eigen leven De laatste kans voor een mooie generatie 'I! 35 L JL~. i m l| J De skybox 'Denemarken wordt derde in de groep' zaterdag 9 juni 2012 Dirk Kuijt K ment bij Inter mezelf aan het voor bijlopen. Ik raakte gewoon niet fit. Dat geeft het gevoel dat je het op een andere manier moet aanpak ken. Ik ben in de afgelopen twee maanden vijf kilo verloren. Mis schien had ik me daar iets eerder in moeten verdiepen." Kritiek ligt altijd op de loer als je een stervoetballer bent, zeker als je ook nog een tv-schoonheid aan je zijde hebt. Hij kan nog steeds moeilijk accepteren dat alles rond Wesley 8c Yolanthe breed wordt uitgemeten, vooral in het grote roddelperscircuit. Zijn moeder, Sylvia, heeft er nog veel meer moeite mee. Juist in zijn gouden jaar, 2010, kreeg zij een zwaar hartinfarct. Mede veroor zaakt door de pijn en het verdriet van alle pulp die over haar zoon was uitgestort. „Het was kantje boord, maar gelukkig is het goed afgelopen. Mijn moeder heeft me nooit iets over haar sores verteld, ze had alles opgekropt. En toen kwam alles plots op deze manier naar buiten. Dan denk je: waar zijn we toch mee bezig?" Het versterkte zijn gevoel dat Ne derlanders, zijn landgenoten, niet goed weten hoe ze hun helden moeten eren. In Italië, de natie die zijn iconen met goud besprenkelt, is dat heel anders. Vindt Wesley Sneijder. „In Nederland ben je of de lieveling of de arrogante kloot zak die kapotgeschreven moet wor den. Je krijgt een stempel, zoals, met Yo en mij gebeurd is. En als mensen ons beter leren kennen, zeggen ze altijd 'hé, eigenlijk zijn jullie toppers'. RTL Boulevard, Shownieuws en al die program ma's, ze hebben gewoon een ande re mening over ons. Maar dat is mijn doelgroep ook niet. Dat zijn die tien miljoen Oranjefans die rond de WK-finale ons massaal steunden." Zo'n massabeweging wil hij op nieuw op gang brengen, om te be ginnen vandaag, in de wedstrijd te gen de Denen. Dj Wesley zal de kleedkamer binnenstappen en even later zal zijn lijflied uit de boxen knallen. 'Ik leef mijn eigen leven.' „We hoeven als Oranje niet meer zo nadrukkelijk uit te spre ken dat we voor de titel gaan, zo als tijdens het WK. We hebben één doel voor ogen, dat is duide lijk. Ik geloof niet dat die kritiek me extra prikkelt. Ik weet dat ik het beste uit mezelf moet halen." Als Oranje zich wil verbete ren, rest maar één ding: kampioen worden. Kan de ze groep nog een keer excel leren, of is de afdaling na ja ren van succes ingezet? Als Oranje vanavond in Kerkhof voor de vijfde keer op rij aftrapt voor een groot toernooi, wordt de ploeg begeleid door een prangende kwestie. Is Oranje in staat zich te handhaven in de nok van het internationale voetbal, of klampt het elftal zich amechtig vast aan een touw om niet van gro te hoogte te vallen? Na de twee voorgaande verloren W K-finales stelde Nederland vervolgens teller op het daaropvolgende EK, maar die feiten zullen de spelers van nu achteloos wegstoppen. Zij zijn er van overtuigd dat de nederlaag te gen Spanje de honger groter heeft gemaakt. Niet iedereen in de peri ferie van Oranje gelooft echter in een nieuwe krachttoer van de ploeg, die meer twijfelgevallen kent dan twee jaar geleden. Toen kwam bijna iedereen na een uitste kend clubhuizen en behangen met prijzen binnen. Daar is nu geen sprake van. Het was een terloopse opmerking, vorige week van de bondscoach. Maar daarom waren de woorden niet minder veelbetekenend. „Ik denk dat deze groep nog een keer tot iets moois in staat is", zei Bert van Marwijk tussen een paar re gels door. Wie de boodschap van Van Marwijk goed interpreteert, beseft dat hij hiermee aangeeft dat dit de laatste kans wordt voor een generatie die Oranje jaren in de ANALYSE door Leon ten Voorde top drie van de wereld heeft ge houden. Dertigers als Mark van Bommel, Joris Mathijsen en Dirk Kuijt zullen onder normale om standigheden het WK over twee jaar in Brazilië niet halen. En het is de vraag hoe de interlandloop baan van Rafael van der Vaart zich verder ontwikkelt. De zogenaamd grote jongens kun nen in 2014 nog mee, maar veel be ter dan nu zullen ze normaal