Zeeuwen zijn gewild achter de kachel 21 werken zaterdag 9 juni 2012 Nederlanders storen zich aan rokende collega Uit onderzoek van Monsterboard blijkt dat 65 procent van de onder vraagden zich stoort aan de rook pauzes van collega's. Online car- rièrecoach Ron Katzenbauer advi seert rokers bewust te zijn van de ze gevoelens. „Als je steeds van je werkplek bent om te gaan roken kun je de indruk wekken minder productief te zijn. Dat hoeft niet zo te zijn, omdat je tijdens het ro ken met collega's kunt overleg gen. Voor sommige werknemers is roken een moment van ont spanning, waar anderen bijvoor beeld even een stukje buiten lo pen. Wel adviseer ik rokers alleen te roken op de daarvoor aangege ven plekken. Let op peuken." Het kan een rol spelen dat in Zeeland het beste restaurant van Nederland staat. Misschien komt het ook omdat deze provincie een culinaire speeltuin is met zilte groenten, oesters, mosselen, vis en de Ooster- scheldekreeft. Maar volgens Donald Temmerman, docent aan de koksopleiding van het ROC in Middel burg, is het vooral de mentaliteit die Zeeuwse koks zo gewild maakt. "Zeeuwen zijn harde werkers en zeu ren niet. Zeeuwse koksleerlingen staan er goed bekend om dat ze ervoor gaan." Rabobank voor vierde keer op rij favoriete werkgever Als een hoogopgeleide het zelf zou mogen zeggen, dan zou hij het liefst bij de Rabobank gaan werken. Voor de vierde keer op rij is de bank gekozen als meest favo riete werkgever onder hoogopge leiden in het Intermediair Imago Onderzoek 2012. Het onderzoek is afgelopen voorjaar door onder zoeksbureau Motivaction gehou den onder bijna vierduizend werknemers tot en met 45 jaar met een hbo-opleiding of hoger. Zij mochten drie bedrijven noe men waar ze het liefst zouden wil len werken. Tweede en derde zijn respectievelijk geestelijke gezond heidszorginstellingen en Philips. Zzp'ers onderschatten risico arbeidsongeschiktheid Zelfstandig ondernemers blijken niet altijd goed op de hoogte te zijn van de risico's en oorzaken van arbeidsongeschiktheid. Dit concludeert zzp-platform Myler dat in opdracht van verzekeraar GoedGenoeg onderzoek deed on der 2445 zelfstandigen. Ook Plat form Zelfstandige Ondernemers en FNV Zelfstandigen werkten mee aan het onderzoek. Slechts twee op de tien zelfstandig onder nemers acht de kans groot dat zij door langdurige ziekte of een on geval niet meer kunnen werken. In de praktijk blijkt echter dat 30,4% weieens arbeidsongeschikt is geweest Vacaturesites onverminderd populair Mensen die een baan zoeken, kij ken het meest naar vacaturesites, gevolgd door open sollicitaties en bekenden. Sociale media hebben sinds 2011 een sterke groei doorge maakt. Dit blijkt uit het Arbeids markt Gedragsonderzoek (AGO) van Intelligence Group uit een analyse van 23.599 personen uit de Nederlandse beroepsbevol king. Onder jongeren jonger dan 20 jaar staan social media al op een derde plaats in het oriëntatie gedrag. Voor twintigers is dat een zevende plek met 26 procent. Daarmee zorgen social media voor verandering in het verder overwegend gelijk blijvende oriën tatiegedrag van de Nederlandse beroepsbevolking. door Dennis Rijsbergen Werkethos is niet het enige waarom Zeeuwse koks uitwaaieren naar restau rants in den lande. Dat ze ook vaak over talent beschikken, bewijzen ROC-stu- denten Jordan Ellen uit Vlissingen en Davey Bril uit Oostburg wel. Met hun team wonnen ze dit voorjaar de Zilveren Mossel, een felbegeerde prijs waar koks