13 Vraag antwoord vrijdag 8 juni 2012 In de maandelijkse rubriek Vraag Sr antwoord, onder redactie van Jan van Mullem, geven experts op het gebied van tuinieren, klussen, huishouden en interieur(styling) advies aan lezers. Het deskundigenpanel TUINIEREN Roriike van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en tevens eigenaar van Beqwaam, een opleidingscentrum dat uiteenlopende kluscursussen aanbiedt. Zie ook www.beqwaam.nl STYLING Joke Stephan is interieurspecialist voor kleine ruimtes en eigenaar van Emma Interieuradvies. Ze geeft advies over verbouwing en inrichting van woningen. Zie ook www.emma-interieuradvies.nl Rupsjesplaag In de achtertuin van T. Boomsma staat al ruim twintig jaar een krentenboom. 'Sinds een jaar of twee ontstaan in het voorjaar in de boom veel kleine nestjes van spinrag, met daarin kleine rupsen. Deze eten het verse, jon ge blad op en laten na een aantal weken een kale, lelijke boom achter. De krenten krijgen hierdoor geen kans te volgroeien. Hoe kan ik deze plaag het best bestrijden?' „Dit zijn de rupsen van de stippelmot", con cludeert Romke van de Kaa aan de hand van een meegestuurde foto. „Ze komen aan het einde van de lente op veel bomen en struiken voor. De mot heeft maar één generatie, dus als de rupsen zich verpopt hebben, is het leed geleden. Als vragensteller Boomsma er toch niet mee kan leven, kies dan in ieder ge val een bestrijdingsmiddel dat geen bijen doodt. Spuiten met Bromofos is de minst slechte optie. Maar liever helemaal niet." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met foto) naar wonen@wegener.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509. Startersset gereedschap Waaraan moet je denken bij de aan schaf van een startersset gereed schap, wil P. Gerbrand weten. Met fa milie heeft hij 500 euro ingezameld voor een verjaardagscadeau voor zijn zoon. Die heeft zojuist een jarender- tigwoning gekocht, waaraan nog het een en ander geklust moet worden. Probleem, volgens vader: 'Mijn zoon heeft gelukkig wel twee rechterhan den, maar geen eigen gereedschap'. „Meer mensen hebben me dit ge vraagd", zegt Paul Sanders. „Daarom heb ik er een webpagina aan gewijd (zie onder). Met een oud huis is goed gereedschap een vereiste. 500 euro is een mooi begin, maar aan een goe de accuboor ben je al zeker 100 euro Gele plekken in de badkuip 'Ze zitten er al lang, misschien al wel zolang we dit huis hebben, bijna tien jaar. Maar de laatste tijd stoor ik me er steeds meer aan: gele vlekken onderin de badkuip', zegt lezeres J. de Haas. 'Waarmee ik ook poets, ik krijg ze niet weg. Inmiddels sta ik op het punt een nieuwe badkuip te gaan bestellen. Maar dat is weer zo duur...' Gele vlekken in een badkuip of wasbak ontstaan vaak door een druppende kraan, schrijft Christina Zacker in 'Het grote was- en schoonmaakboek'. Ze lijken lastig te verwijderen, maar volgens de schrijfster is er een won dermiddel: 'Druppel er een beetje citroensap op en de vlekken zijn al snel verdwenen!' En dat lijkt me veel goedkoper dan een nieuwe badkuip. Skimmia-bende Nadat onverlaten de skimmia in haar voor tuin hadden 'leeggeplukt', heeft L. Korver haar struik verplaatst naar de achtertuin. 'Hij is wel opgekomen, maar heeft niet gebloeid. Wat kan daar de reden van zijn?' „Ik denk dat de familie slachtoffer is gewor den van de skimmia-bende, criminelen die 's nachts voortuinen bezoeken en skimmia's stelen', zegt Romke van de Kaa. „De stekken brengen nogal wat geld op. Waarom de ver plante skimmia niet meer bloeit? Misschien staat hij te veel in de schaduw ofte droog, maar mijn gok is dat hij tijd nodig heeft om van de plundering te herstellen. Heb geduld." kwijt. Daarnaast zou ik een cirkelzaag machine adviseren. Of een decoupeer- zaag met een paar verschillende zaag jes. En koop een goede, trillingsvrije vlakschuurmachine. De beste kost rond de 200 euro, neem in ieder ge val geen machientje van 25 euro; daar krijg je trilhanden én spijt van." www.beqwaam.nl/workshops/ klussen/startset%20gereedschap- pen.htm Vechten tegen de opperwoekeraar 'Wat te doen tegen de wildgroei van kattenstaart?' De vraag van S. Urlings laat aan duidelijkheid niets te wensen over: hij heeft genoeg van deze woeke raar in zijn tuin. 'Uittrekken en schoffe len helpt slechts voor een paar dagen. In uiterste nood heb ik ook Roundup geprobeerd: geen enkel resultaat.' „Ja, de kattenstaart, paardenstaart, ak- kerpest of hoe je de plant ook noemt, is van alle onkruiden het moeilijkst te bestrijden", zegt Romke van de Kaa. „De wortels gaan soms wel een meter diep en kattenstaarten reageren nau welijks op bespuiten met bestrijdings middelen. Die 'pakken' slecht vanwege het hoge gehalte aan kiezelzuur waar mee de plant zich pantsert. Om het be strijdingsmiddel meer houvast te ge ven, wordt soms een scheutje afwas- middel toegevoegd. Er is één troost: akkerpest gedijt vooral op humusarme grond. Grondverbetering zorgt ervoor dat de plant zwakker groeit en dat hij het uiteindelijk van andere planten ver liest. Ook consequent uittrekken, helpt het proces. Dat neemt niet weg dat het soms meer dan één generatie duurt voordat de paardenstaart is ver dwenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57