ge sproken niet meer worden. Qua leeftijd bevinden Robin van Persie (28), Wesley Sneijder (28) en Ar jen Robben (28) zich op het hoog tepunt van hun loopbaan. Maar Arjen Robben: op z'n hoogtepunt? foto Bas Czerwinski/ANP toch zegt dat niet alles, vindt Van Marwijk. „De een is op z'n 35ste nog topfit, de ander is op z'n 28ste al op de weg terug." Uiteraard noemt de bondscoach geen namen, maar interessant was de opmerking wel. Vele ogen zul len dit toernooi zijn gericht op Sneijder, die Oranje op het WK na een weergaloos jaar bij Inter na drukkelijk bij de hand nam. Maar sindsdien lijkt de eerzucht wat ge doofd bij de spelmaker, die te vaak geblesseerd was en op allerlei plek ken werd gefotografeerd waar een topsporter niet dient te zijn mid den in een seizoen. Volgens Sneij der zelfheeft hij de motivatieprik kel teruggevonden en dat mag hij de komende week gaan bewijzen. Één ding is helder: om de gouden missie nu wel te voltooien, kan Ne derland niet zonder een goede en fitte Sneijder. Confronteer de spelers met de stel ling dat Oranje over z'n hoogte punt heen is en ze reageren geprik-y keld. Sterker nog: bijna alle inter nationals vinden de groep zelfs be ter dan twee jaar geleden toen de WK-finale werd bereikt. Vooropge steld: de verschillen in de huidige top zijn minimaal. Oranje kan op een goede dag winnen van Duits land en Portugal, maar de ploeg kan ook van die teams verliezen. Zo simpel is het. Dit soort top- duels wordt doorgaans op details, op momenten beslist. Maar in de absolute top, en dat is de omgeving waar Nederland wil blijven, is geen ruimte voor derge lijke nuances. Deze lichting, in de ze samenstelling, krijgt na deze zo mer geen kans meer. Anders moet wederom een nieuw hoofdstuk worden toegevoegd aan het dikke boek van een prima generatie die nooit iets tastbaars voor Neder land won. door Dick Hofland Kenneth Perez foto Peter de Jong/CPD k vrees dat de speelstijl van Chelsea school gaat maken op het EK." Met wat Kenneth Perez 'afbraakvoetbal' noemt, won de Engelse ploeg onlangs de Champions League en hij vreest dat teams met geringe kwaliteiten die manier van spelen als enige mogelijkheid op succes zien. „Ik hoop van harte dat het meevalt, maar het is helaas wel een trend." Met Spanje en Duitsland is Oranje volgens hem een van de weinige ploegen die juist met aantrekkelijk, aanvallend voetbal kunnen pres teren. De hoop van de Denen is gevestigd op een speler die in Nederland zijn brood ver dient: Christian Eriksen. Perez vindt hem een groot talent, maar vond hem dit seizoen niet zo geweldig. „Het is niet terecht om te denken dat hij de Deense ploeg kan dragen. In Dene marken mocht je lange tijd geen kritiek op hem hebben, maar bondscoach Morten Olsen is de laatste tijd ook vrij kritisch op hem." Het maakt hem trouwens niet uit wie wint, Ne derland of Denemarken. Ook al voelt hij zich na ruim dertien jaar voetballen bij onder meer MW, AZ, Ajax en FC Twente nog altijd Deen. „De beste ploeg moet winnen en negen van de tien keer is dat Nederland." Perez vond het op zijn 36ste tijd om te stop pen. „Ook al mis ik het voetbal wel." Hij is nu analist bij Eredivisie Live en zal vanavond bij de NOS uitleggen waarom Nederland weder om Denemarken heeft verslagen. „Er zijn twee beslissende verschillen tussen beide teams waardoor Nederland vrijwel altijd wint: Oranje heeft individuele kwaliteiten om een wedstrijd te beslissen en meer goede wisselmogelijkhe den." Met overtuiging zegt hij dat Denemarken niet voor een verrassing zal zorgen. „Ze worden der de in de groep achter Nederland en Duitsland. Portugal wordt vierde, want dat stelt niet veel voor, ondanks een ster als Cristiano Ronaldo. Iedereen speelt voor zichzelf." In tegenstelling tot Denemarken heeft Neder land desondanks toch altijd moeite met Portu gal. „Dat komt doordat Oranje mooi voetbal probeert te spelen en Portugal denkt dat ze al leen maar kunnen winnen door er kei- en kei hard tegenaan te gaan. Nederland zal zich niet uit de tent moeten laten lokken, anders wint het afbraakvoetbal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35