Polen dankt Advocaat rekent terecht op routine Italiaanse selectie 321 sport ra zaterdag 9 juni 2012 Denëmarken kwam in 2004 voor het laatst in actie op een Euro pees kampioenschap. 1. Rusland 1100 2. Polen 1010 3. Griekenland 1010 4. Tsjechië 10 01 OVERZICHT VRiiDAG 8 JUNI Polen-Griekenland Ö*D Warschau Rusland-Tsjechië EJ-0 Wroclaw DINSDAG 12 JUNI Griekenland-Tsjechië H~H Wroclaw 18:00 Polen-Rusland fl-fl Warschau 20:45 ZATERDAG 16 JUNI Tsjechië-Polen El "El Wroclaw 20:45 Griekenland-Rusland fl~B Warschau 20:45 uitslagen ZATERDAG 9 JUNI Nederland-Denemarken Charkov 18:00 ZONDAG 1 - JUNI JUNI Duitsland-Portugal Lviv 20:4 5 WOENSDAG 13 Denemarken-Portugal B~ Lviv 18:00 Nederland-Duitsland H~ Charkov 20:45 ZONDAG 17 JUNI Portugal-Nederland f Charkov 20:45 Denemarken-Duitsland Lviv 20:45 Spanje-ltalië Gdansk 18:00 lerland-Kroatië 0-B Poznan 20:45 DONDERDAG 14 JUNI Italië-Kroatië Hl-11 Poznan 18:00 a-B Spanje-lerland Gdansk 20:45 MAANDAG 18 JUNI Kroatië-Spanje Gdansk 20:45 Italië-lerland Poznan 20:45 B-B 3(4-1) 1(1-1) 1(1-1) 0(1-4) 1. Nederland - 2. Denemarken - 3. Duitsland 4. Portugal wedstrijden punten stand 1. Spanje 2. Italië 3. Ierland 4. Kroatië L-doelgemiddelde MAANDAG11 JUNI Frankrijk-Engeland B Donetsk 18:00 Oekraïne-Zweden B Kiev 20:45 VRIJDAG 15 JUNI Zweden-Engeland Kiev 18:00 Oekraïne-Frankrijk Donetsk 20:4 5 DINSDAG 19 JUNI Engeland-Oekraïne Donetsk 20:45 Zweden-Frankrijk Kiev 20:45 1. Oekraïne 2. Zweden 3. Frankrijk 4. Engeland halve finale Alan Dzagojev: twee goals, foto EPA FINALE Groep A. Rusland - Tsjechië 4-1 (2-0). 15. Dzagoev 1-0, 24. Shirokov 2-0, 52. Pilar 2-1, 78. Dza goev 3-1, 82. Pavlyuchenko 4-1. Scheidsrechter: Webb (Eng). Toeschouwers: 42.000. Rusland: Malafejev; Anyukov, A. Berezutski en Ignashevich; Dzagojev (84. Kokorin), Denisov, Zyrianov, Shirokov en Zhirkov; A. Kerzhakov (73. Pavlyuchenko) en Arshavin. Tsjechië: P. Cech; Kadle$, Hubnik en Gebre Se lassie; Plasil, Jiracek (76. Petrzela), Rosicky, Si- vok eh Pilar; Rezek (46. Hübschman) en Baros (86. Lafata). Polen - Griekenland 1-1 (1-0). 17. R. Lewan- dowski 1-0, 51. Salpingidis 1-1. Bijzonderheid: 71. Karagounis (Griekenland) mist een straf schop. Scheidsrechter: Velasco Carballo (Spa). Toe schouwers: 58.145. Rode_ kaart: 69. Szczesny (Polen), 44. Papastathopoulos (Griekenland/ 2x geel). Gele kaart: Holebas, Karagounis (Grie kenland). Polen: Szczesny; Perquis, Wasilewski en Boe- nisch; Polanski, Kuba, Obraniak, Rybus (70. Ty- ton) en Murawski; Piszczek en R. Lewandows- ki. Griekenland: Chalkias; A. Papadopoulos (37. Papadopoulos), Maniatis, Holebas, Papastatho poulos en Torossidis; Karagounis, Katsouranis en Ninis (46. Salpingidis); Samaras en Gekas (68. Fortounis). Polen-Griekenland, de ouverture van het EK 2012, stelde enigs zins teleur gisteravond: 1 -1 Maar doelman Przemyslaw Ty- ton, in het dagelijks leven keeper van PSV, werd de held van Polen. Hij stopte de straf schop van Griekenland. door Hans Leber WARSCHAU - Het was vooral de achilleshiel van het hedendaags voetbal, scheidsrechterlijk falen, die de wedstrijd kleurde. Dat daar na PSV-doelman Przemyslaw Ty ton zich in eigen land onsterfelijk maakte, was voor Eindhoven en heel Polen een meevaller. De doelman kwam twintig minu ten voor tijd bij de stand 1-1 in het veld nadat zijn collega Wojciech Szczesny van Arsenal de Griek Di- mitris Salpingidis ten val had ge bracht en rood zag. Zonder war- ming-up, met zijn keepershand- schoenen nog maar amper vastge maakt, dook Tyton in de juiste hoek om zo Polen voor een afgang te behoeden: een nederlaag tegen de Grieken. De naam van de doelman die bij PSV waarschijnlijk op het eerste plan staat komend seizoen, werd vanaf datmoment gescandeerd door tienduizenden Polen in het nationaal stadion. Die waren zich allemaal rot geschrokken nadat het er aanvankelijk zo goed voor ze uit zag. Na een kwartier in de eerste helft stond Polen immers al voor, door een kopdoelpunt van Robert Lewandowski. Vlak voor rust was het scheidsrech ter Carlos Velasco Carballo die de Polen helemaal geruststelde. Voor de tweede keer bestrafte hij een lichte overtreding van de Griek Sokratis Papastathopoulos met geel, wat dus rood betekende. En dat hij later door de vingers zag 1 GROEP A Polen 1 Griekenland 1 dat de Poolse verdediger Damien Perquis de bal in zijn eigen straf schopgebied met de hand beroer de en de Polen zo in balbezit bracht, zullen de Grieken hem ook niet gauw vergeven. Polen was in de eerste helft veel