241 zeeland Zo'n lange wandeling is de ultieme vrijheid Scholieren Souburg rollen alvast in 'Maastrichtse toestanden niet aan de orde in Goes' zaterdag 9 juni 2012 Egbert Pladdet wandelt van Den Haag naar Rome. Al leen. De oud-Terneuzenaar was altijd al een doorzetter. Hij heeft nog tien dagen te gaan. „Ik denk dat ik mij eu forisch zal voelen, maar ook een klein beetje triest." door Raymond de Frel Doen wat je onmoge lijk achtte. Als er ie mand is die doet wat-ie eigenlijk niet kon, dan is het oud-Temeuzenaar Egbert Pladdet (32) wel. Een paar jaar geleden namen on verlaten in Tilburg hem flink te grazen. Egbert werd slachtoffer van zinloos geweld, met een sche- delbasisfractuur tot gevolg. En dat was niet de eerste barst in zijn schedel, want als elfjarige jongen resulteerde een ongeluk met een kabelbaan ook al in een fractuur. Egbert is er de man niet naar om zijn leven door dit soort indringen de pechgevallen te laten leiden. Na de eerste barst voetbalde hij ge woon verder bij Terneuzense Boys, in de wetenschap dat hij nooit meer een bal op zijn hoofd mocht krijgen. En later stortte hij zich vol overgave op marathons. Om aan te tonen dat met hard wer ken het onmogelijke mogelijk wordt. Nu wandelt Egbert. Al bijna negen tig dagen achter elkaar. Hij heeft er nog zo'n tien te gaan, dan is de le raar Nederlands waar hij zijn moet: Rome. Hij loopt alleen, maar komt onderweg veel pel grims tegen. „Je hebt ze in alle soorten en maten. Van een man wiens vrouw net is overleden tot een jongen van negentien van wie zijn relatie net is gestrand. Van een gepensioneerde dokter uit Duits land die elke dag vier liter wijn drinkt tot een getrouwde Frans man die stiekem met zijn maïtres- se op pad is", vertelt hij. Egbert laat zich sponsoren. Hij wandelt voor de stichting No Guts, No Glory, die werd opgericht om Tilburger Sander Gerritsen te hel pen in zijn strijd tegen kanker. Dat was tevergeefs, maar de stichting probeert nu andere kankerpatiën ten te helpen aan een behandeling in het buitenland, als die in Neder land niet wordt vergoed. „Ik liep al een tijd met het idee voor een voettocht vanuit mijn woonplaats Den Haag naar Rome in mijn hoofd, maar dacht altijd: dat doe ik wel als ik gepensioneerd ben. Maar ik merkte steeds vaker dat er veel mensen zijn die hun doel niet uitvoeren, om wat voor reden dan ook. Toen mijn goede vriend San- der vorige zomer overleed, ben ik gaan plannen." Op 12 maart liet Egbert zijn vriendin achter in Den Haag om te beginnen aan een lange tocht via de Frankenrou- te. „De eerste drie weken had ik veel pijn. Een ontstoken spier in mijn scheenbeen, pijn aan mijn schouders, een grote blaar op mijn rechterhiel en daaronder nog een blaar. Pas na mijn eerste rustdag in Reims ging het beter. Sindsdien heb ik af en toe nog een 'mindere' dag, maar ik kan nu door de pijn heen lopen." Egbert wandelt volgens een strak schema, zodat hij binnen honderd dagen in Rome is. Dat vraagt om een vast ritme. „Ik word elke dag om zes uur wakker. Na een douche pak ik systematisch mijn rugzak in. Ik ben begonnen met vijftien kilo, maar na vier dagen heb ik al vijf kilo geloosd. En drie weken later nog eens drie. Ik loop van 07.00 tot 13.00 uur. Meestal ben ik dan wel op mijn bestem ming. Om een uur of drie, na de middagpauze, kan ik meestal te recht bij het hostel, klooster of de school waar ik slaap. Ik was dan meteen mijn kleren, die ik die dag heb gedragen. Daarna rust ik uit in de schaduw, bezichtig de plaats, Egbert Pladdet blogt over zijn pelgrimstocht naar Rome op www.stich- tingngng.nl/egbertloopt Egbert kijkt uit naar de laatste vier kilometer, als hij vanaf Monte Mario Rome ziet lig gen. „Ik denk dat ik mij