141 meningen brieven cor de jonge zaterdag 9 juni 2012 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Tweetalig Laatst kopte deze krant: 'Tweetalig onderwijs is een must'. Wat een klinkklare onzin is dat! Zolang je in streken als Limburg en Fries land, maar soms ook hier in de re gio, nog in een soort Koeterwaals wordt geantwoord als je de weg vraagt en de schooljeugd zich be dient van een soort 'tienertaaltje' op de pc, mag daar toch geen spra ke van zijn. We willen wel dat al onze buitenlandse inwoners ver staanbaar Nederlands spreken. Dat is natuurlijk heel terecht. Maar we maken er zelf vaak een potje van. Nee, leer liever eerst maar behoor- lijk je eigen taal. Engels is daar naast dan mooi meegenomen als je eens een gebruiksaanwijzing of advertentie wilt lezen. Want daar in valt ook al vaak geen zinnig woord Nederlands meer te lezen. Johan Sinke, Herberdsland 68, Middelburg Aangezichtspijn Jarenlang heb ik getobd met aarige- - zichtspijn, een bij zeer velen.onbe kende aandoening. Na de diagnose bij de huisarts 'Trigeminus Neural gie' begon de zoektocht naar de juiste preventieve medicatie en het ondergaan van diverse pijnblokka- de's, een tocht langs vele artsen. Vaak ook loop je tegen onbegrip van je omgeving aan, waardoor je snel in een sociaal isolement te recht komt. Na vier maal een pijn- blokkade hielp dit niet meer even als iedere vorm van medicatie. De normale dingen in het leven als eten, drinken, praten, wassen, sche ren en tandenpoetsen werden een ware lijdensweg. De zoektocht - naar hulp en de vraag hoe nu ver der was een feit. Tot het bezoek aan de arts (Neurochirurg) van het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Til burg, die mij adviseerde het onder gaan van een hersenoperatie waar bij decompressie van de Trigemi nus Zenuw plaats vindt. In februa ri 2009 door betrokken neurochi rurg geopereerd en tot op heden pijnvrij. Aangezichtspijn valt niet onder de categorie van een levens bedreigende ziekte of aandoening, maar drijft-je geestelijk vaak heel msmmesmssssas ver door de hulpeloosheid. Henk Leijnse Rotterdamsekaai 57, Middelburg Rechten We hebben een samenleving ge bouwd waarbij de nadruk ligt op rechten, maar rechten zonder plich ten brengt een samenleving uit ba lans. Teveel mensen hebben we af hankelijk gemaakt van een bij standsuitkering. Met deze scheefge groeide gedachtegang moet radi caal gebroken worden. Dankzij de ze regering zien we een kentering naar de plichtenkant. Liet begint bij een sollicitatiegesprek, netjes en verzorgd er uitzien, dat verhoogt de scoringskans op werk. Kennelijk is het geitenwollen sokken tijdperk voorbij. Daarnaast: werklozen die aangeboden werk hardnekkig wei geren, dat laat zich makkelijk ra den, verliezen het recht op een uit kering. Wie niet wil werken, moet voelen. Omgekeerd voor wie niet kan werken, is er de sociale zeker heid. Bovendien: uitkeringsgerech tigden zouden zich eens moeten af vragen, wat kan ik in nuttige zin voor economie en samenleving be tekenen, want arbeid stelt een mens niet voortdurend bezig te zijn met eigen zorgen. Kortom: werken geeft zin aan het leven en bevordert mentaal en fysiek de le vensduur! Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Megastallen In megastallen is productie en over leving alleen nog mogelijk vanwe ge groeibevorderaars en preventief medicijngebruik. Jaarlijks wordt bij voorbeeld 550.000 kilo antibiotica gebruikt. Het Vervuilt zo ook het milieu en ons voedsel. De me- ga-plofdierproductie is een grote kweekvijver van gevaarlijke mi cro-organismen en is-zo een gevaar voor de volksgezondheid. De EHEC- en Qjkoortscrisis waren al kleinschalige voorbeelden, waarbij zelfs tuinbouwproducten van colle ga-boeren door mest levensgevaar lijk werden. Regelmatig worden steeds meer nieuwe gevaarlijke mi cro-organismen gevonden. Deze vorm van voedsel-/eiwit pro ductie is zeer inefficiënt, milieube lastend en strijdig met noodzake lijk duurzaam beleid. Door de ex port vanuit onze plofkipproductie gaan zelfs met ontwikkelingshulp gefinancierde boertjes in Afrika weer failliet. De opschaling naar 50.000 of meer dieren per stal is slecht voor mens en dier en functioneert niet meer optimaal. De staatssecretaris moet veel meer inzetten op echte innova ties en gedragsverandering bij con sumenten. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Hedwigepolder Een megastal roept bij het publiek gemengde reacties op. foto Jacob van Essen freelance/GPD 2 februari 1953. 's Avonds laat gaat de telefoon. Mijn beste vriend belt en vertelt over de enorme ramp in Zeeland. Of ik mee wil om te hel pen. Via Rotterdam gaan we met een oude legertruck naar Zeeland. Het weer is verschrikkelijk. We rij den over wegen waar een meter water op staat. We proberen te redden wat er te redden is. De omstandigheden zijn niet te beschrijven. Na een dag of twee val ik in een klein cafe onder een biljart op de houten vloer in slaap van moeheid. Na een dag of drie kom ik weer thuis. Hulde aan de ploeg van onbekenden die ons er veilig doorheen heeft geholpen. Met dit schrijven hoop ik dat de Zeeuwen sterk zullen blijven in hun strijd tegen het eeuwige wa ter. Dat ze de waanzin van het on der water zetten van hun grond zullen weerstaan. Ik - nu bijna 90 jaar - kan ze jam mer genoeg niet meer helpen. Niels Andersen Voedingskanaalweg, Maastricht Haan De geschiedenis blijft zich herha len. Ik herinner mij een discussie over overlast van voetballende jeugd in de Goese Polder in de ja ren 90. Wat te doen? Eerst ga je praten: on derhandelen. Als dat niets oplost, blijven er twee dingen over. Of je probeert de situatie te accepteren' of je verhuist. Ik moet eraan terugdenken als ik de stroom berichten lees over de haan in Maalstede, Kapelle. Het zou toch te zot voor woorden zijn als de gemeente Kapelle voor een haan de APV zou aanpassen. Wat dan te doen bij kwakende Jcik- kers of katers die tekeer gaan? We leven in één van de dichtstbevolk te landen ter wereld. Het is geven en nemen. Maar ik heb een tip voor de buur vrouw van de haan. Laat u door een hoorspecialist oordoppen aan meten. U zult zien dat uw nacht rust verbetert. Gisela Nijsse Ring 5, Oud-Sabbinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14