leerlingen van acht ROC's om streden. Wanneer Tem merman die prijs ter sprake brengt, glimmen zijn ogen van trots. „Als je die prijs wint, onder het oog van een jury met chefs van hoog niveau, ja... dan ben je op weg om een heel goede kok te worden." Bij het ROC in Middelburg volgen jaarlijks zo'n twin tig leerlingen de mbo-opleiding tot zelfstandig kok. Het zijn vooral BBL-leerlingen, wat wil zeggen dat ze vier dagen per week in een restaurant achter de ka chel staan en één dag per week naar school gaan. „Vo rig jaar zijn we ook met een voltijdsopleiding begon nen", vertelt Temmerman, „maar die moet nog meer bekendheid krijgen." Vanzelfsprekend is de koksopleiding een praktijkstu die. In de schoolbanken zitten de chefs in spe nauwe lijks. „Ze zijn gewend om in de praktijk te werken. Dan is een schooldag van negen tot vijf wel erg lang. Daarom zorgen we ervoor dat ze na de theorie een break krijgen door bijvoorbeeld een workshop. Dan komt een chef hier een demonstratie geven of nodi gen we iemand uit de productiesector uit. Dus bij voorbeeld een visboer of een slager die komt laten zien hoe je vis fileert of vlees uitbeent." De theorie is er vooral op gericht om de leerlingen te laten begrijpen waarom er bepaalde kooktechnieken zijn en wanneer je die gebruikt. „De verschillende kooktechnieken zijn niet voor niets ontwikkeld. Leer lingen kunnen natuurlijk wel leren welke technieken je voor welke producten gebruikt, maar wij vinden het belangrijk dat ze ook begrijpen waarom je voor vlees de ene techniek kunt gebruiken en voor vis of groenten weer een andere. We stimuleren de studen ten om er over na te denken." Van oudsher staat de vrouw achter het fornuis. Maar zodra dat kooktoestel 'kachel' wordt genoemd - en dus in de keuken van een restaurant staat - is het veel al een mannelijke chef die er met de pannen in de weer is. Ook op het ROC in Middelburg is te zien dat de kokswereld een mannendomein is. „Er zijn wel meiden die de studie doen", kijkt Temmerman iet wat bedenkelijk, „maar die vormen misschien net tien procent van het totaal aantal leerlingen. Dat is erg jammer, want de meiden die wij gehad hebben, staan over het algemeen wel hun mannetje. Hoe het komt dat er zo weinig vrouwelijke chefs zijn? Kok is een zwaar beroep. Mentaal en lichamelijk. Er komt veel stress bij kijken. Als de zaak vol zit, moet er vol op gepresteerd worden. Restauranteigenaren willen hun gasten zoveel mogelijk in de watten leggen. Dan moet het in de keuken er perfect aan toe gaan. Mei den spreekt dat minder aan." En lichamelijk is het ook niet niks, zegt Temmerman. „Je maakt als kok lange dagen waarin je constant op je benen staat." Voor de ROC-studenten die de opleiding tot zelfstan dig kok afronden, is de beloning in elk geval groot. Want ondanks de crisis hoeven vers afgestudeerde koks niet echt te vrezen dat ze geen baan kunnen vin den. „Vaak hebben ze een baangarantie bij hun laat ste werkbedrijfweet Temmerman. „Ze hebben daar een leermeester gehad die precies weet wat voor vlees hij in de kuip heeft. Dus over het algemeen heb ben onze afgestudeerden meteen een baan. En als er in het leerbedrijf geen werk is, dan meestal wel bij een collega. De mond-tot-mond-reclame in dat we reldje gaat snel." Jordan Ellen uit Vlissingen: „Ik wil op een zo hoog mogelijk niveau Davey Bril uit Oostburg: „In koken kan ik mijn ei kwijt." presteren." foto Ruben Oreel foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50