd leuk als ik weer een afwijzing kreeg", vertelt ze. „Maar ik ben steeds gemotiveerd gebleven en heb altijd geprobeerd alles te zien in kansen en mogelijkheden. Dingen die vastlopen, zijn blijkbaar ook geen goed idee, zo heb ik al tijd gedacht. Kreeg ik een standaardafwij zing dan belde ik er achteraan wat de reden was. Die opmerkingen nam ik dan weer mee in mijn volgende sollicitatie. Dat kan ik iedereen aanraden. Wat mijn omgeving er van vond, daar heb ik me nooit veel van aangetrokken. Mensen bedoelen het positief als ze vragen hoe het ermee gaat. Ze willen interesse tonen als ze vragen: 'Goh, heb je al werk'." Inmiddels is Peet voor zichzelf begonnen. „Dat gebeurde toen ik via mijn website werd benaderd door de Koninklijke Visio, een expertisecentrum voor blinden en slechtzienden. Ze vroegen me te solliciteren op een baan als communicatiemedewerker. Ik kreeg de baan niet, want had niet de ge vraagde werkervaring. Tijdens de sollicitatie procedure moest ik een aantal opdrachten doen en zo kwam ik op het idee een vacatu rebank te ontwerpen die bemiddelt tussen slechtzienden en blinde werkzoekenden en de arbeidsmarkt. Zo'n vacaturebank was er nog niet. Ik heb doelgroepen met een audi tieve, fysieke of autistische beperking erbij genomen en richt me op mbo-hbo/wo-ni- veau voor de reguliere arbeidsmarkt. Ik heb er alle vertrouwen in dat dit zich goed gaat ontwikkelen. Het is een gat in de markt." Wilma van der Wal (54) was hoofd pr bij een keukenbedrijf en verloor in 2011 haar baan omdat het hoofdkantoor verhuisde naar de andere kant van het land. Ofschoon ze veel energie steekt in solliciteren, heeft ze nog steeds geen betaald werk gevonden. In middels doet ze vrijwilligerswerk. „Omdat ik het nuttig vind, maar ook omdat je nooit weet wat eruit voortkomt. Ook vind ik het belangrijk voor mijn cv. Zo kunnen werkge vers zien dat ik niet jaren niets heb zitten doen." Dat ze nog steeds geen betaald werk heeft, had ze van te voren niet zo ingeschat. „Ik was daar heel optimistisch over. Ik heb mijn hele leven gewerkt en ben altijd bijgebleven met alle ontwikkelingen hebben voorge- Prijsdaling bestaande koopwoningen groter De prijzen van verkochte bestaan de koopwoningen waren in april 5,2 procent lager dan in april 2011. De prijsdaling is hiermee groter dan in maart, toen de huizenprij zen gemiddeld 4,7 procent lager waren dan een jaar eerder. Dit blijkt uit de cijfers van het CBS en het Kadaster. Alle woningtypen waren in april goedkoper dan een jaar eerder, meldt Terzake de nieuwsbrief van het Kadaster. Benchmark voor leasemaatschappijen Stel je wilt een leaseauto en weet nog niet met welke leasemaat schappij je in zee wilt. Voor lease rijders is het platform autolease.te- vreden.nl opgericht. Het platform is gestart om (toekomstige) lease rijders een objectieve benchmark (vergelijking) te geven van de te vredenheid van klanten over hun leasebedrijf. Dat meldt Vereniging Auto van de Zaak, één van de part ners van het platform. Familie die kind opvangt als gastouder gehalveerd Gastouderopvang gebeurt steqds minder vaak door familieleden, meldt het ministerie van Sociale zaken en Werkgelegenheid. De gastouderopvang door familiele den is bijna gehalveerd van 47 pro cent in 2010 naar 25 procent in 2011. Dit komt met name door de hogere eisen die aan het gastou derschap worden gesteld. Gastou ders moeten sinds 2010 aan be paalde opleidingseisen voldoen. Gebruik van Ideal als Rabobank gaat pensioenen betaalmiddel stijgt opnieuw verzorgen Het gebruik van Ideal is in 2011 op nieuw fors gestegen, meldt Emer- ce. Het aantal transacties steeg met 36 procent tot een totale waarde van 7 miljard euro, blijkt uit de jaarcijfers van Currence. De toename hangt volgens Currence samen met de voortgaande omzet groei van e-commerce. Consu menten besteedden vorig jaar ge middeld 73 euro per online aan koop met Ideal. De Rabobank en pensioenuitvoer der PGGM hebben bij De Neder- landsche Bank een vergunning aangevraagd voor een premiepen- sioeninstelling, een PPI, De bedrij ven willen samen een goed en be taalbaar pensioen bieden voor mensen die niet kunnen of wil len deelnemen aan een pensioen fonds. De twee partijen mikken op het midden- en kleinbedrijf, al dus AM Nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54