4l 'Gebruiker kan lek Linkedln beperken' T@©S TURKIJE-DE-LUXE Woede over laten lekken vrijlating La S. Nederlands gezin komt 0111 door explosie Windhoos treft Montfort MIVD zat fout, militair raakt baan niet kwijt BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 8 juni 2012 door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Bij het zoveelste data- lek van dit jaar zijn ongeveer 6,5 miljoen versleutelde wachtwoor den van Linkedln op het internet gepubliceerd. „We kunnen nu ei genlijk wachten tot het volgende grote lek", zegt Joost Bijl van ICT-bedrijf Fox-IT. „Het laatste jaar is al heel vaak gebleken dat de beveiliging op internet niet in or de is, maar het lek bij Linkedln is wel heel groot." Het is volgens Bijl aannemelijk dat de daders de bijbehorende mail- adresssen ook hebben en dus kun nen inloggen. Bijl acht de kans groot dat hackers zich blijven richten op sites met veel gebruikers. „Zij zullen ook ze ker gegevens proberen te halen van een site als Facebook als zich die mogelijkheid voordoet." Gedupeerde gebruikers van Lin kedln moeten volgens computerex perts zo snel mogelijk hun inlogge gevens aanpassen. „Ik acht de leans groot dat mensen die wachtwoor den ook op andere plekken gebrui ken", zegt Bijl. „Niet alleen op an dere sociale netwerken, maar ook e-mailaccounts met privégegevens. Of van een site als PayPal waar mee betalingen worden gedaan via internet. Het is ronduit ongewenst dat anderen met die gegevens aan de haal gaan." Ook internetjurist Arnoud Engel friet waarschuwt dat internetge bruikers te vaak hetzelfde wacht woord gebruiken. Of de wacht woorden zijn te gemakkelijk te ach terhalen, ook al zijn ze versleuteld. Hackers kunnen wachtwoorden zonder hoofdletters, cijfers of lees tekens met een computerprogram ma erg snel achterhalen. Linkedln heeft accounts waarvan het wachtwoord is uitgelekt, ge blokkeerd totdat de gebruiker een nieuw wachtwoord heeft gekozen. MONTFORT - Het Midden-Limburg- se dorp Montfort is donderdaga vond getroffen door een wind hoos. Daarbij zijn verschillende da- ken van woningen afgewaaid. Dat meldt de brandweer. Onbekend is of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. PAUL KUSTERS tooserthenk S3 De oorzaak van het lek is nog steeds niet achterhaald. Het is vol gens Engelfriet nog maar de vraag of veel gedupeerden verhaal gaan halen bij Linkedln. „Het zal niet meevalllen om aan te tonen dat je daadwerkelijk schade hebt geleden", zegt hij. „Voor de meeste mensen is de grootste over last het aanpassen van een wacht woord:" Het wordt volgens Engelfriet pas menens als iemand daadwerkelijk inlogt en persoonlijke informatie ook daadwerkelijk gebruikt. „Het wordt namelijk een ander verhaal als een hacker rare berichten stuurt naar de baas van een gebrui ker, en die daarom ontslagen wordt." Nederlandse autoriteiten kunnen alleen reageren als het kwaad al is geschied. Maar consumenten kun nen wel wat doen, benadrukt Bijl van Fox-IT. Het is volgens hem veel beter om in twee stappen in te loggen, zoals met internetban- lcieren. Dan is naast de pincode nog een tweede verificatie nodig om daadwerkelijk te kunnen inlog gen. SS85559SÜ55SJ5S555S5! Linkedln in de problemen door een hack. foto Lex van Lieshout/ANP mmmsazsmamsvmmmmmsm&mxz-vxt AMSTERDAM - Advocaat Richard Korver doet bij de Rijksrecherche aangifte van schending van het ambtsgeheim, na een publicatie in nrc.next gisteren over de vrijlating van Peter la S., kroongetuige in het Amsterdamse liquidatieproces Pas sage. De krant baseerde zich op bronnen in opsporingskringen. La S. deed al eerder aangifte, nadat de NOS informatie had gepubli ceerd over afspraken die La S. met justitie zou hebben gemaakt over zijn getuigenbeschermingspro gramma. Volgens Korver maakt La S. zich grote zorgen over zijn veiligheid, 'nu juist de organisatie die voor de veiligheid borg dient te staan, ken nelijk zo lek is als een mandje'. Korver is de civiele advocaat van La S. Hij onderhandelt met'justitie over de beschermingsovereen komst met La S., waarover gaande weg het proces telkens problemen zijn ontstaan. De aangifte van gis teren is een aanvulling op de eerde re aangifte, zegt hij. Die is volgens de kroongetuige niet serieus ge noeg genomen. Heel ernstig, vindt Korver, omdat het vertrouwen in getuigenbe scherming zo 'een forse deuk op loopt'. Het Openbaar Ministerie in Amsterdam laat weten ontstemd te zijn dat de vrijlating