Van katoenplantage naar rap cultuur 115 Meindert Talma haakt in op het EK agenda zaterdag 9 juni 2012 Meer agendanieuws op de website van deze krant. In opdracht van Jazzfestival Middelburg trekt Champagne Charlie langs Zeeuwse scholen OP PAD ZATERDAG 9 JUNI Biggekerke Open tuindag en verkoop curiosa. Tuin 't Hofje, Noordweg 4,10-16 uur Domburg Domburg Statues Festival, Centrum Domburg, 13.30-17.30 uur Goes Viering 35 jaar Stichting Hulp Gehandi capten, met concert Bergermuzikanten, EK voetbal, Jan Keizer en Annie Schilder. Goese Lyceum, Vogelzangsweg. 13.30uur Kapelle Schilderdag. Grasveld N-H kerk, 10.00-17.00 uur Kleverskerke Kleverskerkedag. 9.00-18.00 uur. Oostburg Open Dag Dansanste Vorming, Den Hoekzak, 10.00-14.15 uur Oostkapelle Grote verkoop- en rommelmarkt. Saronkerk Noordweg, 9.00-15.30 uur Ritthem Open tuindag bij Rammekenshof. Rammekensweg 11,10-17 uur (ook zo.) ZONDAG 10 JUNI Eilewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst met koor. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur. 's-Heerenhoek Grote Zomer-jaarmarkt 11.00-17.30 uur Middelburg Rondleiding langs exposities. Vleeshal, 15.00 uur PODIUM ZATERDAG 9 JUNI Aardenburg Cantateconcert door BachPlus. Sint Baafskerk, 20.15 uur Brouwershaven Concert Zeeuws Jeugdorkest. Grote Kerk, 20.30 uur Goes Presentaties Jeugdtheaterschool. 't Beest, vanaf 13.30 uur Concert Musica Cordis Stg Dansz. Grote of Magdalenakerk, 16.30 uur Concert Amsterdam Staff Songsters. Ravelijn de Groene Jager 72,19.30 uur Nieuw- en Sint Joosiand Theaterconcert Peter Dieleman. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Massafest III. The Lane, 13.00 uur St. Laurens Concert door KAT koor. Historische dorpskerk, 20.00 uur Terneuzen EK-duel Ned.-Den. en optredens The Horsehead Union (S) en Monstertone. De Pit (wedstrijd 18.00 uur), 21.00 uur Vlissingen Deltaband viert 45-jarig bestaan. Binnenstad, vanaf 14.00 uur Theaterschool De Ambitie presenteert 'Het eind van het begin', Theater Vestzak 99, 20.45 uur Westkapelle Walchers Jongerenkoor en Kinderkoor Daniël geven zomerconcert. Moriakerk, 19.30 uur Zierikzee Festival Anywave. Poppodium/tent Brogum, 12.30 uur. ZONDAG 10 JUNI Goes Concert muziekvereniging Euterpe, Manhuistuin, 12.00-13.00 uur. Presentaties Jeugdtheaterschool. 't Beest, vanaf 13.30 uur Kortgene Ierse middag met o.a. Windbroke, Slan en StreetNoise. Tevens expositie. Museumcafé Houtzaagwerf, 14.00 uur. Middelburg Beethoven-programma Rob v.d. Meu- le, Christian Blaha en Marina Eckhardt. Zeeuwse Concertzaal, 15.00 uur Veere Concert Matangi Kwartet. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Theaterschool De Ambitie. Theater Vestzak 99, 15.00 uur. Het International Jazzfestival Middelburg presenteert jaarlijks topartiesten op het Abdijplein, maar wil ook breder actief zijn. Het heeft Champagne Charlie gevraagd een muziekprogramma samen te stellen, waarmee de band nu langs scholen trekt. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - „Wij zijn Champag ne Charlie en we nemen jullie mee op een reis door de geschiede nis van de popmuziek", zegt Sjef Hermans, zanger van Champagne Charlie, bij wijze van introductie. De hal van basisschool De Parel, gevestigd in de hagelnieuwe brede school in de Terneuzense wijk Othene, is gevuld met de oudste leerlingen. Zij gaan deze middag, zo vlak voor het weekend, graag mee op reis, blijkt al snel. Het optreden is voor de Zeeuwse rootsband onderdeel van een klei ne tournee langs scholen verspreid over de provincie. Die is tot stand gekomen op initiatief van het In ternational Jazzfestival Middelburg en wordt financieel ondersteund door fondsen. „We willen niet al leen maar jazzfestival zijn, maar ook maatschappelijke betrokken heid tonen", vertelt Hans Over- vliet, voorafgaand aan het concert. „We hebben daarom Champagne Charlie gevraagd een muziekpro gramma speciaal voor basisscho len te schrijven." De opdracht is de band wel toever trouwd. Bijna alle leden hebben hun sporen verdiend in het onder wijs. Bovendien heeft Champagne Charlie zich altijd toegelegd op het blootleggen van de wortels van de Champagne Charlie treedt op in basisschool De Parel in Terneuzen. hedendaagse muziek en het vertel len van de verhalen die erbij ho ren. „De muziek waar jullie naar luisteren is niet van de ene op de andere dag ontstaan. Daar gaat een hele geschiedenis aan vooraf die begint in Afrika", maakt Her mans duidelijk. Hij vertelt het verhaal, in woorden en noten, van