Geld terug bij luchtvaartstaking werken 15 ik word... ik werd 'Op mijn 53e heb ik mijn eigen bureau geopend' zaterdag 9 juni 2012 Stakingen in het vliegverkeer zorgen voor een hoop irritatie. De reiziger heeft recht op compensatie bij vertraging of annulering van een vlucht. Maar niet bij overmacht. door Irene van den Berg Illustratie Ruben L. Oppenheimer De afgelopen maanden waren er al heel wat stakingen in het luchtver keer. In maart legde het grondper soneel op de Duitse luchthavens het werk stil voor een salarisverhoging, in april staakten Franse verkeersleiders en in mei protesteerden de Portugese verkeerslei ders tegen bezuinigingen. Daarom waren vluchten vertraagd of moesten worden gean nuleerd. Door een Europese verordening hebben pas sagiers die reizen vanaf een Europese lucht haven of met een Europese luchtvaartmaat schappij, recht op een financiële vergoeding bij een geannuleerde of vertraagde vlucht. Reizigers die door een vertraging minstens drie uur later op hun bestemming aanko men, hebben recht op een genoegdoening van minimaal 250 euro en maximaal 600 eu ro, afhankelijk van de afstand en de duur van de vertraging. Als de vertraging meer dan vijf uur bedraagt, dan mag de vliegtuig passagier besluiten niet te reizen. Hij krijgt dan de kosten van het ticket terug plus even tueel een terugvlucht naar het vertrekpunt. Bij annulering gelden dezelfde bedragen. Tenzij de reiziger minstens veertien dagen vóór de vlucht op de hoogte is gesteld of als nog zonder veel tijdverlies met een andere vlucht op de plaats van bestemming kan ko men. Als er echter sprake is van overmacht, hoeft een vliegmaatschappij geen compensatie uit te keren. Dus vertrekt het vliegtuig te laat door een flinke storm of aswolk, dan heeft de passagier pech gehad. Ook door een sta king kan er voor de luchtvaartmaatschappij sprake zijn van overmacht. Bijvoorbeeld als de werkonderbreking niet van tevoren is aangekondigd door het personeel. De lucht vaartmaatschappij kan dan geen maatrege len treffen om de overlast voor passagiers te beperken. Ook bij stakingen die niet door het eigen personeel zijn georganiseerd, kan de luchtvaartmaatschappij zich beroepen op overmacht. De maatschappij heeft im mers geen invloed op het beleid van andere bedrijven of de overheid. Staakt het eigen personeel en zijn de acties aangekondigd, dan hebben passagiers wel ge woon recht op financiële genoegdoening. „De luchtvaartmaatschappij heeft een finan cieel belang in het conflict en daarmee in vloed op zijn personeel. Er is düs geen spra ke van overmacht", verklaart directeur Hen drik Noorderhaven van EUclaim, juridisch dienstverlener voor vliegtuigpassagiers. He laas betekent dit niet dat maatschappijen in zo'n geval dan ook direct uitkeren. Ze staan er op zijn zachtst gezegd niet om te sprin gen om een schadevergoeding te betalen. „Veel vliegtuigmaatschappijen zetten in hun algemene voorwaarden dat er bij een staking altijd sprake is van overmacht. Dat is in strijd met de Europese regels en ze kun nen zich daar dus ook niet op beroepen", al dus Noorderhaven. Beroept een luchtvaartmaatschappij zich on terecht op overmacht, dan zijn er verschil lende mogelijkheden je recht te halen. Reizi gers kunnen zich wenden tot Geschillen commissie Luchtvaart, ze kunnen hun rechtsbijstandsverzekering inschakelen of te recht bij EUclaim. Iedere optie heeft; zijn ei gen voorwaarden en kostenplaatje. Via de Vlucht Claim Service op www.consumen- tenbond.nl is na te gaan welke manier van claimen per geval het meest interessant is. Overmacht of niet, de luchtvaartmaatschap pij mag zijn reizigers bij een vertraging of annulering niet in de kou laten staan. Bij een oponthoud van minimaal twee uur heb ben reizigers altijd recht op verzorging, bij een vlucht langer dan 1.500 kilometer is dat na drie of vier uur. Verzorging varieert van eten en drinken tot een hotelovernachting. Bij een annulering mag de reiziger kiezen: geld terug of een ander vliegticket. 'reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK INLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken vindt u op één overzichtelijke plek al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en werk te maken heeft. door Moniek Hüsken Is Bert Huisman (56) geworden wat hij vroeger dacht dat hij zou worden? Ik word: Leraar Engels Bert Huisman: „Vroeger dacht ik dat ik leraar Engels zou worden. Wij hadden op de basis school een docent in de zesde klas (nu groep acht) die ons bijlessen gaf om ons voor te berei den op de middelbare school. Hieronder ook Engels. Dat was erg leuk, temeer daar ik een bij zondere hobby had; ik vond het leuk in woor denboeken te lezen. Ik surfte, zoals je nu op het internet zou doen, van het ene naar het an dere woord en stak daar veel van op. Ik ging naar de mavo, maar kreeg in de tweede klas het 'dringende advies' om volgend schooljaar niet terug te komen. Ik werd: Beroepscoach en mediator Bert Huisman: „Toen ik van school af was ge stuurd, moest ik van mijn ouders zelf een nieu we school uitkiezen. Dat werd de LEAO, ge volgd door de MEAO. Mijn eerste baan was in de verzekeringsbranche, daarna kwam ik in de uitgeversbranche terecht bij Tijl, dat later op ging in Wegener. In de avonduren ben ik een HEAO-studie gaan doen. Toen ik het diploma had, kwamen ook banen op managementni veau binnen mijn bereik. Automatisering van bedrijfsprocessen en de rol van de werknemers daarin dat was mijn ding. In mijn tijd bij Wegener werd er vaak gereorganiseerd. Als lei dinggevende was ik daarbij nauw betrokken om medewerkers op de juiste plek te krijgen. Na 28 jaar kreeg ik een burn-out en was het tijd mijn koers te verleggen. Ik schoolde mij om door een post hbo-opleiding coaching en een opleiding tot NMI-mediator te volgen. Op mijn 53e heb ik mijn eigen bureau geopend: 'Manyways'. In mijn rol als coach help ik men sen op het gebied van stress en burn-out, per soonlijke ontwikkeling en loopbaanvraagstuk ken. Ik kijk vooral naar waar mensen goed in zijn en dat versterk ik. Dat zet ze in hun kracht, zodat hun zelfvertrouwen groeit. Als mediator help ik mensen bij het vinden van oplossingen voor arbeidsconflicten en zakelijke geschillen. Voor mij zijn met dit werk veel puz zelstukjes op hun plek gevallen. Zoals zo veel mensen zeggen: „Eigenlijk had ik dit tien jaar eerder moeten doen." www.manyways.nl Bert Huisman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53