Strijd om verklikker >vdA rekent met frontale aanval af net beleid van kabinet Mark Rutte www.weekendcompany.niy vrijdag 8 juni 2012 Plannen verschillen radicaal De verschillende plannen die het lot van klokkenlui ders moeten verbeteren, leggen ook de verschillen tussen de belanghebbenden bloot. door Bjinse Dankert Het politieke getouwtrek om de positie van klok kenluiders te verbete ren, is aan het verhevi gen. Na beloftes, hoorzittingen en aankondigingen voor betere wetge ving, liggen plotsklaps twee plan nen op tafel. Het eerste is afkom stig van de regering, het andere van Kamerlid Ronald van Raak (SP) en heeft brede steun in de Ka mer. Beide plannen menen het beste voor te hebben met mensen die een grote misstand openbaar willen maken, maar de plannen verschillen radicaal. En beide plan nen leggen ook de machtsstrijd om de klokkenluider bloot. Het regeringsvoorstel voorziet in de oprichting van een adviesloket waar verontruste werknemers aan kunnen kloppen. Het loket stuurt een klokkenluider door naar de overheidsinstantie die de melding verder moet onderzoeken. Waardeloos idee, menen de par tijen die zich intensief bemoeid hebben met het voorstel van Van Raak. Dat zijn niet de minsten - profes sor Pieter van Vollenhoven, de Na tionale Ombudsman en een groep van oud-klokkenluiders verenigd in de Expertgroep Klokkenluiders. Stuk voor stuk hebben zij ruime ervaringen met grote misstanden waarbij juist de overheid onbe trouwbaar bleek. Dan heb je dus niks aan een adviespunt dat men sen doorstuurt naar instanties die verwijtbaar hebben gehandeld, meent het kamp-Van Raak. Van Raak wil daarom klokkenlui ders met een eigen wet bescher men, het Huis voor Klokkenlui ders. Maar werkgevers zien de bui al hangen. Straks moeten zij een lastige werknemer doorbetalen die ook nog eens een pijnlijk bedrijfs geheim heeft blootgelegd. Werkgeversorganisaties hebben la ten weten niks te zien in de initia- tiefwet van Van Raak. Een idee uit de koker van de SP waar werkgevers tegen zijn - mu ziek in de oren van de vakbonden? Niets is minder waar. Het bleef muisstil bij de vakbonden na de presentatie van Van Raak. Hoewel in 2008 vakbonden nog gemeen schappelijk pleitten voor een finan ciële compensatie voor klokkenlui ders en bescherming van de over heid. Het voorstel van Van Raak biedt hiervoor mogelijkheden, maar toch houden de bonden vast aan het 'advies- en verwijspunt' waar zulke garanties geheel ontbreken. CNV en FNV vinden dat er al ge noeg overheidsinstanties zijn om misstanden te onderzoeken. En: als iemand een misstand aankaart zonder bij het Huis voor Klokken luiders aan te kloppen, kan hij naar zijn wettelijke bescherming fluiten. In het voorstel van Van Raak ontbreekt het aan een be stuurlijke rol voor de grote vakbon den. Niet zo verwonderlijk dat de FNV daarom een andere voorkeur heeft, meent de Expertgroep Klok kenluiders. Ook tussen de bonden zijn de verhoudingen aan het ver schuiven. Vakbond De Unie schaart zich nu achter het initiatief van Van Raak. Daarmee is ook een kleine, symbolische bres geslagen in de eenheid van de vakbonden. N HAAG - De PvdA gaat de ver dingen in met een frontale aan- l op het beleid van WD-minis- -president Mark Rutte. De par- van Diederik Samsom wil met /esteringen de economische en werkgelegenheid aanja- n en belooft in haar concept-ver tal van recen- bezuinigingsmaatregelen terug draaien. ilgens Samsom heeft het recept het kabinet-Rutte averechts ge- De economie is gekrom- de werkloosheid stijgt en het staat op a dieptepunt. „Dit beleid biedt ;n enkel perspectief', aldus msom gisteren bij de presenta- van het programma in Den ag. strijd over wie straks de groot partij is, lijkt vooralsnog te tussen de WD en de SP. Samsom wil zich daartussen wur men en doet dat door zowel links af te slaan als ook duidelijk de ver schillen met de SP te markeren. Anders dan SP-leider Emile Roe mer, hamert Samsom op begro tingsdiscipline. De PvdA vindt dat het begrotingstekort uiterlijk in 2017 hooguit een half procent of minder moet bedragen. De SP wil dat de begroting 'op lange termijn' in evenwicht komt. Ook mag de AO W-leeftijd van de PvdA al in 2017 met een halfjaar omhoog, ter wijl de SP in ieder geval tot 2020 wil vasthouden aan de huidige leeftijd van 65. In navolging van de SP omarmt de PvdA in haar verkie zingsprogramma 'Sterker en Socia ler' het midden- en kleinbedrijf als 'banenmotor van Nederland'. Dat moet meer ruimte krijgen om te investeren en wordt daarvoor ge stimuleerd met fiscale vrijstellin gen, innovatiekredieten en oprich ting van een nationale investerings bank. Voor euroscepsis is nauwelijks ruimte bij de PvdA. Euro-obliga ties zijn volgens Samsom 'op ter mijn noodzakelijk'. Niettemin moet er eerst een gezamenlijke groei-agenda komen en moet, an ders dan nu, minder nadruk lig gen op bezuinigingen. „Onze idea len voor Europa gaan verder dan een eis van 3 procent", zei hij. De meest vergaande hervormin gen wil de PvdA doorvoeren op de arbeidsmarkt. Werkgevers gaan het eerste halljaar van de WW het volle loon doorbetalen, als prikkel om ontslagen werknemers sneller aan ander werk te helpen. De ont slagvergoeding moet worden inge zet voor scholing. De partij wil de positie van flexwerkers en zzp'ers versterken. Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21-00 uurza 10.00 uur-16.00 uur zo 12.00 -16.00 uur 'Prijs o.by 2-persoonsbe2èltlng en excl. reserveringskoslen 12,50 per boeking. Kijk voorde volledige voorwaarden op de websile. Let op! Alleen op 8 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5