Samenwerking musea maritieme historie Overduin krijgt gelijk van rechter Directeur Muzeeum 221 zeeland sQ iJ 'Zeeuwen krijgen invloed op Muzeeum' Voorwaardelijke boete wegens gesjoemel Uitbreiding oorlogsmuseum zaterdag 9 juni 2012 van der kooij Vg edelsmeden '#ww.ko^zie!.nl KOOZIE door Emile Calon MIDDELBURG - Hoewel de oude be planting door de inundatie van 1944 is verdwenen, moet de tuin van Buitenplaats Overduin tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder toch worden aangemerkt als een historische. Dat vindt de recht bank in Middelburg. De bestuursrechter stelt dan ook dat de minister van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit fout zat toen hij in 2009 besliste dat die tuin niet als historisch beschouwd kan worden. Vooral niet omdat, al dus de bewindsman destijds, er nauwelijks sprake is van histori sche tuinelementen. De eigenaren van de buitenplaats willen dat de tuin van hun buiten beschouwd wordt als een histori sche, omdat er dan geen over drachtsbelasting betaald moet wor den. Het besluit van de minister om die tuin als niet-historisch aan te mer ken is gebaseerd op een advies van de provincie. Uit enkele rappor ten, onder meer van historicus Ro nald van Immerseel, blijkt echter dat er rondom het buiten nog tal van waarneembare elementen van voor 1850 zijn. Zo blijkt dat de be strating van de toegangsweg naar de buitenplaats zo goed als zeker dateert uit de 18e eeuw. Van Im merseel: „De oprijlaan is als beeld bepalend i7e-eeuws structuurele ment tot op heden nog herken baar aanwezig. De laanbestrating dateert uit de eerste helft van de 18e eeuw. De bestrating van de op rijlaan is bijzonder en vrij uniek te noemen. De beplanting aan de west- en noordgrens van het terrein is een continue structuurelement van voor 1850." Verder meldt Van Im merseel dat leifruitbomen op een plek staan waar in 1813 een boom gaard was. „Niet uit te sluiten valt dat de boomgaard teruggaat op een nog oudere boomgaard, om dat het in de 17e en 18e eeuw ge bruikelijk was dat vakken beplant met fruitbomen deel uitmaakten van de geometrische tuinaanleg." Tot slot wordt gemeld dat de tui nen van andere Walcherse buiten plaatsen als Zeelandia, Ter Hooghe en Zeeduin ook gerangschikte bui tenplaatsen zijn, waar de beplan ting van vóór 1850 verloren is ge gaan door watersnood en inunda tie. De buitenplaats Overduin vormde in 2010 het decor voor De Misantroop tij dens het Zeeland Nazomer Festival. archieffoto Lex de Meester NIEUWDORP - De uitbreiding van het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp lijkt definitief te kunnen doorgaan nu twee van de drie be nodigde kavels in handen zijn van het museum. Eén ervan is 'geruild' en recent hebben de exploitanten het tweede stuk grond (voor het toekomstige parkeerterrein) ver worven. De verwachting is dat bin nen enkele maanden ook over een derde kavel overeenstemming wordt bereikt. Het is de bedoeling dat op de landbouwpercelen 'Be vrijdingspark Zeeland' verrijst, waar de Slag om de Schelde cen traal zal staan. Volgens Kees Traas is de uitbreiding nodig om als pro fessioneel museum te kunnen blij ven doordraaien. 'Verhalen over de zee zijn universeel', zegt Arnoud van Aalst over de samenwerking met Navigo-Nationaal Visserijmuseum. 'Inhoudelijk is er dus veel mogelijk'. Het Zeeuws maritiem Muzeeum gaat samenwerken met het Bel gisch Navigo-Nationaal Visserij museum. De expositie Zeeroti- ca, die het Muzeeum heeft over genomen, is het eerste voor beeld. Navigo laat dankzij het Muzeeum vondsten uit het wrak van de Rooswijk zien. door Maurits Sep Het Muzeeum heeft een unieke maritie me collectie waar het Nationaal Visse rijmuseum graag ge bruik van maakt. Op zijn beurt denkt het Muzeeum veel te kun nen leren van de Belgische colle ga's over hoe je verhalen vertelt aan bezoekers. „We hebben elk onze eigen niche, maar we gaan wel allebei over de zee", zegt directeur Arnoud van Aalst van het Muzeeum. In Vlissin- gen staat de brede maritieme ge schiedenis van Zeeland centraal; in Oostduinkerke verbreedt Navi go zich sinds het aantreden van Maja Wolny van een visserijmu seum naar een breder georiën teerd maritiem museum. Daarom is de samenwerking met het Muzeeum zo interessant, vindt Wolny. „Als geboren Poolse is het voor mij duidelijk dat de ge schiedenis van de Lage Landen één geheel vormt. Om