Jeugd tast grenzen af Ruimte voor nieuwe dingen zeeland 123 Theater Camping Groede mag slaaphuisjes neerzetten Kritiek appartementen Zoutestraat in Hulst Bella belle 11 vrijdag 8 juni 2012 Sms'en frustreert de liefde. Een jongen loopt weg, nadat zijn vriendinnetje de eerste zoen uitstelt om haar rinkelende mobieltje te beantwoorden. Het Zwin College in Oostburg liet alle 240 derdeklassers don derdag nadenken over hun ei gen grenzen. De leerlingen praat ten en discussieerden over het drinken van (veel) alcohol, pes ten, respect (voor andere menin gen), verkeersregels en seks. door René Hoonhorst Comazuipen doen leer lingen van havo 3C van het Zwin College niet. Sterker, hoewel de overgrote meerder heid af en toe een alcoholisch drankje nuttigt, geeft slechts één meisje toe ooit een beetje dronken te zijn geweest. Die ervaring heeft: haar wel ge leerd dat ze er nog niet aan toe is om zelf te bepalen of ze vóór haar zestiende al alcohol mag drinken. Ze gaat bij het groepje zitten dat denkt dat denkt dat jeugdigen van 14,15 jaar nog niet genoeg verant woordelijkheidsbesef hebben om hun eigen grenzen te bepalen. De groep die denkt zelf wel te bepa len wanneer ze aan het drinken van alcohol toe is, is ongeveer even groot. Overigens staan de leerlingen niet alleen als groep tegenover elkaar, want ook onderling zijn voor- en tegenstanders van pure, eigen ver antwoordelijkheid verdeeld. Dat in Zeeuws-Vlaanderen het afgelo pen jaar zes comazuipers onder de zestien jaar in het ziekenhuis be landden, vindt een jongen, die zelf wel bepaalt of hij al of niet drinkt, 'niet veel'. Een andere voorstander van het zelf bepalen op welke leef tijd je aan alcohol begint, vindt zes leeftijdsgenoten die zich het zie kenhuis in zuipen juist een enorm aantal. Dat sommige kinderen al van twee drankjes in coma kun nen raken, wisten de meeste havis ten niet. Dat je vanaf volgend jaar een forse boete kunt krijgen als je alcohol drinkt vóór je zestiende wist niemand in de klas. Opbouw werker Natalja Molengraaf bracht de havisten ook nieuws toen ze vertelde dat energydrankjes als softdrugs worden gezien. Meer dan één zo'n drankje per dag is niet goed voor jongeren, wist Mo lengraaf Wethouder Jan Schaalje leidt de discussie in de vwo-klas. Hij is ver baasd dat niemand van de 14- en 15-jarigen rookt. Als ook niemand voornemens is ooit een sigaret op te steken, constateert Schaalje dat hij de 'braafste klas' van de school onder zijn hoede heeft. Het kan er natuurlijk ook aan lig gen dat de vwo'ers wat bedeesder en verlegener zijn. Zo durft 's mor gens tijdens de workshop van de in Groede wonende Zimbabwaan se zangeres Vimbainashe Zimuto niemand van de leerlingen, die zichzelf opgaven voor de work shop, los te gaan. Gevoelens to nen, vreugde en verdriet uiten in zang en dans schept een band en slecht grenzen tussen mensen. Maar de meeste leerlingen keken beschroomd naar elkaar en durf den zich niet aan het enthousias me van Zimuto over te geven. Rilana van Oostenbrugge bekeek het tafereel geamuseerd. Nog een grens te slechten dus. Maar de do cente maatschappijleer verwacht de komende weken meer aan dacht te moeten besteden aan an dere grenzen: pesten, internet, drank- en drugsgebruik bijvoor beeld. 'Kinderen drinken soms omdat hun vrienden het ook doen. Croepsdwang is sterker dan je denkt' door Martijn de Koning OOSTBURG - De 'wedstrijd' om het uitvoeren van een proef met slaap huisjes op het West-Zeeuws- Vlaamse strand is gewonnen door Camping Groede. Een externe commissie, ingesteld door de ge meente Sluis, vond het initiatief van de campingeigenaren de beste van elf inzendingen. Op het Sluise strand staan nog geen slaaphuisjes. Om te kijken hoe dat bevalt, krijgt één onderne mer de kans om een proef uit te voeren. Het plan van Camping Groede, ge maakt door Grontmij, omvat de Sluis heeft financiën aardig op orde door Martijn de Koning OOSTBURG - Het gaat steeds beter met de financiële positie van Sluis. De gemeente sloot het afgelopen jaar af met een plus van bijna twee miljoen euro en ziet kansen om een deel daarvan te gebruiken voor nieuwe dingen. Dat zei wet houder Conny Almekinders (finan ciën) gisteren tijdens de presenta tie van de Perspectievennota. Van de twee miljoen euro die 'over' is van afgelopen jaar, trekt het college 400.000 euro uit voor nieuwe zaken. „Dat is een teken dat het steeds beter gaat", gaf wet houder Jan Schaalje aan. „Dat had den we vorig jaar nooit