werken 13 'Mijn moeder kookt nog steeds het lekkerst' zaterdag 9 juni 2012 Leerlingen van de koksopleiding aan het ROC Middelburg aan het werk in de schoolkeuken. foto Ruben Oreel Hij is op weg om een grote te worden. Hij hoopt bin nenkort de keuken van het gerenommeerde Mid delburgse restaurant Scherp te verwisselen voor die van sterrenetablissement De Kromme Water gang in Hoofdplaat. De ambities van de 21-jarige Jordan El len uit Vlissingen liegen er ook niet om. „Ik wil de top berei ken. Michelinsterren halen." En waar eet de topchef in de dop dan het liefst? Juist ja. „Bij mijn moeder, want die kookt nog steeds het lekkerst." Het is opvallend: twee studenten van de ROC-opleiding tot zelfstandig werkend kok aan tafel en bij allebei is de liefde voor koken begonnen als bijbaantje als afwasser in de keu ken. „Mijn oudere broer werkt ook als kok", vertelt Jordan. „Ik hielp daar in het bedrijf als afwasser. Ik zag daar hoe mijn broer kookte en de borden mooi opmaakte. Ik mocht ook een keer de borden opmaken. Dat was het moment dat ik dacht: 'Ja. Dit is ook iets voor mij'." Ook de 2i-jarige Davey Bril uit Oostburg begon zijn carrière met vieze borden. Maar al snel schoof hij door naar de mooie borden en hielp hij mee in de keuken. Koken is ook wel iets wat Davey thuis met de paplepel kreeg ingegoten. „Mijn vader kookte vroeger veel. Hij stond thuis altijd in de keuken. Dat heb ik wel van hem meegekregen." Gerechten maken, met verse producten werken, zelf creaties beden ken. Dat is wat de twee koks in opleiding graag doen. „Zo dra ik maar even de tijd heb, probeer ik mijn eigen dingen te ontwikkelen", vertelt Davey, die zijn laatste studiejaar doorbrengt in restaurant De Deining in Groede. Jordan knikt. „In koken kan ik mijn ei kwijt. Ik stop er mijn creati viteit in. Ik vind het leuk om mijn eigen smaak aan gerech ten toe te voegen, er mijn eigen draai aan te geven. En nieu we gerechten creëren is helemaal geweldig." En dan is er nog de dynamiek; ja zelfs de hectiek, van het vak dat de twee jongemannen naar de keuken lokt. „Er is nooit een'dag hetzelfde", vertelt Davey met een lach op zijn gezicht. „Klopt", vult Jordan aan. „Het ene moment is het rustig, het andere moment is het knallen geblazen. Het vergt steeds een omschakeling van tempo." Davey knikt. „Het kan zelfs gebeuren dat je een super drukke dag hebt, maar dat alles soepel verloopt en dat de andere dag lekker rustig is, maar dat alles verkeerd gaat." Beiden beamen dat het een zwaar vak is. Je moet als kok te gen de druk kunnen. Je moet ermee kunnen omgaan dat de chef steeds in je nek staat te hijgen. „En als je in een sterren zaak werkt, sta je soms wel twaalf uur op je benen", stelt Jordan. De Vlissinger heeft binnenkort een gesprek met top chef Edwin Vinke van De Kromme Watergang. „Die heeft een driejarig stageproject opgezet, waarin je in een paar maanden in drie sterrenzaken gaat werken. Daarnaast ga je aan de slag bij een slager, een poelier en een visboer om ook daar kennis op te doen. Ik vind dit een buitenkans. Ik wil namelijk op een zo hoog mogelijk niveau presteren." Davey heeft zijn zaakjes ook goed voor elkaar. Hij krijgt na zijn studie een vaste aanstelling bij De Deining. Zijn ambi tie is niet zo erg hoog als die van Jordan, maar een mooie droom heeft de Oostburger zeker. Op een dag een eigen zaak. Tot die tijd duikt hij ook in zijn vrije tijd graag in de kookboeken en de keuken. „Ik vind het leuk om thuis din gen te proberen. Ook ga ik vaak uit eten en heb ik veel vrienden die in de horeca werken. Dus het is wel een ma nier van leven geworden." Jordan moet lachen. „Bij mij is dat anders. Natuurlijk heb ik veel kookboeken en ik kijk ook wel naar die kookprogramma's op tv - wat zijn die nep trouwens - maar thuis kook ik heel simpel. Dan wil ik ont spannen. En een frietje met mayonaise is ook lekker." Wat kost het en wat levert het op? De voltijdsopleiding kost 1065 eu ro. De kosten in het eerste jaar voor boeken, kokskleding en een messenset bedragen ongeveer 1100 euro. Volg je de deeltijdopleiding op ni veau 3 of 4 dan betaal je 524 euro. Een net afgestudeerde kok ver dient meestal het minimum jeugd loon. Dat bedraagt rond de 1530 euro Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51