Chaos groeit rond subsidie zonnepanelen 61 binnenland Veldleeuwerik bedreigd Bekendmaking Verkeersbesluit niet zo... niet zo vrijdag 8 juni 2012 DEN HAAG - De veldleeuwerik en de grutto zijn in Nederland de meest bedreigde vogelsoorten. Dat blijkt uit de Rode Lijst van de in ternationale natuurbeschermings organisatie IUCN en Bird Life In ternational die gisteren is gepubli ceerd. De lijst wordt iedere vier jaar bijgewerkt. Er zijn de afgelopen jaren zo'n 130 soorten verdwenen. Wereldwijd is de situatie van 197 van de onge veer 10.000 vogelsoorten kritiek. Ongeveer 2000 soorten worden als 'bedreigd' bestempeld. Vooral in het Amazonegebied is de situatie nijpend. In Nederland beginnen de veld- leeuwerik en de grutto uit te groeien tot zeldzaam heden. Zeker, er zijn plaatsen waar de veldleeuwerik nog jubelend het zwerk in schiet, maar zijn fantas tische concert klinkt ieder jaar minder vaak. Volgens Vogelbe scherming Nederland zijn er nog zo'n 50.000 broedparen, hun aan tal neemt af. De andere brekebeen in de Neder landse polderdelta is de grutto. De weidevogel wordt ook wel de ko ning van de Nederlandse polder genoemd, maar zijn koninkrijk slinkt. Waren er in 1990 naar schat ting nog zo'n 100.000 broedparen, in 2000 was hun aantal gehal veerd. Nu zouden er nog zo'n 25 tot 30.000 paren zijn, de helft van de Europese populatie. De grutto leeft op extensief be werkte weidegrond: het gras moet wel gemaaid worden, maar liefst laat, zodat de kuikens in het hoge gras insecten kunnen vangen. Ook moet het grondwaterpeil hoog gehouden worden, zodat de vogels met hun lange snavel wur men en emelten uit de grond kun nen peuren. Het winterleefgebied van de vogel in westelijk Afrika staat eveneens onder druk. „Maar de hoofdoorzaak ligt in Neder land", zegt Kees de Pater van Vo gelbescherming Nederland. „En omdat de meeste Europese grut to's bij ons broeden hebben we een speciale verantwoordelijk heid." Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu De Rijkshavenmeester Westerschelde maakt, ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht, bekend dat er een verkeersbesluit is genomen teneinde het voor onbepaalde tijd instellen van ligplaats geboden onder voorwaarden op het Kanaal van Gent naar Temeuzen. Het betreft hier een wijziging van het verkeersbesluit met het kenmerk RWS/DZL-2011/5726,5 december 2011. Het verkeersbesluit is voorbereid volgens de, in de afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht geregelde, uniforme openbare voor bereidingsprocedure. Het ontwerp-verkeersbesluit is gepubliceerd op 16 april 2012. Van maandag 16 april 2012 tot maandag 28 mei 2012 heeft het ontwerp-verkeersbesluit ter inzage gelegen. Tegen het ontwerp besluit zijn geen zienswijzen ingebracht. Het definitieve besluit van 1 juni 2012 met kenmerk RWS/DZL-2012/2440, is dan ook conform het ontwerpbesluit. Terinzagelegging Het verkeersbesluit ligt vanaf vrijdag 8 juni 2012 tot vrijdag 20 juli 2012, op werkdagen van 9.00 uur tot 16.00 uur ter inzage bij het Waterdistrict Westerschelde van Rijkswaterstaat Dienst Zeeland, Buitenhaven 2, 4531 BX Temeuzen, telefoon 0115 - 68 68 00. Beroep Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan een belanghebbende binnen zes weken na de dag waarop dit besluit bekend is gemaakt, tegen dit besluit beroep instellen bij de daartoe bevoegde Arrondissementsrechtbank. Belanghebbenden die geen zienswijzen bij het ontwerp-verkeersbesluit naar voren hebben gebracht en kunnen aantonen dat zij dat in redelijkheid ook niet hadden kunnen doen, kunnen beroep instellen tegen het verkeersbesluit. Het beroepschrift moet ondertekend zijn en ten minste bevatten: - de naam en het adres van de indiener; - de dagtekening; - de vermelding van het bestuursorgaan dat het besluit heeft genomen; - een vermelding van de datum en het nummer of het kenmerk van het verkeersbesluit; - de redenen waarom men zich niet met het besluit kan verenigen (motivering). Tevens dient ten behoeve van de rechtbank een afschrift van het besluit waartegen het beroep is gericht, te worden overgelegd. Temeuzen, 8 juni 2012. De rijkshavenmeester Westerschelde, mr. R.J.van der Kluit Subsidie voor zonnepanelen komt er, maar hoeveel en wan neer blijft onduidelijk. Branche zit te wachten op uit sluitsel: klanten tekenen on der voorwaarde subsidie. Prijs panelen al gedaald van vijf naar twee euro per watt. door Chris van Alem DEN HAAG - De chaos rond zonne panelen in Nederland groeit. Het is niet duidelijk