durven doen." Zo stelt Sluis een leefbaarheids fonds in voor bijdragen aan initia tieven die 'de zelfredzaamheid van burgers en kernen vergroot'. Er gaat 50.000 euro in. Daarnaast krij gen de stads- en dorpsraden hun jaarlijkse bijdrage terug (totaal 30.000 euro per jaar), gaat er straks jaarlijks 80.000 euro naar het nog op te zetten museum in het voormalige stadhuis in Aarden burg en moet er per jaar 50.000 eu ro naar de provinciale daklozenop- door Henk Boot HULST - Het laatste woord over het appartementencomplex aan de Zoutestraat/IJzerenhandstraat in Hulst is nog niet gesproken. Welis waar hebben B en W in overleg met de woonstichting Hulst en de stichting Emergis besloten om het plan aan te passen, maar het ziet ernaar uit dat daarmee de tegen stand niet van de baan is. Volgens William Taelman, één van gangmakers achter de bezwarenla- wine tegen het complex, hoeven B en W er niet op te rekenen dat het aangepaste plan ongeschonden de eindstreep haalt. B en W besloten na de protesten om niet 21 wonin gen, maar slechts tien appartemen ten te bestemmen voor bescherm de huisvesting van bewoners met een psychiatrische stoornis. Tael man vindt dat B en W al te zeer het accent leggen op de problemen die de buurt heeft met de toekom stige bewoners. „Met de bezwaren tegen de bouwhoogte, de overlast van een nieuwe grote rotonde daar en tegen het feit dat er 26 parkeer plaatsen nodig zijn, terwijl er nu al weinig plek is, wordt niks gedaan." vang, omdat het Rijk daar geen geld meer voor geeft. Naar het pro ject Aantrekkelijk Oostburg gaat in 2014 en 2015 anderhalf miljoen eu ro. Verder wordt een deel van het geld gebruikt om de belastingen minder te verhogen dan het colle ge eerst van plan was. De lastenver zwaring voor iemand met een koopwoning is volgend jaar 2,7 pro cent; voor huurders is dat 2,2 pro cent. Er is veel onzekerheid over de rijks bijdrage van de komende jaren. Sluis houdt rekening met een be zuiniging van tonnen per jaar, en heeft dat bedrag dan ook niet be groot voor andere dingen. Het college kondigde ook nieuwe bezuinigingsposten aan. Zo wordt Stichting Welzijn met 50.000 euro gekort omdat het geen kunsteduca tie aan volwassenen meer hoeft te geven en gaat er 30.000 euro min der naar schoolbegeleidingsdienst RPCZ. Eerder overwoog het colle ge overigens nog die bijdrage hele maal te schrappen. De gemeenteraad praat komende dinsdag in commissieverband over de voorstellen in de nota, en be sluit er op 21 juni over. SCOQ7Eff AXP LITKS7VLE 'Vlaamse gaaien' bezoeken Gaaienbos De Vlaamse Gaai, jeugdgroep van De Steltkluut, houdt zaterdag een excursie door het Gaaienbos. De trip begint om 10.00 uur. Vertrek is bij de ingang van het bos aan de Kinderdijk bij Axel. Vooral leden en jongeren vanaf 11 jaar die interesse hebben in het lid maatschap van De Vlaamse Gaai, zijn welkom. HULST Reynaertfietstocht voor goede doelen De Rotary Hulst houdt morgen de Reynaertfietstocht. Bezoekers kun nen kiezen uit 20, 30, 50 en 100 ki lometer. Vertrekken kan tussen 10.00 en 14.00 uur bij scouting 't Ja gertje in Hulst. Onderweg is er op verschillende plaatsen vermaak. Deelname kost 3 euro; de op brengst gaat naar goede doelen. SINT ANNA TER MUIDEN Karei Smagge vertelt over barokmuziek Dirigent en muziekkenner Karei Smagge geeft zaterdag een lezing 'oude muziek' in de hervormde kerk in Sint Anna ter Muiden. Hij gaat vooral in op de verschillen tus sen Franse en Italiaanse barok. De lezing begint om 20 uur. Toegang kost 8 euro. De organisatie is in handen van de lokale Kunstkring. IM-Mill bouw van vijftien huisjes ter hoog te van de camping, in Groede-Bad. Ze zijn geschikt voor koppels of een gezin. Volgens campingeige naar Eric van Damme gaat het con cept uit van 'duurzaamheid': er worden verantwoorde materialen gebruikt, en die komen zoveel mo gelijk uit de regio. De huisjes zijn zoveel als mogelijk zelfvoorzie nend wat betreft energie. Van Damme streeft ernaar de slaaphuisjes volgend jaar te kun nen verhuren. De reden dat de commissie juist de inzending van Camping Groe de koos, wordt later bekendge maakt. Onderüési A'j-.omoticns Groep OLOV* Goes Pearyweg 17 (Car Village*) Tel. 0113 - 275000 olov.nl Foto's gemaakt bij een evenement, zoals de avondvierdaagse in Terneu- zen? Plaats ze op www.pzc.nl/foto EN VERDER Weblogs van PZC-verslaggevers over politiek, cultuur, voetbal en kerken op www.pzc.nl/blog TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75