ons maritie me erfgoed tot leven te wekken, zoeken we toenaderingen in bin nen- en buitenland. Met het MAS in Antwerpen, maar ook met Vlis- singen. Ilc heb al plannen voor een nieuwe expo in 2013, waarvoor we expertise en objecten uit Vlissin- gen kunnen lenen. Die zal gaan over Zeeziek. Dat de zee ziekma kend en genezend is." Als de musea een goede band van 'We hebben elk onze ei gen niche, maar we gaan wel allebei over de zee' vertrouwen smeden, kunnen ze ook veel geld besparen bij het le nen van objecten, bijvoorbeeld op transport- en verzekeringskosten, stelt Wolny. „Je kunt elders je cul turele rijkdom tonen én econo misch efficiënt werken." Van Aalst kijkt niet bewondering naar de manier waarop Wolny er in slaagt verhalen te vertellen. „Niet het object staat centraal, maar het object is een hulpmiddel om het verhaal te illustreren." Die kant moet het Muzeeum ook op, vindt hij. Ook daar is geld door te besparen. „Verhalen van mensen zijn gratis. En wij blijven een klei ne instelling, gefinancierd met pu bliek geld." De vrijdag geopende tentoonstel ling Zeerotica is zo'n voorbeeld van een verhalende expositie. Die is gemaakt door Navigo en ver- zeeuwsd door het Muzeeum. „Maar verhalen over de zee zijn universeel", zegt Van Aalst. „In houdelijk is er dus veel mogelijk." zie ook Spectrum: Het schip werd een hunkerbunker Het Muzeeum heeft een nieuwe tijdelijke direc teur: Arnoud van Aalst (47). Hij is gedetacheerd vanuit het bestuur van het Muzeeum en tevens directeur van het Museum Vlaardingen, dat ook over mari tiem erfgoed gaat. Van Aalst zal anderhalve dag per week als directeur voor het Mu zeeum werken. Dat kan, zegt hij, omdat er een professionele staf werkzaam is voor het Vlissingse museum. „Door intensief overleg kunnen we veel doen." Van Aalst is aangesteld voor een jaar, met de mogelijkheid dat met een jaar te verlengen. De belang rijkste opdracht die hij heeft gekre gen, is een plan te maken voor de toekomst van het museum voor de komende tien jaar. Van Aalst: „De eerste tien jaar zijn voorbij en er ligt een mooie basis, met een goed museum en een goe de organisatie. Maar de vraag is: waar willen we over tien jaar staan? Er verandert veel in de mu seale wereld en dat gaat snel. Het publiek wil tegenwoordig zijn erva ringen delen, met elkaar en met het museum. Dat moeten wij sti muleren. Ik noem het interactief 2.0: niet alleen op een knop druk ken zodat er een lampje gaat bran den, maar de dialoog aangaan met bezoekers. We moeten als mu seum ook dichter naar de gemeen schap toe: samenwerken met ande re instellingen en de bevolking be trekken bij wat we doen. Vlissin- gers en Zeeuwen krijgen meer in vloed op wat wij doen." Deze heroriëntatie op de toekomst van het Muzeeum zal na de zomer van dit jaar al worden gepresen teerd, kondigt Van Aalst aan. „Ilc hou niet van bur'eacratie, maar van doorpakken. Bovendien, de basis is er, we moeten alleen andere ac centen leggen." Voor de échte koffiegenieter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 46-jarige Goesenaar voor gerommel met de omzetbelasting een voorwaardelij ke boete van 5625 euro opgelegd. Tegen de Goesenaar, eigenaar van een Wemeldingse groothandel in fietsen en onderdelen, was een taakstraf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van zes maan den geëist. Het bedrijf leverde in de jaren 2000 tot en met eind 2005 aan een (naar later bleek niet bestaand) bedrijf in Zwitserland. De spullen werden in Wemeldin- ge afgehaald, contant betaald en vervolgens werden op papier de spullen buiten de Europese Unie geleverd. Volgens de belastingwet geving wordt er dan op die leve ring geen btw geheven. Tijdens een routinecontrole van de Belastingdienst vertrouwde een ambtenaar het allemaal niet en ver zocht hij om 'bewijsmateriaal' dat de spullen inderdaad naar Zwitser land waren gegaan. Dat kon de Goesenaar niet leveren. 1-Iet verr meende gesjoemel valt onder de noemer 'voorwaardelijke opzet' en de boete is dan ook voorwaarde lijk. Dat hij ook facturen had ver valst, achtte de rechtbank niet be wezen. De Goesenaar heeft inmid dels al een rekening van de fiscus gekregen van meer dan vijf ton. Verkrijgbaar bij KOOKHOEK SCHELFHORST Lange Delft 133 Middelburg 0118-200099 KOOKHOEK SCHELFHORST... (bijna) ALLES VOOR DE KEUKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22