Betaalde mantelzorg lonend nd|7 EK-ACTIE: verblijf GRATIS in TIROL Ruim drie ton voor burn-out accountant Duizenden blaaspijpjes inpakken BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm vrijdag 8 juni 2012 'Deze mensen besparen de gemeenschap honderdduizenden euro's' Uit onderzoek blijkt dat man telzorg, ook als die betaald is, financieel gunstig is, omdat een dure opname in een zie kenhuis of verpleeghuis vaak niet nodig is. Mantelzorgers worden onte recht weggezet als profiteurs. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Familie of vrienden die iemand thuis verplegen, druk ken de kosten van de gezondheids zorg, ook als ze ervoor betaald krij gen. Want dankzij die zorg is een dure opname in een ziekenhuis of verpleeghuis vaak niet nodig. DEN HAAG - Een accountant met een burn-out heeft na elf jaar pro cederen en onderhandelen een schadevergoeding van 370.000 eu ro gekregen van zijn baas. Het is de hoogste schadevergoeding ooit voor iemand die opgebrand is ge raakt door zijn werk, aldus direc teur Marian Schaapman van FNV Bureau Beroepsziekten. De accoun tant maakte bijna 25 jaar lang gro te delen van het jaar werkweken van zestig en soms zelfs tachtig uur. In 1997 raakte hij arbeidsonge1 schikt. Hij was toen 52 jaar. De werkgever werd in 2009 door het hof in Den Bosch aansprake lijk gesteld voor de klachten. Daar na duurde het nog tweeënhalf jaar voor een schikking kon worden ge troffen. Volgens Schaapman was de uit spraak van het Hof van groot be lang voor de uitkomst. „Dat maak te het makkelijker. De verantwoor delijkheid voor een burn-out is moeilijk aan te tonen." Eén op de vijf zaken die bij het Bu reau Beroepsziekten worden aange meld betreft een burn-out. Er lig gen nu nog zo'n 68 dossiers waar in mensen stellen zich over de kop te hebben gewerkt en daardoor ziek te zijn geworden. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim zestig gebruikers van een pgb (persoonsgebonden budget), gefinancierd door onderzoeksinsti tuut ZonMw. Mantelzorgers worden door hun omgeving nogal eens als profiteurs weggezet, constateren de onder zoekers in het onderzoeksrapport. „Voor de buitenwereld bestaat het beeld dat pgb-houders en mantel zorgers misbruik maken van socia le voorzieningen." „De echtgenoot, vader of moeder die zorgt voor een pgb-houder krijgt het ook vaak te horen: je kunt dit werk toch ook vrijwillig doen?", stelt onderzoeker Mark Janssen vast. Volkomen onterecht, vindt hij. „Mensen hebben geen idee hoe zwaar deze vorm van zorg is." Mantelzorgers moeten vaak hun betaalde baan opzeggen omdat ze thuis zeven keer 24 uur nodig zijn. Buiten de inkomstenderving kun nen ze geen pensioen opbouwen. Ze kunnen ook nooit zomaar een avondje weg. Janssen vindt het schokkend dat de overheid overweegt te bezuini gen op 'respijtzorg', zorg verricht door derden zodat de mantelzor- ger even iets voor zichzelf kan doen. „Deze mensen besparen de ge meenschap honderdduizenden eu ro's. En dan gaan we beknibbelen op het budget om hen een paar uur vrije tijd te gunnen." Ook ouders die hun zwaar licha melijk en/of verstandelijk gehandi capte kind niet naar een instelling sturen maar thuis opvangen, ver dienen alle respect, vindt Janssen. Bezuinigen op het persoonsgebon den budget is om verschillende re denen onverstandig, blijkt uit het onderzoek. De kwaliteit van de zorg wordt be ter als de patiënt daar zelf de regie over heeft. Daarnaast lijkt het veel goedkoper. De tarieven voor pgb-medewer- kers liggen fors lager dan die voor de reguliere organisaties. De pgb-houder doet bovendien vaak zijn eigen administratie, die an ders door een betaalde kracht moet worden gedaan. En dankzij het pgb kan een dure opname in een verpleeghuis vaak worden voorkomen. Ook het beeld dat mensen die wei nig zorg nodig hebben het per soonsgebonden budget misbrui ken klopt niet, zegt Mark Janssen. „Je krijgt echt geen pgb voor zweetvoeten." Mantelzorgorganisatie Mezzo is blij met het onderzoek. „Er blijkt duidelijk uit dat mantel zorgers alleen een kleine vergoe ding krijgen voor het stukje geïndi ceerde zorg", zegt een woordvoer der. „Met dat beetje geld ontstaan hele mooie initiatieven. Het rap port is een erkenning voor de be langrijke functie van mantelzor gers." BUNNIK - Medewerkers van autobranchevereni- auto te hebben. Bekeuringen worden nog niet uit- cilinderinhoud dan 50 cc vallen eveneens onder ging Bovag pakken dozen in met alcohol blaas- gedeeld. De Franse politie gaat pas vanaf novem- de wettelijke verplichting. Met de maatregel wil pijpjes. Automobilisten zijn vanaf 1 juli in Frank- ber controleren op de éthylotest. Motorrijders de Franse overheid het rijden onder invloed te- rijk verplicht een alcoholblaastest a 3 euro in de en bezitters van scooters met een grotere rugdringen. foto llvy Njiokiktjien/ANP Krijg uw reissom I terug als Nederland Kampioen wordtj Boek vóór 18 juni deze autovakantie naar Tirol, want bij KRAS.NL krijgt u deze reissom terug als Nederland Europees Kampioen wordt! Denkt u aan Tirol, dan denkt u vast aan de frisse berglucht, de rinkelende koebellen en de Gemütlichkeit. Hier maakt u de mooiste wandelingen over de groene alpenweiden met prachtige vergezichten over de bergtoppen. Bovendien mag een bezoek aan de stad Innsbruck met ontbreken. Boek nü en misschien wordt Neder land wel kampioen en krijgt u uw reissom terug! Zie www.kras.nl/actievoorwaarden APPARTEMENTHAUS SPIEGL INCLUSIEF U verblijft 8 of 15 dagen in een appartement o.b.v. logies. Het Appartementhaus Spiegl ligt rustig in het dorp Ellmau, aan de voet van de berg Wilden Kaiser. I uitgangspunt voor het maken van wandelingen. Aankomstdata: van 9/6 t/m 20/10 Zie www.kras.nl/51368 'tES Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserverlngskosten, verplichte bijkomende kosten en Calamiteitenlonds. ww V ABONNEE Sf VEILING VANDAAG VOETBALREIS BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7