130 Joop, de kleinste cocaïnejager Snowbase-eigenaar overlegt met OM commentaar Smokkelwaar Drie maanden cel geëist tegen veelpleger vrijdag 8 juni 2012 kilo cocaïne, met straatwaarde van zo'n 7 miljoen euro, is de afgelopen weken in de havens onderschept. „We hebben het idee dat het hier nu iets te makkelijk gaat." Toine Timmerman, tactisch teamchef Zeeuwse recherche Een douanier inspecteert een baliasttank. foto's Lex de Meester door Emile Calon Als een echte terriër duikt Joop donderdag ochtend tussen de enor me trossen aan boord van een vrachtschip op zoek naar cocaïne. Na een snelle inspectie keert hij terug bij zijn baasje, een van de hondengeleiders van de Ne derlandse douane. Deze vertelt trots dat Joop de kleinste cocaïneja ger van Nederland is. Joop, een jack russell, is opgeleid tot drugshond omdat de douane behoefte heeft aan speurhonden die kunnen werken in kleine ruim tes en beter inzetbaar zijn dan de veel grotere Mechelse herders. Joop heeft inmiddels ook zijn spo ren verdiend, vertelt de begeleider. „Hij heeft onlangs een partij cocaï ne gevonden die was vermengd met zout." Joop, zijn begeleider en een aantal andere douaniers doorzoeken don derdag een vrachtschip dat diepge vroren vis aan het lossen is in de Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost. Uit analyse is duidelijk geworden dat er mogelijk cocaïne wordt ge smokkeld. Uitgerust met het nodi ge gereedschap betreden de dou aniers het schip en beginnen aan hun speurtocht naar harddrugs. Het vooronder, waar vooral de trossen liggen, is het eerst doel van de douaniers. Ze kijken tussen de materialen en openen vervolgens een mangat boven een baliasttank. Volgens hen is dat een mooie plek om iets te verstoppen. Als ze zien dat de tank vol water staat, is hun interesse geweken. Wel geeft een van hen aan dat ze vooral daar zoe ken waar bemanningsleden snel iets kunnen verstoppen en makke lijk weg kunnen nemen. Om die reden inspecteren ze ook de ruim te waar alle verf is opgeslagen. Een gasmeter wist uit dat het niet erg gezond is om die ruimte te betre den. „Te veel kwalijke gassen", al dus Peter Remmé van de douane. Om die reden gaan twee dou aniers met perslucht die ruimte in. Maar ook daar vinden ze niets ver dachts. De douane controleert op jaarba sis zo'n zestig tot zeventig schepen die de Zeeuwse havens aandoen. Dat controleren gebeurt op basis van een uitgebreide analyse waar bij onder andere gekeken wordt naar de herkomst van het schip. Schepen afkomstig uit Zuid-Ameri- ka kunnen dan ook vaak op be zoek van de controleurs van de douane rekenen. De douaniers vinden na een dag zoeken niets verdachts aan boord van het schip. De douane, de politie en de marechaussee zijn samen met an dere instanties aan de slag om een groot lek te dich ten: de smokkel via Zeeuwse ha vens. Sinds de organisaties hun materieel en menskracht bun delen, worden flinke partijen smokkelwaar onderschept. De ze gecoördineerde inzet komt dus niets te vroeg. De Zeeuwse havens lopen wat dit betreft achter op Rotterdam en Amster dam. Smokkel is een hardnekkig pro bleem. Het gaat tegenwoordig niet meer om tamelijk onschul dige pakketjes boter of sigaret ten zoals vroeger aan de grens tussen Nederland en België. Via de Zeeuwse havens worden grote partijen goederen illegaal doorgevoerd. Dat is slecht voor de belastingopbrengsten en het ontwricht de legale handel. Maar het grootste belang is toch wel de strijd tegen de door voer van drugs. Alleen al de beteugeling van die harde criminaliteit is een flinke inspanning waard. MIDDELBURG - Soms krijgen officie ren van justitie die deskundige in stanties inschakelen, antwoord op vragen die niet zijn gesteld of juist géén antwoorden op vragen die wél zijn gesteld. De 26-jarige Mid delburger die gisteren voor de rechtbank in Middelburg moest verschijnen was een veelpleger. Volgens de procedure vraagt de of ficier dan aan de reclassering om een ISD-rapportage. De officier kreeg deze keer alles. Van overbo dige adviezen over welke straf zij voor de Middelburg in gedachten hadden tot het advies om eens na te denken over een ISD-rappor- tage. En dat was nu net wat de offi cier had gevraagd, maar dus niet had gekregen. Dus eiste hij maar een celstraf van drie maanden plus een ISD-maatregel, maar dan voorwaardelijk. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Snowbase-eigenaar Olivier Beherman heeft donder dag een gesprek gehad met het Openbaar Ministerie. Hij wilde achterhalen of het OM wil mee werken aan een doorstart van het skicentrum met een nieuwe exploi tant. De Belgische projectontwikkelaar en investeerder verzekerde woens dag dat hij in onderhandeling is met een kandidaat-exploitant. Het zou gaan om eigenaar Nicky Broos van Skidöme in Rucphen. Die zou al eerder belangstelling hebben ge toond voor Snowbase. Het skicentrum kwam onder meer in de problemen door de be slaglegging door het OM vanwege de betrokkenheid van voormalig coffeeshopeigenaar Meddie Wil- lemsen bij de financiering van de piste. Het Openbaar Ministerie wil niet ingaan op de vraag of zij bereid is mee te denken over de overdracht van de exploitatie. „Er ontstaat pas een nieuwe situatie als zich daad werkelijk een nieuwe exploitant aandient. Pas dan kunnen we dit tegen het licht houden", zegt woordvoerster Elke Kool van het Openbaar Ministerie. Het faillissement van twee werk maatschappijen van Snowbase werd aangevraagd door de Belas tingdienst. Die heeft nog 700.000 euro tegoed. Ook de gemeente Ter- neuzen is schuldeiser. Wethouder Co van Schaik: „Het gaat om een totaalbedrag van 175.000 euro aan onroerendzaakbelasting en riool recht. Probleem is dat we door de bv-tjes het bos niet meer zien. We kunnen nergens meer beslag op leggen." PvdA-fractievoorzitter Gijs van den Berg stelde donder dag direct schriftelijke vragen over de risico's die de gemeente loopt. Hij vreesde ook voor problemen rond de infrastructuur bij het ski centrum. Van Schaik: „Nee, dat hebben we nog kunnen regelen. Dat ging om zeven ton." Met de komst van een nieuwe ex ploitant moet ook de horecaver- gunning worden aangepast. Snow base werkte tot aan het faillisse ment van de werkmaatschappij Snowbase Horeca bv met een soort 'gedoogvergunning', waar aan strikte voorwaarden waren verbonden. Dat hield direct ver band met de beslaglegging door het OM en Bibob-onderzoeken. Burgemeester Jan Lonink over een eventueel nieuwe situatie: „Elke nieuwe exploitant kan een vergun ning aanvragen, die dan weer wordt getoetst." Net als Van Schaik stelt hij vast dat er overdui delijk een spelletje met bv's wordt gespeeld. „Dat kan ertoe leiden dat schulden verdwijnen, maar dat de gene die ze maakt gewoon door kan gaan." Er is een wet op komst die dat soort praktijken voorkomt. ABONNEE VEILING VANDAAG VOETBALREIS BIEDEN VANAF €0 PZC Drugshondje Joop en zijn begeleider van de douane gaan het schip in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3