van S. in de media is gekomen. Het CDA wil dat er meer duidelijk heid komt over de wijze waarop het OM en politie met kroongetui gen omspringen. Tweede Kamer lid Coslcun (^örüz wil een hoorzit ting. „Bij kroongetuigen lijken zaken vaak niet te lopen zoals ze zouden moeten lopen. Het is tijd om het systeem eens goed tegen het licht te houden en alle experts hierover te horen", aldus de parlementa- CONVERSANO - Een Nederlands ge zin is om het leven gekomen in de Zuid-Italiaanse plaats Conversano. De slachtoffers bevonden zich in een pand dat 's ochtends instortte na vermoedelijk een gasexplosie. Het gaat om Bernardo Vitto, zijn partner Welmoed Schotanus en hun anderhalf jaar oude zoontje Gianni Angelo uit Woudsend in Friesland. Ze zijn uit het puin ge haald na een urenlange zoekactie. Volgens reddingswerkers droegen de leden van het gezin nog hun py jama. Vitto, die als producer werkte, is geboren in Conversaro en combi neerde er met vrouw en zoon een vakantie met familiebezoek. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken is nog niet duidelijk wanneer de slachtoffers worden ge- repatrieerd. Door de explosie stortten twee oude gebouwen aan een nauwe straat in het centrum van Con versano in. Een gebouw was leeg en in het an dere gebouw zaten vooral toeris ten. Tien mensen zijn gewond ge raakt. Reddingswerkers met hon den zochten gistermiddag nog naar mogelijke andere slachtoffers. De zoektocht werd bemoeilijkt doordat de straat waaraan de ge- bouwen liggen maar enkele me- 1 ters breed is. Volgens burgemeester Giuseppe Lovascio van Conversano is de in storting mogelijk veroorzaakt door een explosie op de eerste verdie ping van een van de gebouwen. Omdat in de omgeving een gaslucht hing, wordt gedacht aan een gasexplosie. Ongeveer vijftig mensen zijn voorlopig dakloos ge raakt. Woudsend is in rouw ge dompeld. Het dorpsfeest dat vol gend weekeinde zou worden ge vierd is afgelast. Reddingswerkers bij het ingestorte gebouw. foto Luca Turi/EPA ZWOLLE - Tachtig militairen behou den mogelijk hun baan omdat de rechter de militaire inlichtingen dienst MIVD heeft teruggefloten. De MIVD had bij deze militairen de 'verklaring van geen bezwaar' ingetrokken omdat zij in het verle den met politie en justitie in aanra king waren geweest. Dat betekent dat deze militairen zouden moe ten worden ontslagen. In de zaak van een van hen heeft de rechter in Zwolle geoordeeld dat de MIVD de verklaring onte recht heeft ingetrokken. Dat oor deel is gisteren bekendgemaakt. De dienst had nagelaten het func tioneren van de militair en diens gedrag na de veroordeling mee te wegen. Volgens dé rechter druist dat in tegen de regels. Volgens ad vocaat Michael Ruperti werkt deze uitspraak door voor de militairen die in dezelfde situatie zitten. NE&ERLAN&-&UITSLAN&: NU AL 6RIMMK3E SFEER TOOSENHENK#ML NU PAS? 6AT VAN ONS WAS LLTIJfe AL Wl-r/ vliegreis l/ luchthavenbelasting transfer INed.sprekende reisleiding verblijf in een 5-sterren hotel ultra all inclusive RttosPremiurnTéleX Vlieg vanaf Schiphol, Rotterdam, Eindhoven of Maastricht! Zie www.kras.nl/72055 Zie www.kras.nl/72842 15 cpm Prijzen up per persoon, tenzij anders vermeld. Popen zijn exclusief leservermgskosten en Calannieilerifonds. 8- t/m 22-daagse zonvakanties Rixos Tekirova Kemer 8 dgn v.a. 569 super-de-luxe resort, prachtig gelegen tussen de pijnbomen beschikt o.a. over 4 a la carte restaurants, een uitgebreid spa- en wellnesscenter en een aquapark met 4 waterglijbanen met een voortreffelijke keuken Rixos Lares* - Antalya 8 dgn v.a. 649 luxe en moderne uitstraling, volledig gemoderniseerd! direct aan het privé-strand, in de populaire wijk Lara met o.a. 3 a la carte restaurants, een prachtige tuin, uitgebreid spa- en wellnesscenter en 6 tennisbanen Rixos Premium Belek*****+ - Belek 8 dgn v.a. 799 zeer ruim opgezet, gelegen in een bosrijke omgeving temidden van diverse golfbanen en direct aan het privé-strand beschikt o.a. over een eigen winkelstraat, dolfinarium, 7 a la carte restaurants en groot aquapark met diverse glijbanen Vertrekdata: van 25 juni t/m 31 oktober Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 3 personen. Vertrekdata: van 15 juli t/m 27 september Prijzen zijn per persoon bi) een bezetting van 3 personen. Vertrekdata: van 14 juni t/m 31 oktober Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 3 personen. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4