Noodlot slaat toe in Mijn lief in Terneuzen 50% M 1890-1906 zeeland j 25 'Het zuivere water zal troebel worden' it's sale time bij DE NOBELAER Sluis bang voor provinciale beperkingen pekaar Vismarkt in Veere vrijdag 8 juni 2012 „Philippine en Boekhoute, die eigenlijk niet langs het kanaal zijn gelegen, zijn bewust meegenomen, om hun verdwenen havens aan te halen en aan te tonen dat de zee veel dichter lag, dan waar die zich nu bevindt" Het is een heemkundige verken ningstocht door de Gentse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Met smeuïge anekdotes uit het verleden, onverwachte onthullin gen en veel romantiek. Met een droevig einde ook: het liefdes paar verdrinkt. door Wout Bareman Ruim een jaar geleden al had Ronnie Van Coillie uit Sint Kruis Winkeldorp de opzet van het boek al groten deels in zijn hoofd. Hij zou met de fiets vertrekken uit Oostakker, via onder meer Wachtebeke, Zelzate en Westdorpe naar Terneuzen rij den en na het romantische bezoek aan zijn lief in Terneuzen terugke ren over de westelijke kanaaloever via Philippine en Boekhoute terug naar Langerbrugge. Het zou zich al lemaal afspelen in de periode 1900-1910 en over alle stadjes, dor pen en gehuchten die hij passeer de, zou hij anekdotes vertellen, met af en toe een knipoog naar het heden. Eén ding stond vast: de Vlaming kon putten uit een schat aan oud fotomateriaal, door de ja ren heen verzameld bij zijn einde loze speurtochten naar 'het verle den van de Kanaalzone'. De anekdotes tekende hij het afge lopen jaar op uit de mond van oude Kanaalzonebewoners, die zich spontaan aanmeldden, maar ook van heemkundigen als Edwin Hamelink uit Terneuzen en bij voorbeeld Loek van Hecke uit Sluiskil. Al die navorsingen zijn ver werkt in het boekwerk Mijn lief woont in Terneu zen, een 'heemkundige roman ge baseerd op authentiek archiefmate riaal en verhalen'. Het boek valt uiteen in drie delen: de roman, de archiefkast (met scheepsrampen op het kanaal, mo lens, overstromingen, de stoom tram en de haventjes van Boek houte en Philippine) en het hoofd stuk 'Toekomst met een verleden', een overzicht van oude en nieuwe bedrijven in de Gentse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. De drie Tooie' burgemeesters van de Kanaalzone - Daniël Termont van Gent, Jan Lonink van Terneuzen en Freddy De Vilder van Zelzate - krijgen ruimte voor een visie op foto's Camile Schelstraete Na een, naar mijn gevoel, korte tijd zie ik de brug van Sluiskil. Landelijk zon der drukte, waar op beide oevers enige woningen staan. Ik stop om het uitzicht in me op te nemen. Ik stond zo te kijken dat ik niet eens in de gaten had dat er een wande laar mijn richting uitkwam. „In drukwekkend nietwaar", zei hij in mijn richting. Ietwat geschrokken antwoordde ik: „Inderdaad!" Hij vanaf vrijdag 8 juni met uilzondering von de nieuwe collectie en op de Marccain collectie krijgt u 30% korting wij zijn 7 dagen geopend! moandog 13.00 uur - 18.00 yur dinsdag l/m vrijdag 10.00 uur -- 18 00 uur zoterdag 10.00 uur - 17.00 uur zondog 12.00 uur - 17.00 uur www.denobelaerdomburg.nl wees met zijn wandelstok naar de overzijde van het kanaal. „Daar komt een grote fabriek, die blijft produceren. Dag en nacht moet er personeel werken. Een systeem van ploegwerk met aflosbeurten om het aantal uren. Landbouwers en vissers zijn het, die nieuw werk zullen hebben. Er komt een nieu we tijd aan, die in schril contrast zal staan met de huidige bedrijvig heid op het kanaal. Deze tijd, OOSTBURG - De provincie houdt in het nieuwe Omgevingsplan te wei nig rekening met mogelijke ont wikkelingen in het buitengebied. Daardoor dreigen plannen die vol gens gemeentelijke regels en visies wél mogen, door de provincie te gengehouden te worden. Dat meldt het Sluise college in een brief aan gedeputeerde staten. Het gaat onder meer om de vestiging van Nieuwe Economische Dragers, dagrecreatieve voorzieningen en landschapscampings buiten de kustzone. Sluis vraagt aan de pro vincie ruimhartiger om te gaan met aanvragen voor de komst van zulke voorzieningen. Vele soorten grind spilt Schelpen in BigBag of losgestort bcstratlngsmatcriaten bv verleden en toekomst. Termont: „Koning Willem I besefte waar schijnlijk niet dat het graven van het kanaal voor zoveel saamhorig heid zou zorgen." En Lonink: „Samen trekken we op. Want samen bereiken we veel meer dan alleen." De heemkundige roman is tranentrekkend. Het be gint al bij de geboorte van de hoofdpersoon, jongste zoon van een groot boerengezin. „Moeder pakte vaders hand vast en zei: 'Ik heb je altijd lief gehad, zorg goed voor ons kroost en onze kleine spruit en vertel hem dat hij met liefde op aarde is gekomen." Dood. Tijdens de 'regatten' in Ter donk ontmoet hij vissersdochter Veronica uit Terneuzen. Het is di rect pure liefde en hij besluit haar later in Terneuzen op te zoeken. De fietstocht heen en terug biedt ruimte voor tal van boeiende anek dotes. Tja, maar als de vissersboot van haar vader wordt verzwolgen door de golven van de Wester- schelde, verdwijnt ook zij mee de dieperik in. Het boek bestellen kan bij de schrijver via skywalkerronnie@hotmail.com "Dat is Hollandse Nieuwe happen met dat mooie stadhuistorentje als achtergrond!" Iedere zaterdag 10.00 -16.00 uur. WESTDORPE nu zoals hij is, zal nooit meer te rugkeren. Het zuivere water zal troebel worden. Vissen zullen blij ven, maar of ze nog eetbaar zullen zijn... De huidige schepen, al zijn ze voor ons groot, zullen te klein worden, de vaart te ondiep en te smal. Geloof me, het kanaal zal nog drastisch veranderen. Nie mand zal zich nog de tijd herinne ren, waarin we nu leven." Citaat uit Mijn lief woont in... Nieuw festival met kunst en muziek Jongerenplasa en Steenworp hou den zaterdag een nieuw festival in en om de chillsoos aan de Kapittel straat in Westdorpe. Kunst en mu ziek worden er gecombineerd: er is aandacht voor beeldende kunst, mode, dans, schilderen, graffiti, bo- dypaint, film, muziek en meer. Be kendste band is The Jacks. Alleen jongeren van 12 tot en met 27 jaar zijn welkom. Entree is gratis. HULST Big Swing Band speelt in 0e Halve Maan De Big Swing Band uit Sas van Gent treedt vanavond op brasserie De Halve Maan aan het Stations plein. De band wordt versterkt door zan geres Marjolein Polfliet, die vooral Franse chansons laat horen. Het optreden begint om 20.00 uur. Toegang kost 10 euro; daarvoor krij gen bezoekers ook een kaasplank je. TERNEUZEN Cursisten fotografie exposeren in kerk Cursisten van het open atelier foto grafie van Toonbeeld exposeren tot en met 30 juni in de Grote Kerk in de Noordstraat in Terneuzen. Zij zijn ervaren amateurfotografen die zelfstandig werken, maar zich la ten adviseren door docenten. De expositie is dinsdag tot en met za terdag te zien tussen 10 en 17 uur. z^9isz&sssaasecasssss^^w^sssiieaB KOM NAAR ONZE SHOWROOM VOOR EEN DEMONSTRATIE! ^6jJ" Mortiereboulevard 40 j Middelburg T 0118-441 944 info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77