9 'Het lijkt wel alsof de dood je eigen schuld is, als je niet hard genoeg hebt geknokt. Die suggestie vind ik eigenlijk heel gemeen' II Niet het leven verlengen tegen beter weten in Met morfine rustig overleden Bang om over de dood te praten Moeilijk behandeling te stoppen Ondanks wens gereanimeerd Wilsverklaring niet besproken Afgeweken van wilsverklaring Job Kievit, hoogleraar medische besliskunde zaterdag 9 juni 2012 de dood kwart van de mensen duidelijke ideeën heeft over het levenseinde maar slecht 13 procent heeft die wensen vastgelegd in een wilsver klaring. „Iedereen heeft recht op zorg maar dat betekent niet dat je zorg kunt opeisen. Zorg moet iets toevoegen. Het besluit om wel of niet door te behandelen kan niet eenzijdig een beslissing van de arts zijn. Patiënt en arts moeten sa men alle voor- en nadelen bespre ken: zowel het sprankje hoop, als ook hoe zwaar het kan zijn." In menig overlijdensadvertentie staat 'Hij bleef knokken tot het ein de'. Maar tot het laatst - soms in blinde woede - doorvechten is niet altijd de beste keuze, zegt chi rurg en hoogleraar medische beslis kunde Job Kievit. „De meeste men sen grijpen alles aan wat ze aange boden krijgen. Al is de kans op suc ces maar 1 op 1000, dan nog kiest de overgrote meerderheid voor die zware kuur. En velen kiezen zelf voor een behandelscenario dat de vooruitzichten slechter zou ma ken, blijkt uit onderzoek. 'Dan heb ik tenminste alles gedaan wat ik kon.' Het is magisch denken dat als je alles aangrijpt je daar uitein delijk voor wordt beloond. Vroe ger werd de dood wel gezien als de straf van God. Nu lijkt het wel als of als je niet hard genoeg knokt de dood je eigen schuld is. De sugges tie dat je overlijdt omdat je niet de juiste winnaarsmentaliteit hebt ge had, vind ik eigenlijk heel gemeen. Natuurlijk zijn er kankers die met te veel drinken en roken te maken hebben. Maar overlijden aan kan ker is doorgaans gewoon domme pech." Het is volgens Westendorp logisch dat dit debat in 'economisch som bere tijden' opnieuw bovenkomt. Toch moet de discussie niet vanuit geld worden gevoerd, benadrukt de NPCF, maar vanuit kwaliteit van leven. Job Kievit beaamt dat. „Maar langer doorbehandelen ver taalt zich ook in extra kosten die wij gezamenlijk moeten opbren gen. Verkeer, veiligheid, overal han gen we een prijskaartje aan, maar in de gezondheidszorg willen we geen grenzen trekken. Dat is raar. Als het over de gezondheid van jou of jouw familie gaat, mag geld van niemand een rol spelen. Maar als de premies stijgen, is iedereen boos. Dat gaat niet samen." zie onze website:binnenland Drie artsen praten over wel of niet doorbehandelen De Nederlandse Patiënten Consumen ten Federatie (NPCF) kent vele voorbeel den van hoe patiënten en hun familie worstelen met medische behandelingen bij het levenseinde. Enkele voorbeelden. Toevallig werk ik zelf als vrijwilliger in de gezondheidszorg. Ik zie hoe sommige mensen in leven gehouden worden, terwijl de mensen zich er zelf helemaal niet meer van bewust zijn. Dat is vaak heel triest. Omdat deze mensen geen wilsverklaring heb ben, kan er geen actie ondernomen worden. Uit principe (ge loofsovertuiging) vind ik, dat een mens niet zelf mag beslissen wanneer hij dood moet gaan. Ook een ander heeft hier niet over te beslissen. Wel vind ik, dat mensen mogen leven maar ook mo gen sterven, dus niet de mensen maar medicijnen en voeding blijven geven, terwijl ze dat niet willen omdat er ook geen gene zing mogelijk is. We beschikken tegenwoordig over zoveel mo gelijkheden een mensenleven te verlengen, daar ben ik dus op tegen. We moeten niet proberen te verlengen tegen beter weten in. Wel pijn verlichten, dat is belangrijk. Bij het overlijden van mijn vader (gestorven aan de gevolgen van darmkanker) hadden we met de huisarts afgesproken om hem niet onnodig lang te laten lijden en dan het stervensproces actief te stimuleren. Toen het zover was heeft mijn vader nog ongeveer een week langer gelegen dan hij nodig vond. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door mijn moeder die veel moeite had met euthanasie. Mijn vader wilde wel, mijn moeder nog niet. Uiteindelijk heeft het extra toedienen van morfine ervoor gezorgd dat hij alsnog, ook wel met eigen goedkeuring, rustig is overleden. Mijn moeder is vijfjaar geleden overleden, wij hebben moeite moeten doen om haar leven te laten beëindigen, ze was een kas plantje, zestien dagen zonder eten en drinken, mensonwaardig. Men heeft ons niet gevraagd naar een wilsverklaring, wij had den deze trouwens ook niet. Mijn moeder was altijd bang om over de dood te praten en ook om dit te laten vastleggen. Mijn zus kreeg een hartstilstand. Het was erg moeilijk voor de naaste familie om de beslissing te nemen om de behandeling te stoppen. Dit wil ik niet als er met mij wat zou gebeuren. Ik heb altijd de regie over mijn eigen leven gehad dus wil ik ook de re gie over mijn dood. Een kennis had laten vastleggen dat hij bij een riskante operatie niet gereanimeerd wilde worden (er was 50 procent kans op overlijden). Toch werd hij gereanimeerd en lag hij drie weken op de intensive care en maanden in het ziekenhuis om uiteinde lijk nog een jaar door te sukkelen met twee stoma's. Totaal geen communicatie betreffende behandeling en medicijn gebruik tussen het personeel. Ook al was er duidelijk aangege ven dat mijn vader niet wilde lijden, heeft hij ondragelijke pijn gehad en de wilsverklaring kwam niet eens ter sprake!!! Bij het overlijden van mijn vader werd afgeweken van de wils verklaring. Terwijl alles correct was geregeld. Hij is overleden aan darmkanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11