Aangever van de besten sport 39 SSSSF Kelderman: 'Witte trui is mijn doel' zaterdag 9 juni 2012 TENNISRoger Federer lijkt tijdens majors voorgoed van jager tot prooi verworden Sport in het kort Roger Federer moet het onder ogen zien: tijdens majors is hij slechts de aangever van zijn grootste rivalen Novak Djokovic en Rafael Nadal. De jager van weleer lijkt voorgoed tot prooi verworden. Al weigert hij die rea liteit als waarheid te accepteren. door Marco Knippen PARIJS - Bijna 31 jaar is hij. Maar over zijn leeftijd moet niet worden gezeurd, stelt Federer keer op keer. Want de tand des tijds heeft aller minst vat om hem gekregen, bena drukt hij bij die gelegenheden. Zijn honger naar succes is boven dien geenszins gestild, voegt hij er fijntjes aan toe. En, zo concludeert hij dan steevast, waarom zou hij - vanwege die souplesse en gretig heid - niet nieuwe grandslamtitels aan zijn imposante verzameling kunnen toevoegen? Na zijn neder laag tegen Djokovic, gisteren in de halve finale op Roland Garros, her haalde Federer zijn riedeltje overi gens niet. Zou ook de icoon plots zelf hebben beseft dat zijn tijdperk ten einde was? Want niet Djokovic had hem ver slagen, maar de Zwitser had zich zelf afgeschminkt. Zowel in de eer ste als tweede set was hij degene geweest die de eerste speldenprik ken uitdeelde. Maar de doorbra ken op de opslag van Djokovic ga ven Federer geen vleugels, maar bleken juist verlammend te wer ken. Zodoende stond hij de regie af en schikte zich in de rol van ach tervolger. En nadat beide sets wa ren ingeleverd, maakte de bewie rookte balmagiër nog slechts een karikatuur van een topspeler. Al schetste de negatieve eindscore een verhullend beeld: 4-6, 5-7, 3-6. Geen enkele mannelijke tennisser veroverde meer grandslamtitels in het enkelspel dan Federer. Zestien trofeeën staan er in zijn prijzen- kast. Alleen: op de bokalen is in middels een behoorlijke stoflaag gekomen. De laatste keer dat Federer als kam pioen werd toegejuicht, dateert van eind januari 2010. Na die triomftocht bij de Australian Open droogde het succes op. Nog eenmaal wist hij tot de eindstrijd door te dringen, maar in de ande re zeven beurten sneuvelde hij res pectievelijk in de kwart- (drie keer) of halve finale (viermaal). Veelzeggend is dat niet alleen Na- dal en Djokovic, zijn vaste bela gers, de code wisten te kraken. Ook Robin Söderling (Franse Open 2010), Tomas Berdych (Wimbledon 2010) en Jo-Wilfried Tsonga (Wimbledon 2011) slaag den daarin. Die statistiek vormt derhalve het illustratieve bewijs van zijn verval. Natuurlijk, Federer kan immer van iedereen winnen. Zelfs van Djokovic en Nadal, zo toonde hij recent aan. Zij het dat het veelal in de kleine(re) toer nooien is. De laatste keer dat hij in majorverband Nadal bedwong, was in 2007. Djokovic versloeg hij weliswaar vorig seizoen nog in Pa rijs, maar de desillusie van gisteren toont aan dat dit geen enkel hou vast biedt. De werkelijkheid die Federer zich niet wil laten aanleunen, lijkt wél tot echtgenote Mirka te zijn door gedrongen. Zijn steun en toever laat liet zich vorig najaar in kleine kring reeds ontvallen dat zij een patroon in de verliespartijen van Federer ontwaarde. Ze vroeg zich af of haar man de spanning nog wel aankon en wees daarbij op de laatste twee nederlagen op de US Open tegen Djokovic. Zowel in 2010 als 2011 verzuimde hij wed- strijdpunten te verzilveren. Dat Federer bij de laatste vier op Djokovic en niet op Nadal stuitte, heette overigens nog een gelukje te zijn. Want met zijn strafexerci- tie tegen landgenoot David Ferrer (6-2, 6-2, 6-1) toonde de Spaanse ti telverdediger aan dat er op gravel geen maat op hem staat. Wil Djo kovic zijn grandslampalmares dan ook vervolmaken, dan zal de Servi sche wereldranglijstaanvoerder morgen uit een heel ander vaatje moeten tappen. Het is een consta tering die, althans voor Federer, een hard gelag zal zijn. Rolstoeltennisster Esther Vergeer heeft opnieuw Roland Garros op haar naam gebracht. De nummer één van de wereld gunde haar land genote Aniek van Koot in de finale geen enkele game: 6-0, 6-0. Ver geer verloor sinds januari 2003 geen enkele enkelpartij meer. Tennisser Thomas Schoorel is er niet in geslaagd de laatste vier te bereiken van het challengertoer- nooi in het Italiaanse Caltanissetta. De Spanjaard Inigo Cervantes klop te de Amsterdammer: 6-3, 6-1. Vier jaar geleden miste hij wegens een knokpartij met een teamge noot de Olympische Spelen van Pe king en ook dit jaar heeft de Au stralische zwemmer Nick D'Arcy zijn deelname aan de Spelen in ge vaar