Sneijder leeft altijd zijn Van Marwijk: Denen zijn de underdog 34 Staat van Oranje Tijdmachine zaterdag 9 juni 2012 v:-r Oranjesupporters vertrokken giste ren naar Charkov, waar Nederland vanavond speelt tegen Denemarken. Polen opende gisteren het EK. Het land doet pas voor de tweede keer mee aan de Europese titelstrijd. door Leon ten Voorde Wesley Sneijder trekt zich niets aan van de kritiek op zijn spel. foto Jlerry Lampen/ANP Als de spelers van Oran je de eerste meters in het stadion van Meta- list afwerken, is op de grote schermen achter hen de ope ningsceremonie bezig. Er is geen ontsnappen meer mogelijk, Euro 2012 is in gang gezet en het Neder lands elftal mag vandaag al z'n wa ren uitstallen. Op 1400 kilometer van de thuisbasis Krakau is Oran je plots in een andere wereld te rechtgekomen. Hoewel de verant woordelijken in Charkov er aan al les aan hebben gedaan om de res ten van het verleden zoveel moge lijk op te ruimen, lijkt het alsof Oranje met de tijdmachine naar het klassieke Oostblok is ver voerd. Dit is de omgeving waar Lenin nog op een sokkel staat. De inwoners in de buurt van het stadion hebben enkele maanden geleden het dringende verzoek ge kregen om tijdens het EK op va kantie te gaan. Het komt erop neer dat Euro 2012 geen last wü hebben van al die 'arme sloebers in hun desolate flats'. Als ze toch zijn gebleven en ze willen van daag met de auto naar huis, dan dienen ze een speciale vergun ning te hebben. Zo gaat dat in een land dat'zich in drie weken met een geforceerde glimlach wil ver kopen. En de spelers van Oranje? Die werken op de zomerse avond in het land van de oranjerevolutie hun gebruikelijke laatste training af. De enige zorgen die de spelers hebben, is de toestand van het veld. Te lang, te droog; je ziet de hobbels vanaf de tribune. In Charkov ruik je als het ware het nieuwe asfalt overal op de wegen, dat speciaal voor het EK nog snel is aangebracht om al die buiten landse gasten te behagen. Maar zelfs in deze strakke georgani seerde omgeving laat niet alles zich gewillig sturen. In 2010, het jaar van het WK, leek alles wat hij aan raakte te veranderen in goud. Nu ligt hij onder het vergrootglas. Wesley Sneij der over zijn critici. door Roel Wiche Als Wesley Sneijder van daag de kleedkamer bin nenloopt voor de eerste wedstrijd op het EK te gen Denemarken, dan volgt een ri tueel dat al jarenlang klassiek is binnen het Nederlands elftal. Hij stopt zijn iPod in een muzikale toverdoos en draait de volume knop vol open. De playlist bevat vijf nummers die meestal in vaste volgorde worden gedraaid, in een opzwepend ritme op weg naar de aftrap. Voor de WK-finale sloot dj Wes ley af met hallucinerende dance- muziek, nu zoekt hij nog naar de juiste EK-mix. „Het mag allemaal wat meer power hebben. Maar één ding is zeker: André Hazes moet er altijd in zitten. 'Ik leef mijn eigen leven', dat is zo'n mooi nummer." Ik leef mijn eigen leven. Het zou ook zomaar de lijfspreuk kunnen zijn van Wesley Benjamin Sneij der (28). Brutaal, eigenzinnig, recal citrant, ontwapenend,-extravert. Vaak wordt hij 'een mannetje' ge noemd, iets wat hij niet meteen als een diskwalificatie van zijn per soon beschouwt. Al vroeg leerde hij de wetten van de straat, in de Utrechtse volkswijk Ondiep, waar hij als jochie van vijfjaar alle deu ren afliep om te vragen of iemand met hem wilde voetballen. Laatst zag hij de Sneijdertapes te rug, een NOS-documentaire met beelden van zijn jeugdjaren bij Ajax. Daar zaten ze dan in de huis kamer, pa en ma Sneijder, de broertjes Wesley en Jeffrey. „Twin tig jaar van mijn leven flitsten in mijn hoofd