Paranoia Chinese leiders neemt toe 81 buitenland Propagandachef voor Poetin Waarnemers bij Dok drijft na tsunami 8000 vrijdag 8 juni 2012 'Zelfmoord' activist van 1989 is verdacht De dood van dissident Li Wangyang maakt de Chine se autoriteiten opnieuw een mikpunt van kritiek. 'Zelf moord', zegt de politie. Bijna niemand gelooft dat. door onze correspondent Remko Tanis Het lichaam van Li Wang yang (62) werd gevon den door zijn zus Li Wangling. Die kwam haar broer opzoeken in het zieken huis in de Midden-Chinese stad Shaoyang. Li stond met een laken- strop om zijn nek, die was vastge bonden aan spijlen voor het raam. Het lijkt zelfmoord, maar op foto's is te zien dat Li's voeten op de grond staan: onmogelijk, als hij zich zou hebben verhangen. Li zat 22 van de afgelopen 23 jaar in de cel. De werknemer in een glasfabriek werd in 1989 veroor deeld voor zijn leidende rol in de protestgolf die dat jaar door China trok, met als middelpunt het Plein van de Hemelse Vrede. Twee da gen voor Li's dood, 4 juni, was het exact 23 jaar geleden dat het leger die protesten bloedig neersloeg. Li zou in de gevangenis zo zijn ge- Rouwende demonstranten in Hong Kong tonen het portret van Li Wang yang. foto Vincent Yu/AP marteld, dat hij er blind en bijna doof uitkwam. De afgelopen week stond hij in het ziekenhuis op nieuw onder toezicht van bewa kers. De autoriteiten wilden zo voorkomen dat andere activisten Li zouden bezoeken rond de gevoe lige datum van 4 juni. De omstandigheden rond Li's dood zijn nog onduidelijk. Wat wel glashelder is, is de toenemen de onzekerheid bij de Chinese lei ders. Die lijkt soms te grenzen aan een mate van paranoia, waarbin nen het uit de weg ruimen van een 62-jarige blinde en bijna dove man bijna te verdedigen zou zijn. De waandenkbeelden nemen ab surde vormen aan. Maandag, de ge- voeligé 4 juni, was het woord 'van daag' geblokkeerd op Chinese web sites. Een dag later mocht het woord 'gisteren' niet. Ondertussen gaat de partij onver minderd door met het aanpakken en intimideren van critici. De blin de advocaat Chen Guangcheng en kunstenaar Ai Wei Wei zijn de be kendste dissidenten op dit mo ment. De paranoia van de Chinese staat treft echter talloze onbeken dere activisten. Zij moeten er dage lijks rekening mee houden dat de politie voor hun deur kan staan om hen mee te nemen. Li Wangyang was ook niet heel be kend. Volgens zijn vriend Zhu Chengzhi vroeg Li de avond voor zijn dood nog om een radio. Hij wilde oefenen, in de hoop met zijn gehoorapparaat weer te kun nen luisteren. Zhu vond Li 'optimistisch' en vraagt zich af waarom iemand die 22 jaar onder zware omstandighe den heeft vastgezeten, zichzelf in het eerste jaar buiten de cel van het leven zou beroven. Internetter Chen Yunchao concludeert: „Zo lang de overheid onze twijfel over deze zelfmoord niet wegneemt, staat het ons vrij te vermoeden dat zij is begonnen met het stilletjes vermoorden van dissidenten." door onze correspondent Floris Akkerman MOSKOU - Het oordeel over de nieuwe Russische minister van cul tuur, Vladimir Medinski (41), is niet mild. Hij wordt beschuldigd van plagiaat, propaganda en ge schiedvervalsing. Van alle bewinds lieden in het kabinet van premier Dmitri Medvedev is hij de meest opvallende, aldus politicoloog Andrej Piontkovski. „Medinski wordt wellicht een propagandami- nister, zoals Goebbels." Medinski heeft een omstreden kijk op de Russische geschiedenis. Zo roemt hij het niet-aanvalsver- drag tussen de Sovjet-Unie en na- zi-Duitsland. Volgens Medinski heeft de Sovjet-Unie de Baltische landen nooit bezet, maar 'opgeno men'. Medinski schreef de best seller Mythes over Rusland, waarin hij negatieve verhalen over Rus land weerlegt. Historicus Aleksej Isajev, specialist in de Tweede We reldoorlog, bombardeerde het hoofdstuk hierover tot 'onzin en agitprop'. Agitprop is een term die de communisten gebruikten voor 'agitatie en propaganda'. Niet