Juni vraagt tijd io| wonen Achter de orchideeën Cowboyketel vrijdag 8 juni 2012 Het is een bekend beeld uit de oude westernfilm: een cowboy die in de wildernis boven een open. vuurtje een ketel ophangt, gevuld met water. Geen strakke, blinkende ketel in een mode kleurtje zoals wij die nu kennen, maar een doffe, bolle ketel, vol butsen en met een groot hengsel eraan. Zeg maar de 'oerketel'. MisSchien vind je tegenwoordig nog een verdwaald, authentiek exemplaar op een antiekmarkt, maar zelfs daar is de kans klein om zo'n oud keteltje aan te tref fen. Maar niet getreurd: design label Invotis Orange heeft een ke tel in het assortiment, Grandpa's Kettle genoemd, die exact op de oude lijkt. Dus ook met butsen, bolle buik, lange tuit en groot hengsel. Hij is verkrijgbaar in an- tiek-grijs-look (35 euro). In deze serie is ook een 'gedeukte' beker, Grandpa's Mug, verschenen. www.invotisorange.com Gezelligheid Vergeet vooral niet intens te genieten van de tuin. Neem daarom eens de tijd om rustig te kijken naar de bloemenpracht, de vogels en de insecten, 's Ochtends is de tuin betoverend door de dauwdruppeltjes op het gras. De tuin is nu ook een prima plek om te ontspannen en samen te eten. Organiseer eens een gezellige barbecue en neem wat geluid van de buren voor lief. Op naar de zomer! Ik maak me graag vrolijk over de taal van politici. Maar van sommige lezers mag dat niet Een verontwaardige lezeres vindt -/ij-ft dm dat ik mijn boekje te buiten ga lUjÉÉÉ^ als ik commentaar lever op het motto van ons gesneuvelde kabi- net: 'Snoeien om te groeien'. Ik moet mij niet bemoeien met za- ■HHSHBHWPBS9 ken waarvan ik geen verstand Vlinderorchidee, heb. je kunt het ook anders zien. foto Romke van de Kaa, Zou het niet zo kunnen zijn dat mensen die geen verstand hebben van snoeien hieraan ook niet moeten beginnen? Zou het niet kunnen komen door het ondeskundige gesnoei van onze demissionaire premier dat ons politieke tuintje er momenteel zo miserabel bij ligt? Een andere uitdrukking waarmee de politiek laat zien dat zij hopeloos achterloopt bij economische en maatschappelij ke ontwikkelingen, is de veelgehoorde uitspraak dat oude ren actief moeten blijven, en vooral niet 'achter de gera niums' moeten belanden. Hebben ze in Den Haag de laat ste tien jaar wel eens naar een vensterbank geke ken? Dan zouden ze hebben gezien dat er allang niemand meer achter de geraniums zit. Heel Neder land zit al jaren achter de orchideeën. Om precies te zijn, achter de Phalaenopsis of vlinderorchidee. Van tijd tot tijd vindt er in de kamerplantenmode een omwenteling plaats. Wie oud genoeg is, zal zich nog herinneren dat onze oudjes vroeger achter de cyclamen zaten. Maar de cyclaam doet het niet boven een verwarmingsradiator en je ziet de cy claam tegenwoordig alleen nog in het voorjaar, als wegwerpplant. Daarna kwam de tijd van de gera niums: niet altijd even mooi, met hun stakerige groeiwijze, maar wél onverwoestbaar. Totdat felle kleuren uit de mode raakten. Toen kregen we de tijd van de ficus, hoewel vooral op studentenka mers de citroengeranium lang stand hield. De ficus was misschien wel decoratief, maar niet zo gemak kelijk als kamerplant. In kantoren weet hij zich nog te hand haven, maar uit veel huiskamers is hij verdwenen. Nu hebben we de orchidee. Ooit het toppunt van chic, vaak gedragen als corsage op een avondjapon, maar tegenwoor dig een plant die je bij de supermarkt meeneemt. Dat is de mocratie in de praktijk: iedereen zijn eigen orchidee. En het moet gezegd: de orchidee - en dan met name de vlin derorchidee - heeft grote voordelen. Hij bloeit aan één stuk door en houdt het zelfs uit boven de extra hoog gedraaide radiator van een bejaardenhuis. Bovendien kun je hem rus tig eens een dag vergeten water te geven, want met één scheutje water per week blijft hij ook in leven. Is de vlinderorchidee ook mooi? Daarover leun je twisten. Persoonlijk vind ik hem eerder bizar: vijf blaadjes in een plat vlak met in het hart een uitsteeksel dat vagelijk aan een geslachtsorgaan doet denken. En dan die wortels, die - grie zelig tastend om zich heen - boven de bloempot uitgroeien, als handen boven het graf. Nee, geef mij maar geraniums. Juni is dé tuinmaand. Alles komt nu echt tot leven. De zwoele, lange zomeravonden zijn er om te genieten van de tuin én om erin te werken. Welke klussen moeten er gebeuren? Een overzicht. Planten De meeste planten hebben al hun plekje in de borders. Rozen of heesters kunnen nog geplant worden als dat in het najaar niet is gebeurd. Ook zomerbloeiende bollen en knollen, zoals dahlia, begonia of gladiool, kunnen nog de grond in, al is het wat laat. Laat uitgebloeide voorjaarsbloeiers, zoals tulpen en narcissen, afsterven; zo heeft de bol voldoende voeding om volgend jaar weer te bloeien. Zijn er gaten in de border ontstaan doordat planten het niet goed doen? Dan geven kant-en-klare zomerbollen snel wat kleur. In de volle grond kunnen begin juni nog éénjarigen als asters, zonnebloemen en anjers worden gezaaid. Deze maand is ook geschikt voor het zaaien van meerjarigen. Denk dan aan juffertje-in-het-groen, leeuwenbekje en vergeet-mij-nietje. Bewateren Juni kan kurkdroog zijn, maar de regen kan ook extra heftig worden. Ondersteun kwetsbare planten tegen plensbuien. Op droge dagen moeten planten in potten en bakken 's avonds en/of 's ochtends veel water krijgen. Zorg dat de pot niet tot de rand is gevuld, anders loopt het er snel overheen. Geef in één keer veel water, dompel uitgedroogde kluiten even onder in een emmer water. Handig: riante gieter, waterton binnen handbereik of buitenkraan met tuinslang. Een slangenwagen is praktisch voor grotere tuinen. Potplanten kunnen wat voeding gebruiken in de bloei. De nieuwste voedingstabletten van bijvoorbeeld Pokon werken het hele seizoen. Het gazon kan in echt droge tijden ook vocht gebruiken: liever in een keer veel dan steeds een beetje. Tip: zet tijdens een bescheiden buitje de kamerplanten eens buiten om ze op te frissen. door Suzanne Dijkstra foto's PR 'Sé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54