euforisch zal voelen, maar ook een klein beetje triest. Zo'n lange tijd wande len voelt als de ultieme vrijheid. In het dagelijks leven zal dat weer an ders zijn." Egbert Pladdet: „De heftigste toch ten waren door de Jura, Alpen en Apennijnen." foto Egbert Pladdet eet ergens een hapje en duik om tien uur mijn bed in." In België, Frankrijk en Zwitserland probeerde Egbert dertig kilometer per dag te lopen. „Vanaf het Apen- nijnengebergte heb ik de etappes ingekort, om eerder te arriveren vanwege de hitte of om langer in mooie streken te kunnen verkeren. Echt, mijn tocht is zó bizar. Ik kom op de vreemdste plaatsen, waar een toerist nooit komt. Soms loop ik verkeerd. Zo stond ik bij voorbeeld opeens op een militair oefenterrein en op een nudisten- strand. In Montreux zag ik acteur Harrison Ford uit een hotel ko men, terwijl ik in mijn spuuglelij ke regenponcho voorbijliep. De heftigste tochten waren door de Ju ra, Alpen en Apennijnen. Sneeuw, bomen over het pad en afgronden maakten het zwaar, maar de uit zichten waren fascinerend." Op het eerste deel van zijn tocht kwam Egbert veel pelgrims tegen, die naar Santiago de Compostela onderweg waren. In Oost-Frank rijk en Zwitserland was hij hele maal alleen. „Pas op mijn zevende etappe in Ita lië zag ik weer mensen. Hoe dich terbij Rome komt, hoe meer ik er zie. Pelgrims lopen hun eigen tem po, maar in onderkomens kom je elkaar steeds tegen. Ik dineer vaak in heel bonte gezelschappen. Laatst nog, in een klooster in San Gimignano: een Amerikaanse en Peruaanse broeder, de Duitse alco holverslaafde arts, een Amerikaan se kunstenaar en een Zwitserse vrouw van zeventig: we zouden el kaar in het normale leven nooit met elkaar in contact zijn geko men." door Pieter van Geldere OOST-SOUBURG - Kinderen van ba sisscholen in Oost-Souburg kregen vrijdag een skateclinic. Deze werd verzorgd door skater Marcel Duki- no uit Eindhoven. „Het belangrijk ste doel vandaag is het bereiken van succesbeleving bij de kinde ren. Dat ze plezier hebben en mer ken dat ze beter worden." Maar ook veiligheid in het verkeer wordt in de les behandeld. Martijn Bour organiseert de sportactivitei ten voor de gemeente Vlissingen. „Het is mooi om de kinderen dit nu aan te bieden zo vlak voor Vlis singen on Wheels." Deze skate- wedstrijd wordt vandaag in Vlissin gen gereden. „Volgend weekend hebben we weer de triatlon." heeft dat ermee te maken dat ge meentebestuur en coffeeshops daar een 'kat-en-muisspel' spelen. „Wij doen dat niet, we gaan als vol wassenen met elkaar om." Op de vraag hoeveel mensen zich inmid dels hebben geregistreerd, kon hij geen antwoord geven. „We wach ten bewust even met het controle ren van de administratie om de coffeeshophouders de tijd te gun nen zaken op orde te brengen." Verhulst zei dat het rustige beeld wekelijks wordt bevestigd door rap portages van de politie. Wel gaf hij aan dat er signalen zijn dat de wiet- pas zelf ook straathandel is gewor den. door Luc Oggel GOES - De invoering van de wiet- pas leidt in Goes zeker niet tot 'Maastrichtse toestanden'. Dat ant woordde burgemeester René Ver hulst deze week op vragen vanuit de raadscommissie. Die besprak het uitvoeringsprogramma aanpak alcohol en drugs en verschillende fracties wilden in dat verband we ten hoe het er ruim een maand na invoering van de pas voor staat in Goes. In Maastricht leidt de wiet- pas, waardoor coffeeshops beslo ten clubs zijn geworden, namelijk Marathonschaatsster Mariska Huisman (linksvoor) was ook betrokken bij tot een explosieve toename van de de clinic. Hier geeft ze de kinderen het goede voorbeeld, foto Ruben Oreel straathandel. Volgens Verhulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24