harvestfair.nl Zeêland echt waer Heel, heel veel glittertjes land Roze en paars zijn mijn lievelingskleuren ft KOOP NU UW TICKETS ONLINE zaterdag 9 juni 2012 Noa Lindhout: „Ik vind de schoen heel mooi. foto Willlem Mieras door Engel Reinhoudt Het is in de mode om van een stad of streek het DNA vast te stellen. Ze bedoele dan om an te geven wat a noe de wezenlijke kenmer ken bin. Bevoorbeeld het DNA van Tholen, Terneuzen, Zeêland of van wie of wat dan ok. A je dat weet dan is het makkelijk om uut te leggen wien a je precies bin en ok om aare mensen daè over voor te lichten en naè je streek of stad te lokken. De provincie ei ok een DNA-profiel mie as titel 'Zeêland echt waer'. Soms bin gewone men sen ok nieuwsgierig naè d'r DNA. Waèrom bin ik noe zöas ik bin? Je ziet dat wè 's op televisie. Dan wordt 'r voe je uutezocht of a je d'r wè echt eên bin van je vaoder of toch misschien eên van de post bode. (Postbodes ao vroeger meêr tied.). De verleiding is groat om bie het zoeken naè het DNA van stad of streek, veraol te kieken naè de mo- aie positieve diengen: bezienswaer- dige gebouwen, natuur, voorzie ningen enzovoort. Meêstal is iedereên en aolles ok eêl gastvrie. Op papier. De DN A-boeken van gemeêntes en de provincie stae vol mie jubelende omschrieviengen oe a het leven d'r uutziet op die plekke. A je 't leest zou je onmiddellijk naè Tholen e/O vruuze, mae lees dan nie wat a je in Terneuzen aol te wachten staèt, wan dan zou je j'n eigen were om naè Zeêuws - Vlaandere te gaen. Nergens lees je over bureaucratie, J parkeerbonnen, inbraekgolven, destront, veröögde belasting en 4 dalisme om mae es wat te noen Mie de Zeêland- brugge maekej reclame, mae van Checkpoint tf nog noait ehoare at het een typil Zeêuwse plekke was en dat ei toS eêl wat butenlanders naè de proviï cie etrokke. Johnny Oögerland was ineêns een echte Zeêuw toen at 'n nae z'n val mie z'n kont in 't prik- keldraed gewoon wee op de fiets sprong. Mae aod 'n dan gin Zeêuw ewist a t'n ezeid ao:'"k Ouwe 't voe gezie, 'k gae naèr uus?" Het is ok moeilijk om te illustreren wat a wezenlijk, echt Zeêuws is. Wan waeter en lucht, lekker eten en drienken, kerken en kasteêlen ze overaol. En een bolus is natuur lijk eêl lekker, mae ergens aars ze Kirschtorte, Bossche bollen of hop jes. En het is ok nog es zö da je zachtjesan aolles aoltied overaol kan kriege. Het specifiek eigene is De vijfjarige Noa Lindhout uit Sint-Annaland wist ei genlijk al dat ze de wed strijd zou winnen. „Ze was zo en thousiast aan het kleuren", vertelt haar moeder Francisca. „'Ik ga win nen, ik ga winnen!', riep ze de he le tijd." De jonge knutselaar is erg trots op haar schoen. „Ik vind hem heel mooi. Ik hou heel erg van glitters, dus die heb ik er heel veel op ge daan." Over de kleuren hoefde ze niet lang na te denken. „Roze en paars zijn mijn lievelingskleuren!" De dag voor de uitslag van de wed strijd was ze jarig, het kwam dus als een verlaat cadeautje. Toen Noa hoorde dat ze gewon nen had was ze de hele dag in een door Matthanja Schipper Precies de sneakers aan je voeten zoals jij erover hebt gedroomd. Voor vijf jonge meiden wordt dit werkelijkheid. Ze wonnen een ontwerpwedstrijd van schoenenketen O'Moda en krijgen een gratis examenplaar van hun eigen ontwerp. Boven dien zullen de vijf winnende ont werpen vanaf oktober in de rek ken liggen. Meer dan 370 kinderen tussen de 3 en 15 jaar oud gingen aan de slag na de oproep om hun droom- sneaker te ontwerpen. „We had den niet verwacht dat zo bizar veel kinderen mee zouden doen," zegt Margot van de Velde van O'Moda. De kinderen mochten een tekening van een sneaker hele maal naar hun eigen smaak ma ken. „Velen hadden de schoen een kleurtje gegeven. Maar er waren ook aparte ontwerpen bij. En er waren heel, heel veel glittertjes." Onder de winnaressen waren ook twee Zeeuwse meiden: Iris (13) uit Zaamslag heeft een model met de Amerikaanse vlag gemaakt. Noa (5) uit Sint-Annaland de roze-paar- se versie. „De schoen van Noa is door de kleuren een echte meisjes schoen. Iris heeft een heel mo dieus model gemaakt: de Ameri kaanse vlag komt heel vaak terug deze zomer." O'Moda had in de mei-editie van de klantenfolder een oproep ge plaatst. Twee dagen na de eerste uitgifte kwamen de eerste ontwer pen al binnen. De weken erna volgden er vele stapels tekeningen. „We wilden iets voor kinderen or ganiseren en tegelijkertijd weten hoeveel mensen het krantje lezen. Nou, dat hebben we geweten!" Margot is blij met het resultaat van de wedstrijd. „Ik ben benieuwd hoe de modellen er in het echt uit zien. Wie weet, zijn de dames wel de ontwerpers van de toekomst." feeststemming. Franscisca: „Ze glunderde de hele dag." Moeder Franscisca is erg trots. „Ik heb niet geholpen. Ze heeft hem helemaal zelf zo mooi gemaakt. Noa doet mee aan een wedstrijd en in okto ber liggen haar schoenen gewoon in de winkel. Echt heel grappig." Het roze-paarse exemplaar van Noa Stapels tekeningen van droomsneakers in het kantoor van O'Moda. foto O'Moda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104