voor niets maakte Medinski eerder deel uit van de Kremlincom- missie 'tegengaan van de pogingen om de geschiedenis te vervalsen in het nadeel van de Russische belan gen'; met als gevolg dat bloedige perioden uit het communisme in DAMASCUS - Waarnemers van de VN zijn er gisteren niet in geslaagd met eigen ogen de plek te zien van een nieuw bloedbad in Syrië. De groep werd niet toegelaten tot de plaats van de slachting, het dorpje al-Qubeir, en werd tegengehouden door militairen en groepen bur gers. Later werden de waarnemers ook nog beschoten. Tegenstanders van het regime van president Bashar al-Assad maak ten woensdag melding van de slachting die aan tientallen men sen het leven kostte. Damascus ontkende iets met de slachting te maken te hebben. De regering beschuldigde terroristen HmnMMHH Vladimir Medinski schoolboeken niet voorkomen. Medinski's proefschrift over de Russische geschiedenis zou ook al niet deugen. Historici beschuldi gen hem van plagiaat. Medinski ontkent de aantijging door te be weren dat hij slechts 'stereotype uitdrukkingen' heeft gebruikt. Vanwege zijn-achtergrond hekelen critici de benoeming van Medinski nu. Het Kremlin trekt zich er niets van aan. Medvedev zei dat Poetin 'zijn keus' ondersteunt. „Ik vind dat hij een persoon is met goede potentie en het belangrijkste, hij is energiek", sprak de premier. foto Aleksej Droezjinin/EPA Poetins ideoloog en vicepremier Vladislav Soerkov was drie jaar ge leden lovend over Mythes over Rus land: „Het concept van het boek is controversieel, maar absoluut in het voordeel van Rusland." In zijn eerste interview als minis ter vertelde Medinski in de krant Moskovski Komsomolets hoe hij tegen zijn beleidsterrein "aankijkt: „Cultuur is de hoeksteen van de staat. Het is de kern van de natio nale soevereiniteit. Cultuur be paalt alles. Van het gedrag van een individu in de samenleving tot de omvang van de staat." BAGDAD Rechterhand Saddam Hussein geëxecuteerd Een naaste medewerker van de Iraakse dictator Saddam Hussein (1937-2006), Abid Hamid Mahmud, is gisteren geëxecuteerd. Dat meld de het Iraakse ministerie van Justi tie. Abid Mahmud was presiden tieel secretaris en het hoofd van de lijfwacht van Saddam Hussein. Hij werd in juni 2003 opgepakt Abid Mahmud werd in oktober 2010 ter dood veroordeeld wegens zijn rol bij het bloedig onderdrukken van sjiitische partijen en groeperingen in de jaren '80. en sprak van negen doden. Burgers bevestigden dat veel men sen zijn vermoord. „Ik zag de ver brande lijken van kinderen, vrou wen en meisjes in het veld", aldus een ooggetuige. „Het was een af grijselijke slachting." Internationaal werden de jongste wreedheden veroordeeld. De Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken Hillary Clinton sprak haar afschuw uit en wil dat Assad de macht overdraagt en zijn land verlaat. De minister sprak van een gewetenloze daad door aanhan gers van het regime van Assad. VN-secretaris-generaal Ban Ki- moon sprak over een 'schokkende LONDEN Brits kabinet mijdt EK om Timosjenko Groot-Brittannië stuurt geen minis ters naar het EK voetbal, dat plaats vindt in onder meer Oekraïne. Dat liet het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren weten. Londen maakt zich zorgen over de 'selectieve rechtspraak' in het Oost-Europese land. Het conflict draait om oppositieleidster Joelia Timosjenko. Zij zit in de cel, we gens 'machtsmisbruik tijdens haar periode als premier' een paar jaar geleden. In de gevangenis zou ze zijn mishandeld. NEWPORT - Een door de tsunami van vorig jaar in Japan op drift geraakt drijvend dok is aangespoeld op de Amerikaanse kust. Het dok heeft, sinds het 11 maart vorig jaar door de vloedgolf werd meegesleurd, een zeereis van 8000 kilometer afgelegd. Het drijfdok maakte de reis niet alleen. Bij aankomst op het strand van Newport in de Amerikaanse staat Oregon wa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8