Oranje is de kleur Oranjegeneraal koestert zijn pet als ware 36 Slavek... zaterdag 9 juni 2012 WARSCHAU - Natuurlijk waren ze prominent aanwezig bij de openingscere monie van het EK 2012 gisteravond in het nationaal stadion van Warschau. Slavek en Slavko, zoals de twee mascottes van het toernooi in Polen en Oekraïne zijn gedoopt. Het duo volgt Trix and Flix op, de mascottes van het EK 2008 in Oostenrijk en Zwitserland. foto Michael Sohn/AP Het Nederlands elftal kan in Charkov op veel sympathie rekenen. Dat heeft niet zo zeer met het voetbal te ma ken, maar vooral met de kleur oranje. door Wilber Hack M et een spetterend vuurwerk ontplofte het EK 2012 gisteren in de fanzone van Charkov. Veel voetbalsupporters waren nog niet aanwezig op het grote Svobody Square, het Vrij heidsplein met aan de voet het markante standbeeld van Lenin. Er liep slechts een enkele fan van Oranje rond. Het werd een Oek- raïens feestje met veel militair ver toon. Het deed wat bombastisch aan, de manier waarop de stad zich presenteerde. Het openingsfeest nam ruim drie uur in beslag. Een hiphopband zorgde voor de openingsklanken. Behalve de vele militairen met hun glimmende geweren en sabels traden nog tal van groepen voor het voetlicht. Vrouwen in traditio nele kleding op stelten, kinderen in kleurige pakjes, muziekkorpsen en majorettes. Het moest vooral al lemaal heel massaal zijn. Van een intiem feestje kon ook geen sprake zijn. Het plein is bijna zevenhonderd meter lang en ruim 125 meter breed. Bij een concert van Queen vier jaar geleden was er plaats voor 350.000 mensen. Al leen het plein van de Hemelse Vre de in Peking is groter. Plet Svobo dy Square wordt voor de helft om ringd door prachtige gebouwen, waaronder het statige Derzhprom- gebouw. Het kloppend hart van het EK in Charkov grenst aan het enorme Sjevtsjenkopark met cafés, Ierse pubs en veel kleine eettentjes. Zo pal bij de universiteit van de stad bruist het tot diep in de nacht. Het lijkt een kwestie van tijd voor de bezoekers van de Oranjecamping hun weg hierheen weten te vin den. Een biertje is er de helft goed koper dan op de standplaats van de fans aan de Charkovrivier. En je kunt er voor een tientje eten. Het plein weerspiegelt de geschie denis van Oekraïne. In de Tweede Wereldoorlog werd het voor een deel door de nazi's verwoest. Toen heette het nog Dzerzhinsky Plein, genoemd naar de oprichter van de bolsjewistische geheime dienst. Sinds de onafhankelijkheid van Rusland in 1991 kreeg het zijn nieuwe naam. Maar vrijheid is er nog allerminst in Oekraïne. Het is de vraag of Joe- lia Timosjenko iets heeft meegekre gen van het feest in haar zwaarbe waakte kamer in een ziekenhuis ver buiten het centrum van Char kov. Vanuit de gevangenis in de buurt van het voetbalstadion waar door Wilber Hack Winfried Witjes met een replica van de cup. foto Wilber Hack/GPD CHARKOV - Winfried Witjes, ook wel bekend als de generaal van Oranje, is in Charkov al volop be zig met het WK over twee jaar in Brazilië. De zakenman uit Eist wil een eigen lingerielijn op de markt brengen. Hij vindt het een uitda ging om te kijken of hij de minus cule slipjes en bh'svan de Copaca- bana nog van een eigen signatuur kan voorzien. De zakenman, een neef van de broertjes Mühren, moet inventief zijn. Hij maakt moeilijke tijden door. Hij heeft een winkel in jeans, maar gaat zwaar gebukt on der de concurrentie van websites die ook broeken verkopen. Zijn winkel heeft hij van Eist naar Zet ten moeten verplaatsen. Ook de Oranje-onderneming is aan recessie onderhevig. Witjes moest zo goedkoop mogelijk rei zen naar Oekraïne. Daarom over brugde hij het laatste traject van Kiev naar Charkov per trein. Zijn onderkomen tijdens de eerste nachten in de speelstad van Oran je was bepaald niet dat van een mi litair met een hoge rang. Witjes laat videobeelden zien van zijn hotelkamer. Een smerige wc zonder bril en een spoelbak zon der deksel verschijnen. Overal zit het stof dik op de muur. De ramen worden met krantenpapier bij el kaar gehouden. „In mindere tijden moetje nu eenmaal een stapje te rug doen", zegt hij berustend. Dan zoemt hij in op een stukje raam dat hij met de hand heeft schoongewreven. „Maar je hebt vanuit deze kamer wel uitzicht op het stadion." En inderdaad. Boven wat bomen doemt één van de lichtmasten van het stadion op. Witjes fungeert nu negen jaar als de generaal van Oranje bij alle in terlands van het Nederlands elftal. Het begon met de pet die hij 3 juli 2003 in het Wit-Russische Minsk kocht en met oranje stof liet bekle den. Samen met het pak werd dat zijn handelsmerk. Het leverde hem een hoop televisietijd op. De pet is hij even kwijt geweest. Bij een interland van Nederland in Eindhoven tegen Slovenië kreeg hij het hoofddeksel na een fotoses sie niet meer terug. Van de wed strijd zag hij niets. Hij speurde te vergeefs de tribunes af naar zijn be zit. Oproepen in landelijke kran- ten sorteerden wel effect. Per post kreeg hij zijn pet een paar weken later terugbezorgd. Een vriend had bemerkt dat op het hoofddeksel de gouden biezen die horen bij het ambt van gene raal nóg ontbraken. Hij kocht in Wit-Rusland een nieuwe pet. Die koestert Witjes als ware het een kostbaar juweel. „Bij die treinreis naar Charkov moest ik mijn coupé met iemand delen. Ik durfde am per te slapen en heb de pet uitein delijk maar in een zak om mijn voet gewikkeld." nmg. Het houdt de spieren Oranje trapt vanavond voor de 33ste keer af tijdens een Euro pees kampioenschap. Nederlandse voetbalfans trappen een balletje met Oekraïense kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36