de Afrikaanse sla ven die naar Amerika werden ver voerd en daar onder zware om standigheden moesten werken. De geschiedenis is terug te horen in de muziek, zoals de Afrikaanse rit mes en religieuze muziek die uit groeide tot gospel, maar ook in de werkliederen, zoals Pick A Bale Of Cotton en Bring Me A Little Water Syluie. Ook deze Engelstalige liederen zin gen de meeste kinderen met over gave mee. Vervolgens laten Her mans en de zijnen horen dat het verschil met moderne muziek niet zo groot is. „Piek A Bale Of Cotton is eigenlijk een rapnummer." Champagne Charlie demonstreert het, door het net wat anders te spe len. Ineens blijkt het maar een klei ne stap van de katoenplantage naar de hiphopscene. Niet veel later vormen groep en kinderen een grote jugband, met foto Peter Nicolai allerlei huis-, tuin- en keukenin strumenten waaronder wasbord, jug en kazoo, aangevuld met sam baballen en tamboerijnen. Zoveel mogelijk kinderen nemen een in strument voor hun rekening. Nie mand laat zich onbetuigd. Aan het slot ziet een verraste Her mans hoe diverse leerlingen naar voren komen om This Land Is Your Land van Woody Guthrie uit te voeren. „Wat een talent in Terneu zen!", zegt hij bewonderend, om vervolgens af te sluiten met een elektrisch bluesnummer: De Cito- toetsboogie. Opnieuw wordt er vol op meegezongen. door Rob Broere Meindert Talma schreef liedjes bij Eenmaal Oran je, het in de aanloop naar het EK verschenen boek van Rem- ko den Boef en Karei Smouter over eenmalige voetbalinternatio nals. Met zijn gelegenheidsband De Rode Kaarten speelt hij ze zon dagmiddag in De Spot in Middel burg, voorafgaand aan de wed strijd Spanje-Italië. Zelfheeft hij een korfbalverleden. In Surhuisterveen, het Friese dorp waar hij opgroeide. Maar Mein dert Talma (43) is wel altijd een 'fa natieke passieve volger' van het va derlandse voetbal geweest. Toen de schrijvers van Eenmaal Oranje hem vroegen of hij een sound track bij hun boek over eenmalige Nederlandse internationals wilde maken, hoefde hij - hoe bedacht zaam hij normaliter ook is - niet lang over zijn antwoord na te den ken. Geïnspireerd door de bijzondere, soms schrijnende verhalen van de personages in het boek, schreef Tal ma op Schiermonnikoog in een week tijd negen liedjes. Twee ande re waren er al. „Die had ik ge maakt voor mijn nieuwe band De Snakkers. Een gaat over voetbal lers met baarden en snorren, de an dere over een vrouw die verliefd wordt op iemand die lijkt op Edwin van der Sar. Dat paste dus wel." Hij lacht. „Al is Van der Sar niet bepaald een eenmalige inter national." Het verhaal dat hem het meest aansprak in het boek van Remko den Boef en Karei Smouter was dat van Chris Walder, die in 1921 debuteerde in een interland tegen Denemarken. De linksbuiten kwam niet lang daarna zijn toe komstige vrouw Lena tegen. In Uit Liefde voor Lena vertelt Tal ma hoe deze hem voor de keus stelde: voetballen of met haar trou wen. En het werd het laatste. „Toen hij negentig was, vertelde hij in een interview met de Volks krant dat hij nog altijd een beetje spijt had van die beslissing, waar door zijn voetbalcarrière in de knop gebroken werd." Voor zijn tiende album Eenmaal Oranje riep Talma de gelegenheids band De Rode Kaarten in het le ven. Daarin zitten twee leden van Meindert Talma Sc De Rode Kaarten De Snakkers: drummer Corneel Canters en bassist Henk Veenstra. De andere drie behoren tot een nieuwe, jongere lichting Friese en Groningse muzikanten. In februari namen ze de plaat in zes dagen op in de kantine van W Helpman in Groningen. Omdat het om voetballiedjes ging, koos producer Pim van de Werken (Silence Is Sexy, Eins Zwei Or chestra) voor een fanfareachtige benadering van Talma's mix van pop, rock en folk. Zo voegde hij blazers toe. Na drie conceptplaten wordt het voor Talma weer eens tijd voor een normale liedjesplaat, vindt hij. Dat wordt het debuut van Mein dert Talma en De Snakkers, dat al min of meer af is. Ondertussen werkt hij, na vorig jaar zijn eerste dichtbundel te hebben uitge bracht, aan zijn derde roman. Hij is blij dat hij als artiest muziek en literatuur met elkaar kan combine ren. „Beide hebben altijd mijn fas cinatie gehad." Toch zal muziek al tijd zijn hoofdfocus blijven. „Mu ziek is echt het mooiste wat er is." Meindert Talma De Rode Kaarten, zondag in De Spot, Middelburg. Aan vang: 16.00 uur. Na afloop EK-wedstrijd Spanje-Italië op groot scherm en frietmaaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15