of de beloofde sub sidie van 15 procent voor particu lieren vanaf 1 juli beschikbaar komt. Het ministerie van Infra structuur en Milieu meldde dat gis teren maar trok die datum schie lijk in. De voorwaarden moeten nog worden uitgewerkt en wor den 'spoedig' bekend, aldus de woordvoerder. Ook is niet duide lijk hoeveel geld er beschikbaar komt. Staatssecretaris Joop Atsma schreef de Tweede Kamer dat 22 miljoen is gereserveerd voor subsi dies aan particulieren. De regeling gaat in 2012 in en eindigt in 2013. „Wij gaan uit van de 52 miljoen eu ro die is toegezegd in het Lente-ak koord: 22 miljoen dit jaar en 30 vol gend jaar", aldus Olaf van der Gaag van Natuur en Milieu dat ruim 7000 belangstellenden heeft voor zijn actie Zon Zoekt Dak. De onduidelijkheid is een ramp voor de branche. „De hele markt wordt in één keer lamgelegd", zegt Allard Dijkstra, directeur van Ata- ma Solar Energy uit het Gelderse Eist. „Ik heb offertes uitstaan voor het installeren van 21.000 panelen. Mensen hebben die getekend on der voorwaarde dat ze subsidie krijgen." De voorwaarden moeten snel bekend worden, zegt directie lid Jacques van Seeters van ZonlQ^ uit Vught. „Als de onduidelijkheid tot oktober duurt, is 2012 een ver loren jaar." Agenschap NL, dat de regeling uitvoert, kon er gisteren niets over zeggen. De onduidelijkheid duurt al sinds april, toen de Kunduz-coalitie (CDA, WD, D66, Groen Links en Christen Unie) het plan lanceerde om de btw op zonnepanelen per 1 oktober te verlagen van 19 naar 6 procent. Vanwege problemen met de Europese Unie is daarvan afge zien. De in het Lente-Akkoord opgeno men btw-verhóging naar 21 pro cent per 1 oktober, gaat wel door en maakt de panelen duurder. Het is onduidelijk of iedere koper straks nog subsidie krijgt. Regelin gen uit 2009 en 2010, toen zon- ne-energie in de kinderschoenen stond, leidden tot een stormloop. Als grote partijen als Atama, Na tuur en Milieu, Vereniging Eigen Huis en energiebedrijven zich op de subsidiepot storten, is die zo leeg. Er heerst de laatste tijd een ware hype rond zonne-panelen. Er ontstaan tal van initiatieven voor collectieve aanschaf, gevoed door de goedkope aanvoer uit Chi na. Met de stijgende stroomprijs en heffingen van de overheid als argument, stellen installateurs dat de kosten in tien tot vijftien jaar kunnen worden terugverdiend. Kostten panelen vijf jaar geleden nog vijf euro per wattpiek (opwek kingsvermogen), nu is dat - inclu sief installatie en apparatuur - min der dan twee euro per wattpiek. Slecht werkende zonnepanelen Eenderde van de geïnstalleeri zonnepanelen werkt niet of sled Oorzaak: ze zijn verkeerd geïnst; leerd en de stroomproductie wor niet of onvoldoende gecontroleei Daardoor worden problemen ni tijdig gesignaleerd. Het Amste damse adviesbureau op gebied v£ duurzaamheid Local onderzocht installaties met zonnepanelen het land en kwam tot de ontde king dat sommigen zijn gebouw achter hoge dakranden. Schadii op één paneel betekent dat alle p nelen niet werken. Ook werden lc zittende kabeltjes ontdekt en sch keiaars die uit stonden. Local mei de aanvankelijk dat deze gebrek< goed zijn voor een schadepost v; 60 miljoen. „Dat was een beet prikkelend bedoeld", zegt dire teur Paul Kengen nu. Het onde zoeksrapport van Local is ni openbaar. „De opdrachtgevers scb men zich voor de uitkomst." Zonnig Duitsland Duitsland is met meer dan 900.000 zonnestroominstallatie: met een totaal opwekkingvermo gen van 25 Gigawatt (GW) de 'zor nekoning' van Europa. Zonnestroom is in Duitsland goed voor 3 procent van het totale stroomverbruik. Italië is nummer twee in Europa met bijna 13 (GW). Spanje is drie met ruim 4 GW. Nederland neemt een bescheider twaalfde plaats in met een opwel kirigscapaciteit van 118 megawatt De enorme groei van zonne-ener- gie in Duitsland is te danken aan de subsidies. Wie daar zonnepant len installeert, kan twintig jaar lang rekenen op overheidssteun ii de vorm van een bijdrage per ge produceerd kilowattuur. De regeling kostte de Duitse scha kist in 2010 negen miljard euro. Om die reden is de vergoeding in april dit jaar fors verlaagd. Boven: Zonnepanelen op een boerderijdak vallen behoorlijk op; niet als een zonnecel is verwerkt in een verder nc maai ogende dakpan. Onder: Soms lijken zonnepanelen zelfs los te komen van het dak. Ze kunnen ook compleet worden verwerkt in hi ontwerp van een modern huis. Dat bespaart ook nog op de bouw- en installatiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6