M'n eigen plekje met hulp in de buurt wonen 3 vrijdag 8 juni 2012 door Maurits Sep Alleen als ze er zin in hebben, gaan Amanda, Lianne, Sylvia en Sanne naar de gemeenschap pelijke woonkamer in Het Hof En eens in de drie maanden voor de bewonersvergadering, het zogehe ten huiskameroverleg. Maar verder zitten ze gewoon lekker in hun eigen appartementje. Alleen, met elkaar of met familie of vrien den. Trots doet Sanne Versluis (25) de deur naar haar appartement open. De rand van de bank stelt haar verzameling knuffels ten toon, aan de muur hangenT»osters van Nick en Simon en Frans Bauer. En een ingelijst voetbalshirt - met handtekening - van Nigel de Jong. „Mijn achterneef!" Veel cd's en dvd's in de kast, opgeruimd keukentje, net te, ruime slaapkamer, grote badkamer. Alles zelf ingericht, in overleg met haar ouders, dat wel. „Maar zelf betaald! Ik heb overal voor gespaard." Want Sanne werkt, bij Ono nis Walcheren, voorheen de sociale werk voorziening van Lété. Tot haar twintigste woonde Sanne in een ge zinsvervangend tehuis van Het Gors in Goes. Vier jaar geleden kon ze in Het Hof te recht. „Ik was meteen enthousiast. Het is hier leuk, gezellig en ik heb toch iets voor mezelf.' Vijf jaar bestaat Het Hof nu, een woonvorm voor verstandelijk gehandicapten van Stich ting Philadelphia. De vijftien appartemen ten aan de rand van Middelburg zijn in een lang lint gebouwd, met in het midden het steunpunt waar de begeleiding werkt en overnacht tijdens de slaapdienst. Het is vooral begeleiden 'met de handen op de rug', zoals woonbegeleidster Myrthe Haak het omschrijft. „We helpen ze met de post, hun geld, het huishouden. Maar ze moeten zo veel mogelijk zelf doen." Tenzij directe hulp gewenst is, dan wordt die ook geboden. Verder worden individuele leer doelen gesteld, die in de wekelijkse gesprek ken worden besproken. Hulp bij het leggen van sociale contacten en psychische onder steuning behoren ook tot de taken van de begeleiders. Omdat de bewoners overdag werken of naar de dagbesteding gaan, zijn twee begeleiders vanaf vier uur 's middags aanwezig, tot tien uur 's avonds. Eén van die twee blijft slapen tot de volgende ochtend tien uur. Voor het geval dat iemand 's nachts hulp nodig heeft. Sylvia de Roo (50) vindt het wel een fijn idee dat er 90k 's nachts iemand dichtbij is om haar te helpen als ze bang is. „Dat vind ik rustgevend. Ze doen ook veel voor je als je dat vraagt. Je krijgt schoonmaakmidde len, en huishoudgeld voor de hele week." Sylvia woont drie deuren voorbij Sanne. Tussen hen in woont Amber. „Een leuke buurvrouw, heel rustig", vindt Sylvia, die pas dik drie maanden in Het Hof woont. Ze heeft al veel contact met de andere bewo ners. Alleen koffie drinken in één van de twee centrale huiskamers komt er niet vaak van. Die koffie-momenten zijn elke avond' om acht uur, maar dan heeft Sylvia niet zo veel tijd. Ze moet nogal wat medicijnen slik ken en dat moet op tijd gebeuren. Met ande ren eten in de gezamenlijke eetkamer doet ze wel vaker. Sanne.dan weer niet, die kookt vaker zelf. Is vaker in haar eigen appartement te vinden. Of in dat van haar vriend, die ook in Het Hof woont, in zijn eigen appartement. Amanda Dekkers (28) woont al vanaf het be gin in Het Hof „Ik was de allereerste, ik woonde er al een paar weken voordat de an deren kwamen. In het begin was het wel wennen. Ik kwam uit een groepswoning en toen zat ik ineens alleen. Maar het is heer lijk, ik heb lekker mijn eigen plek. En als ik gezelschap wil, dan vind ik dat in de geza menlijke huiskamer. Ik woon hier heerlijk. Ik wil niet weg." Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47