Alles onder een vergrootglas 381 sport Müller: geen last meer van finale Spullen De scheenbeschermer zaterdag 9 juni 2012 Het kleinste stadion van het EK, de Lviv Arena, is van avond het toneel voor de eerste kraker: Duitsland-Por- tugal. Bij de Duitsers is de sfeer locker, ontspannen. door Theo Brinkman Ook in de 'groep des doods' was gisteren nog tijd voor grappen. Gevraagd hoe Duits land zich kan verdedigen tegen de vrije trappen van Cristiano Ronal- do, antwoordde assistent-bonds- coach Hansi Flick dat 'we mis schien de stalen helmen maar weer tevoorschijn moeten halen'. Flick maakte zijn opmerking gister ochtend in het Poolse Gdansk, voordat de Duitse ploeg op het vliegtuig stapte om naar het Oe kraïense Lvov te gaan. Zijn grap viel niet in goede aarde. Aan de vooravond van het EK ligt alles onder een vergrootglas, dus ook een onschuldige uitspraak. „Hij heeft inmiddels zijn excuses aangeboden", zegt bondscoach Joachim Löw daarom 's avonds tij dens zijn persconferentie in de Lviv Arena. Het kleinste stadion van het EK is vanavond het toneel voor de eerste kraker van het toer nooi: Duitsland-Portugal. De sfeer in het Duitse kamp is goed. Ontspannen. Locker, zoals ze zelf zeggen. Ze hebben er zin in, ze kunnen niet wachten. Iedereen is fit en zorgen zijn er nauwelijks, of het moet het relletje rond Jerome Boateng zijn. De verdedi ger haalde zich de ergernis van LÖw op de hals door zaterdag nacht in een hotel nogal lang door te halen met een dame die vooral bekendheid geniet als naaktmodel. Inmiddels is de storm geluwd. Waarschijnlijk staat Boateng 'ge woon' in de basis, als rechtsback. Mocht Boateng aan de aftrap staan, dan is dat de enige wijziging in het Duits elftal ten opzichte van de eerste wedstrijd op het WK van 2010. Het zegt veel over de continuïteit van het team. Optimis me is dan ook gerechtvaardigd. De spelers die toen al indruk maak ten, zijn nu twee jaar verder in hun ontwikkeling. Daar komt bij dat die Mannschaft een vlekkeloze kwalificatiereeks had: tien wedstrijden, tien over winningen. Het maakt de ploeg tot een van de topfavorieten. Toch noemt Löw zijn elftal niet heel er varen. „Er zijn negen spelers die nog nooit een eindtoernooi heb ben gespeeld, en sommigen heb ben er pas één achter hun naam. Dus zo ervaren zijn we helemaal niet" Als er al twijfels zijn over de Duit se ploeg, dan zijn die ontstaan door de oefenwedstrijden. Sinds het voorjaar van 2011 waren er ne derlagen tegen Australië, Frankrijk en Zwitserland en gelijke spelen te-, gen Polen en Oekraïne. Vooral de 5-3 in Basel, twee weken geleden, kwam hard aan. Opeens werden er grote vraagtekens gezet bij de defensieve kwaliteiten van het elf tal. Maar daar gaat het op deze avond in Lvov al niet meer over. Hoe zijn dag eruitziet in de aan loop naar de wedstrijd, wil. een ver slaggever weten van Löw. Die ant woordt losjes. „Nou, ik maak geen sit-ups, dat doe ik altijd pas 's avonds", zegt hij lachend. „Ik doe niet veel bijzonders. Rond de lunch hebben we de teambespre king, en als we in het stadion zijn, neem ik een espresso. Dan kan.ik weinig meer doen. Dan is het aan de spelers." LVIV - Hoe belangrijk een goed re sultaat in de eerste wedstrijd is? „Dat lijkt me duidelijk", zegt Tho mas Müller daags voor Duitsland- Portugal. „Onze tweede wedstrijd is tegen Nederland, de nummer twee van het WK. Het lijkt me geen pretje om met nul punten aan dat duel te beginnen." De kater van de verloren Champions Leaguefina le met Bayern München is ver werkt, zegt de aanvaller. „Met dank ook aan de snelheid van de huidige media. Die richtten zich al vrij snel op een nieuw thema: het EK. Als ik over vijfjaar terugkijk, komt onge twijfeld de pijn van die finale weer boven. Maar nu heb ik het achter me gelaten. Ik ben klaar voor het EK, en mijn ploeggenoten van Bayern ook." foto Hans van Weel/GPD Gharkov is niet alleen de speelstad van Oran je, het is ookfte geboorteplaats van Eduard Dubinski.'Hij speelde twaalf keer als links achter voor het Russische nationale team, maar is eigenlijk vooral bekend door zijn dood in 1969 als gevolg van een beenbreuk die hij zeven jaar eerder opliep tijdens het WK in Chili. Dubinski droeg geen beschermers toen de Joegoslaaf Mujic hem bijna letterlijk doormidden zaagde. De breuk ge nas nooit goed en veroorzaakte een gezwel dat Du binski fataal werd. De scheenbeschermer was in Dubinski's tijd van ech te mannen al lang uit de mode. In de babyjaren van het voetbal droegen de spelers ze wel. Volgens de En gelse bond FA werden ze in de reglementen van 1874 genoemd als 'toegestaan'. Verplicht werden ze echter pas in 1990 en toen alleen nog in het betaalde voetbal. De amateurs moeten sinds het seizoen 1999/2000 scheenbeschermers dra gen. Volgens Regel 4 van de spelregels veldvoetbal moeten ze zijn vervaardigd van rubber, plastic of ander ge schikt materiaal. Een afmeting staat er niet bij, wat Hans Kraay junior, fervent tegenstander van de ver plichting, ertoe bracht een stukje rubber van postze gelformaat uit te knippen. Deze slimmigheden zijn in middels uitgebannen door de bepaling dat de scheen beschermers 'een redelijke mate van bescherming' moeten bieden. Een ander onderdeel van de regel stuit sommige nos talgische spelers en fans nog altijd tegen de borst: de beschermers moeten volledig zijn bedekt door de kousen. Het betekende het einde van de door de blub ber sjokkende cultheld met afgezakte kousen. De Portugese bondscoach Bento: „Kritiek kan me nu niets schelen. Ik richt alle aandacht op mijn spelers." Duitsland staat derde op de mon diale ranking van de Fifa, Portu gal is de nummer tien. ledereen is fit en zorgen zijn er nauwelijks bij de Duitsers aan de vooravond van het duel met Portugal. foto Armando Franca/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38