voorbij. Een heel apart gevoel. Dat was uniek, dat we zo al lemaal samen op de bank zaten. Meestal waren we zo druk dat al tijd wel iemand weg was. He't.le- ven was niet gemakkelijk in On diep. Het was overleven. Op straat kreeg je een over-mijn-lijkmentali- teit." Het heeft hem ver gebracht. In 2010 had hij zijn koningsjaar. De trilogie met Inter: titel, beker en Champions League. En daarna werd hij een van de idolen van het WK in Zuid-Afrika. Nu, twee jaar later, komt hij anders binnen. Na chaotische tijden in Milaan, met veel blessures en trainerswisselin gen. Hij had niet meer die onverza digbare honger naar succes, zo leek het soms. Sneijder moest zich wapenen te gen kritiek, en niet van de min sten. Willem van Hanegem, Marco van Basten: ze vroegen zich alle maal af of hij fysiek en mentaal nog wel top is, aan de vooravond van het EK. Hijzelf bezweert van wel. „Ik was op een gegeven mo- Vermoedelijke opstellingen Stekeienburg Van der Wiel Heitinga Vlaar Willems Sneijder Afellay Scheidsrechter: Skomina (Slo) Kjser Agger S. Poulsên CHARKOV - In de behaaglijke scha duw van de avondzon, maar op een veld in een behoorlijk slechte staat, werkte Oranje gisteren in Charkov de laatste training af voor het eerste EK-duel, vanavond (18.00 uur, Nederlandse tijd) tegen de Denen. Alleen Joris Mathijsen ontbrak tijdens de zestig minuten durende sessie in het Metalist Sta dion. De ervaren verdediger is nog niet hersteld van zijn hamstring blessure, maar bondscoach Bert van Marwijk verwacht dat hij woensdag in de beladen wedstrijd tegen de Duitsers kan spelen. Van Marwijk wilde gisteren zoals gebruikelijk niet ingaan op de op stelling, maar vrijwel zeker is dat Ron Vlaar de positie van Mathij sen in het hart van de verdediging overneemt. Op de positie van linksback moet hij kiezen tussen Jetro Willems en Stijn Schaars. De eerste maakte in de afgelopen oe feninterlands indruk met zijn snel heid en rushes langs de lijn, maar verdedigend liet hij als onervaren back (van pas 18 jaar) nogal wat steken vallen. Schaars is minder dy namisch, maar heeft wel meer er varing. De bondscoach erkende dat Dene marken de underdog is. Twee jaar geleden versloeg Oranje de ploeg van Morten Olsen op het WK, toen ook in de eerste poulewed strijd. Van Marwijk: „We hebben bijna dezelfde speelstijlen. Beide teams hebben geen geheimen voor elkaar. De basis van de De nen is sinds het WK op vier, vijf plaatsen gewijzigd. Die van ons op twee of drie plaatsen." Olsen zei gisteren dat zijn ploeg 'een grote dosis arrogantie' nodig zal hebben om Nederland ditmaal te verslaan. Van Marwijk kon wel iets met die uitspraak. Want ook bij Oranje wil hij graag een zekere bravoure zien. „Als je arrogantie op een goede manier uitlegt, maakt het je sterker. Maar als je naast je schoenen gaat lopen, kan het misgaan." En dan ging het nog over iets an der gisteren in het Oranjekamp: de oerwoudgeluiden tijdens de openbare training in Krakau afgelo pen woensdag, in een vol stadion. Volgens aanvoerder Mark van Bommel heeft de hele spelers groep die gehoord. Dat gebeurde toen de internationals bij de war- ming-up langs het vak liepen met de harde kern van de Wislafans. Meteen besloten de spelers aan de andere kant van het veld de trai ning te vervolgen. „Alle spelers hebben het gehoord. We waren blij dat we naar de andere kant konden gaan." Poolse voetbalfans hebben een slechte reputatie. Geweld en racis me vormen een groot probleem in en rond de stadions. zie onze website:sport Het Oranje rapport in cijfers en telcst vanavond na de wedstrijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34