ge bracht. De controversië le atleet was samen met collega Ken- rick Monk op foto's te zien waar ze trots met ge weren en een pistool poseerden. De Australische zwembond kondig de een onderzoek aan. Ferrariteambaas Stefano Domenica- li heeft gisteren openlijk geflirt met Red Bull-kopman Sebastian Vettel. De Italiaan meldde in aan loop naar de Grand Prix van Cana da dat hij onder de indruk is van de prestaties van de Duitser. „Hij is een wereldkampioen in wie Ferrari in de toekomst interesse heeft." Gerard Speerstra wordt assistent- turnbondscoach van de Belgen. Roger Federer druipt af na zijn verlies tegen Novak Djokovic. foto Christophe Ena/AP UITSLAGEN TENNIS Roland Garros. Mannen, halve finales: Djoko vic (Ser/1) - Federer (Zwi/3) 6-4 7-5 6-3, Na dal (Spa/2) - Ferrer (Spa/6) 6-2 6-2 6-1. Vrouwen, dubbelspel, finale: Errani/Vinci (lta/4) - Kirilenko/Petrova (Rus/7) 4-6 6-4 6-2. WIELRENNEN Criterium du Dauphiné. Vijfde etappe, Saint-Trivïers-sur-Moignans - Rumilly: 1. Vi- chot (Fra) 186,5 km 4.42.17, 2. Egoi Martinez (Spa) 0.26, 3. Fofonov (Kaz), 4. Di Gregorio (Fra), 5. Sarmiento (Col), 6. Losada (Spa), 18. Evans (Aus) 0.59, 24. Tony Martin (Dui), 27. Wiggins (GBr), 36. Kelderman, 44. Weening, 66. Tankink 4.34, 79. Ruijgh 9.03, 89. Westra, 102. Andy Schleck (Lux) 13.59, 126. Michel Kreder 16.56, 137. Tjallingii, 154. Lindeman 20.53,157. Van Emden. Algemeen klassement: 1. Wiggins 18.54,23, 2. Tony Martin 0.38, 3. Rogers (Aus) 1.20, 4. Evans 1.44, 5. Kelderman 1.45, 21. Weening 4.05, 37. Tankink 7.41, 61. Ruijgh 12.01, 79. Westra 17.57, 129. Andy Schleck 29.08, 137. Michel Kreder 32.42, 140. Tjallingii 35.06, 151Van Emden 41.32,152. Lindeman 42,44. door Geert Langendorff RUMILLY - Ongeschonden en zon der tijdverlies doorstond geletrui drager Bradley Wiggins de eerste zware bergrit in de Dauphiné, waarin drie pittige cols moesten worden beklommen. Als een ver rassing kwam dit niet. De Brit fiets te ijzersterk en kon blindvaren op zijn ploeggenoten van Team Sky, die elk gevaar neutraliseerden. De ritzege ging derhalve naar een waaghals zonder pretenties in het klassement, Arthur Vichot. Ondanks het overzichtelijke koers verloop en de wetenschap dat een vrijbuiter als eerste over de meet zou komen, stond voor een aantal renners wel degelijk veel op het spel. Stijn Devolder was een van hen. De Belg, in dienst van Vacan- soleil-DCM, moest tonen over vol doende inhoud te beschikken, maar faalde voor de test en kan deelname aan de Tour vergeten. Kort na de bevoorrading, nog voor de beklimming van de Grand Co- lombier, stapte hij af De Vlaming, tweevoudig winnaar van de Ron de van Vlaanderen, mankeerde op het oog niets. Daarmee bezegelde hij zijn lot voor de nabije toe komst. In de Dauphiné kreeg De- volder een laatste kans zich te be wijzen aan zijn werkgever, die sinds zijn komst in 2011 nog altijd wacht op een glimp van zijn klas se van weleer. Ploegleider Michel Cornelisse liet na de finish doorschemeren dat de samenwerking na dit jaar vrijwel zeker eindigt. „Hij is niet de goed koopste renner op de loonlijst", sprak hij cynisch. Nog meer tijd steken in en begrip tonen voor de gevallen coureur leek hem weinig nut te hebben. „We hebben alles geprobeerd. Hij mocht zelfs zijn ei gen verzorger meenemen. Wat kun je nog meer doen om hem op zijn gemak stellen?" Voor Andy Schleck wachtte even eens een proeve van bekwaam heid. Ondanks een flink gehavend lijf een souvenir van een schuiver tijdens de tijdrit, moest hij van teambaas Johan Bruyneel (Radio- Shack) volhouden tot het einde om zijn Tourselectie niet te verspe len. In zijn huidige (uiterst mati ge) vorm beschikte de Luxembur ger ïiiet over het krediet dat past bij zijn status. Schleck kwam op ruime achterstand binnen, maar voldeed. Bij de bus van Rabobank heerste een beduidend aangenamere sfeer. Tot ieders genoegen bleek Wilco Kelderman zijn fenomenale race tegen de klok goed te hebben ver teerd. Zonder achterstand op te lo pen kwam hij aan in Rumilly, waardoor hij voor de tweede dag op rij de witte trui kreeg uitge reikt. Kelderman, die de smaak te pakken kreeg, wil die koste wat kost behouden. „Het jongerenklas- sement winnen is nu een doel. Dat moet in principe lukken." Alberto Contador keert terug bij Saxo Bank. De Spaanse wielrenner werd na zijn positieve dopingtest op clenbu- terol door de formatie ontslagen, maar hij heeft nu een akkoord bereikt over een nieuw contract dat ingaat als zijn schor sing er op 5 augustus opzit. De overeenkomst geldt tot eind 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39