van de revolutie •slavk0 het een juweel 'Goed zo minister!', laat de KNVB-preses weten 'Het is triest dat we nu over racisme zaterdag 9 juni 2012 Op verschillende plekken in Oekraï ne en Polen kom je immense ballen tegen. Oranje zijn poulewedstrijden speelt, is ze naar die locatie overge bracht. Dat gebeurde kort nadat ze in april aan de wereld de blauwe plekken had laten zien die ze in haar cel door mishandeling had op gelopen. Meteen daarna ging ze in hongerstaking. Terwijl een organisatie als Amne sty International juist oproept om tijdens het EK aandacht te schen ken aan het machtsmisbruik van de huidige president Viktor Janoe- kovitsj in Oekraïne, zwijgen de lo kale kranten. Het is nog maar de foto Sergei Chuzavkov/AP vraag of de dochter van Timosjen- ko tijdens het toernooi naar bui ten zal treden. Dat pleegt ze vaak te doen. Na bezoeken belegt ze ge regeld een persconferentie om de wereld over de gezondheidstoe stand van haar moeder te informe- jren. Maar daar zit nu even nie mand op te wachten. Het voetbal- feest waarmee Oekraïne zich aan de wereld wil laten zien, mag voor al geen smetje oplopen. Joelia Timosjenko moet zeven jaar zitten omdat ze wordt beschuldigd van machtsmisbruik bij het slui ten van deals met Rusland over het gas. Die zouden in het nadeel van Oekraïne uitpakken. Steekhou dende bewijzen daarvoor zijn nooit geleverd. De opsluiting wordt gezien als een wraakactie van de huidige president, die door Timosjenko van verkiezingsfraude werd beticht. Het is niet de eerste keer dat ze te genover elkaar stonden. Een greep naar de macht van de westers ge oriënteerde Viktor Joetsjtjenko kreeg pas kracht nadat hij zich door Timosjenko liet flankeren. Joetsjtjenko ontsnapte aan een moordaanslag na een dioxinever giftiging. Hij hield er een geha vend gezicht aan over. Maar hij kwam toch aan de macht, met Ti mosjenko als premier. De tandem brak door interne conflicten. Om dat er ook niet adequaat op de we reldwijde crisis werd geregeerd, lag de weg naar een nieuwe machts greep van de oude president open. De symboliek wil dat juist Oranje Charkov als speelstad kreeg toege wezen. In Oekraïne is oranje de kleur van de revolutie die Timo sjenko, een invloedrijke en charis matisch zakenvrouw, in het land ontketende. Het verkiezingspro gramma droeg de kleur oranje. Daar zullen de meeste Oekraïners ongetwijfeld aan worden herin nerd als ze vandaag de fans van Oranje in mars van de camping naar het stadion zien lopen. Tijdens het EK wil de politieke top van Oekraïne dat iedereen even vergeet hoe Janoekovitsj re centelijk met allerlei processen zijn tegenstanders van de Oranje revolutie buitenspel zette. Een groot deel van de bevolking ziet in het steunen van Oranje een mogelijkheid om de onvrede met die gang van zaken te uiten. De se lectie van Bert van Marwijk kan daarom in Charkov op veel sympa thie rekenen. WARSCHAU - Om precies te zijn 39.233 mensen brachten hun stem uit bij de verkiezing van de namen voor de mascottes van het EK 2012, onder an dere via de website van de Uefa. Slavek en Slavko (56 procent) kregen ruim schoots de voorkeur boven Siemko en Strimko (29 procent) en Klemek en Ladko (15 procent). foto Michael Sohn/AP Witjes doet zijn verhaal voor het stadion van Metaflist. Hij staat te wachten op vrienden die met een zeer speciale missie naar Charkov zijn gekomen. Voor elk toernooi laat de generaal van papier-maché een replica van de cup maken. De versie van de Coupe d'Europe 2012 was nogal zwaar uitgevallen. Daar om had hij vrienden uit Akersloot gevraagd het exemplaar in hun busje mee te nemen. Deze ochtend is de hereniging. Tussen verbaasde blikken van Duitsers, Oekraïners en Russen krijgt Witjes op het plein voor het stadion de beker overhandigd. Hij kust het kleinood en moet daarna met tal van mensen op de foto. De verwondering wordt nog groter als de generaal plaatsneemt in een tuinstoel die achter in de bus spe ciaal voor hem is gemonteerd. De missie van Witjes is om de be ker op 2 juli tot aan de Amsterdam se grachten te dragen. De meeste bekers haalden dat eindstation niet. Bij de uitschakeling op een groot toernooi is het niet ongebruikelijk dat hij de beker aan de winnaar schenkt. Zo kwamen er bij de gro te toernooien van 2004 en 2006 bokalen van Nederlandse makelij in Portugees bezit. Maar de wereldbeker van 2010, ge bruikt bij het WK in Zuid-Afrika, staat nog in zijn woning in Eist. „Ik was te teleurgesteld over de ne derlaag tegen Spanje." Winfried Witjes, alias de Oranje- generaal. foto Robert Vos/ANP CHARKOV - Bondsvoorzitter Michael van Praag van de KNVB heeft opgetogen gereageerd op het besluit van minister Edith Schip pers (Sport) om vandaag namens de Nederlandse regering toch aan wezig te zijn bij de openingswed strijd van Oranje tegen Denemar ken in de Oekraïense stad Char kov. „Goed zo!!", liet de Amster dammer via Twitter weten. Van Praag liet ook zijn lichte verba zing doorschemeren over de Haag se gang van zaken. „De politiek blijkt opnieuw een bijzondere tak van sport. Na weken de tamtam roeren, komt minister Schippers nu toch naar Oekraïne." Het kabi net vindt de afvaardiging volgens Schippers gerechtvaardigd omdat de situatie met de gevangen oud-premier Joelia Timosjenko in middels zichtbaar is verbeterd. Schippers gaat samen met demis sionair premier Mark Rutte naar de EK-finale in Kiev, mocht het Nederlandse elftal die halen en de mensenrechtensituatie in het land niet zijn verslechterd. Het kabinet heeft laten weten vanwege de eco nomische crisis 'zo goedkoop mo gelijk' naar het EK te gaan. Maar een nachtje op de Oranjecamping ziet Rutte niet zitten. „Het moet wel praktisch blijven", zei hij met een lach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37