beter, maar vergat na rust door te drukken en nadrukkelijk op zoek te gaan naar een tweede doelpunt. Doordat Carballo zijn stempel al op de wedstrijd had gezet en de Grieken met tien man stonden, leek voor de Polen geen vuiltje aan de lucht. Tot ene Dimitris Sal pingidis in het veld kwam. De Griekse aanvaller profiteerde er eerst van dat Szczesny en verdedi ger Damien Perquis elkaar in de weg liepen en de bal vergaten, door eenvoudig de 1-1 binnen te schuiven, maar zorgde er even la ter ook nog eens voor dat Polen een collectieve hartaanval kreeg toen hij door Szczesny onderuit werd gehaald. Het was daar dat Tytons verhaal be gon. Die stopte de penalty van de Griekse aanvoerder Giorgos Kara gounis. Karagounis, samen met col lega-middenvelder Kostas Katsou ranis de enig overgebleven Europe se kampioenen van 2004 in de Griekse selectie, trok zich de haren uit het hoofd. De Polen dankten hun engelbewaarder Tyton. De man die nu zeker ook dinsdag de beladen wedstrijd van de Polen tegen Rusland zal keepen, wist na de wedstrijd weinig anders uit te brengen dan dat hij het als een ca deau beschouwde dat hij een penalty mocht stoppen na een in valbeurt. „Ik ben heel gelukkig. De Grieken waren de tweede helft be ter, we hadden het de eerste helft af moeten maken. We leven nog, ook al was het niet goed genoeg." door Max van der Put DEN BOSCH - De 21-jarige Alan Dza gojev had gisteravond met twee treffers een hoofdrol in de ploeg van de Russen, die Tsjechië gedeci deerd terugwezen (4-1). Het duel in Wroclaw toonde echter vooral aan dat Dick Advocaat terecht vooral op de routine binnen zijn ploeg rekent. Het begin was echter moeizaam voor de Russen, die het eerste kwartier veel overtredingen nodig hadden om de Tsjechische daden drang in te dammen. Maar voorin beschikt de ploeg van Advocaat over een flinke dosis voetbalver nuft, waar de Tsjechen al snel het antwoord schuldig op moesten I GROEP A Rusland 4 Tsjechië 1 blijven. In een tijdsbestek van tien minuten doorkliefden de razend snel counterende Russen de vijan delijke verdediging tweemaal pijn lijk doeltreffend. Eerst mocht Dza gojev, de door Chelsea begeerde speler van CSKA Moskou, de hoek uitzoeken nadat Alexander Kerzha kov (29) op de paal had gekopt (1-0). Niet veel later toonde An drei Arsjavin (31) weer een fraai staaltje van zijn technische kun nen. Met een afgemeten steekpass zette hij Roman Sjirokov (30) vrij voor Petr Cech, die met een wip pertje werd verschalkt: 2-0. De Tsjechen leken gebroken, maar kwamen na rust goed uit de kleed kamer en maakten er door een pri ma treffer van Vaclav Pilav (2-1) di rect weer een wedstrijd van. Rus land bleef domineren en toonde aan dat de oudste selectie van alle EK-deelnemers een rol van beteke nis kan gaan spelen dit toernooi. Met Andrei Arsjavin nog altijd als de grote meneer die het roer stevig in handen heeft. En die gisteren nog meer credits zou hebben ge kregen als Kerzhakov zijn passje met buitenkant rechts op waarde had geschat en vrij voor Cech niet onbesuisd voorlangs had gescho ten. Kerzhakov, een van de zeven spelers van Zenit Sint-Petersburg in de selectie van Advocaat, had zijn vizier gisteren sowieso niet op scherp staan, waardoor de Tsje chen lang mochten blijven hopen op een gelijkspel. Dat had er kun nen komen als de Russische doel man Malafejev een schot van de verder vrij onzichtbare Tomas Ro sicky niet in twee instanties klem- vast pakte, waardoor Tsjechische aanvallers de kans op een rebound werd onthouden. Het bleek de laat ste kans voor de Tsjechen. Even later knalde Dzagojev op aan geven van de voor Kerzhakov inge vallen Roman Pavlioetsjenko (30) de 3-1 binnen en strooide Pav lioetsjenko met zijn 4-1 nog meer zout in de Tsjechische wonden. KRAKAU - Centrale verdediger Andrea Barzagli zal in elk geval de eerste twee wedstrijden van Italië tijdens het EK voetbal moeten mis sen, maar de speler van Juventus blijft voorlopig wel deel uitmaken van de Italiaanse selectie. Dat bete kent dat Davide Astori weer naar huis kan. Hij was als mogelijke ver vanger alvast ingevlogen, maar de Italiaanse bondscoach Cesare Pran- delli doet bij nader inzien toch geen beroep op de verdediger van Cagliari. Barzagli heeft last van een kuitbles sure. „We proberen hem voor de derde groepswedstrijd tegen Ier land weer helemaal fit te krijgen. Daarover zijn we gematigd optimis tisch", liet de Italiaanse teamarts Enrico Castellaccï weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32