Duits elftal is niet Duits meer 34l poi Robben op de hak genomen Spullen Het gras vrijdag 8 juni 2012 Honderden Russische fans reis den gratis (inclusief kaartje) naar Polen. Dankzij president Poetin. De Duitser Lahm zal tegen Portugal als linksback spelen in plaats van aan zijn vertrouwde rechterkant. Een wanvertoning tegen Por- tugal op het EK 2000 luidde de ommekeer in bij Duits land. Die Mannschaft gooi de het roer om en speelt sindsdien attractief voetbal. door Theo Brinkman Het Duits elftal is al eni ge jaren het Duits elftal niet meer. Die Mann schaft heeft het imago van Kampfgeist en Laujpensum, on verzettelijkheid en loopvermogen, van zich af geworpen. Het huidige team, dat morgen avond opent tegen Portugal, wordt zelfs vergeleken met de ploeg van 1972, volgens velen de mooiste Duitse ploeg aller tijden. Niet ge dreven door wilskracht, maar door spelvreugde. De aanzet voor die ontwikkeling werd in feite gegeven bij een vori ge Duitsland-Portugal, namelijk die op het EK van 2000. Belabberd en fantasieloos was het spel van Duitsland tijdens het toernooi in Nederland. Misschien wel symbo lisch was het dat zelfs de 39-jarige Lothar Matthaus nog in de basis stond. Vernieuwing? Nee, daar hadden ze in Duitsland toen nog geen boodschap aan. De laatste wedstrijd in de groepsfa- se was tegen Portugal. Bloedheet was het en de Kuip was die dins dagavond volgestroomd. Portugese fans waren uitgelaten; zij hadden reeds twee zeges op zak en de vol gende ronde was al zeker. De Duit se supporters waren kritischer dan ooit. Het voetbal was beroerd, de resultaten ook: een gelijkspel te gen Roemenië en een nederlaag te gen Engeland. Het werd voor de ploeg van bonds coach Erich Ribbeek nog erger. Met 3-0 werden de Duitsers van De Duitse selectie wordt niet gedreven door wilskracht, maar door spelvreugde. Ook tijdens de training. het veld geveegd door de Portuge zen, die hun sterren nota bene op de bank hadden gelaten. De vedet ten keken vanuit de dug-out la chend toe hoe Sergio Concei^ao met drie doelpunten de Duitse af gang compleet maakte. Met de staart tussen de benen verliet Duitsland het toernooi. Weggehoond en uitgefloten. Het was voor de Duitse voetbal bond het sein dat het anders moest. Wilde de nationale ploeg weer gaan meetellen, dan moest hij zijn stijl veranderen. Het werd tijd voor technisch verzorgd, aan vallend voetbal. Tijd voor vermaak en complimenten. Die neue Mannschaft was geboren. Opdracht één: het moest van on derop gebeuren. Clubs werden daarom verplicht werk te maken van hun jeugdopleiding. Daarnaast zorgde de voetbalbond DFB ervoor dat in het hele land voetbalscholen kwamen. Waarna opdracht twee volgde; tactiek en techniek moesten belangrijker wor den dan de fysieke arbeid. Bij het nationaal elftal liet de om mekeer nog even op zich wachten. In 2002 werd zowaar nog de WK- finale gehaald (en verloren), maar op het EK van 2004 was het op nieuw al na de groepsfase over en uit. Aan de hand van de nieuwe bondscoach Jürgen Klinsmann kwam daarna het succes. Samen met zijn assistent Joachim Löw veranderde Klinsmann de cultuur bij de ploeg. Het vervolg is be kend: Duitsland oogstte lof, al haal de het geen titel. Het speelde in 2006 een goed WK (derde) en daarna ging het onder leiding van Löw al net zo goed op het EK van 2008 (finale verloren van Spanje) en het WK van 2010 (in de halve finale uitgeschakeld door Spanje). Löw heeft nooit wat gehad met het oer-Duitse krachtvoetbal. Als trainer niet, maar ook voordien als speler al niet. Conditietraining? Daar werd hij alleen maar trager foto Andreas Ceber/EPA van. Dat hij het als trainer anders zou aanpakken was duidelijk. Des te mooier is het dat hij bij het na tionaal elftal talenten treft die ge wend zijn aan die nieuwe aanpak. Ze zijn opgeleid met het idee dat er meer is dan mentaliteit en agres siviteit alleen. De generatie van Götze, Ozil, Hummels, Kroos, Bad- stuber, Reus, Bender, Müller is de eerste lichting van na de omme zwaai in 2000. Bij zijn derde eindtoernooi als bondscoach hoopt Löw te oogsten met das schone Spiel. Het zal in elk geval een andere Duitsland-Portu gal opleveren dan destijds in de Kuip. Poolse gras was kapot gevroren en er was nauwelijks tijd om een nieuw veld te laten groeien. SOS dus. Letterlijk, want het Nederlandse bedrijf Ba- renbrug uit Nijmegen kwam met die grassoort als red dende engel. Net als twee jaar eerder bij het wereld kampioenschap in Zuid-Affika. SOS is in dit geval niet het internationale noodsignaal, maar een afkor ting van Super Over Seeding. Overseeding, door zaaien, is het oppeppen van een gehavende grasmat met nieuw zaad - in tegenstelling tot het volledig op nieuw inzaaien van een veld. Het SOS groeit sneller dan welk gras ook. In de zomer ligt het er vijftien da gen eerder dan het gebruikelijke Engelse raaigras, waar ze vroeger in de Amsterdamse Meer zo trots op waren. En, belangrijk voor de Polen, ook in de winter staat het gewas zijn mannetje. Al vanaf zes graden groeit het SOS vrolijk door. DEN HAAG - De Beierse premier Horst Seehofer heeft gisteren ster voetballer Arjen Robben op de hak genomen. Bij een persgesprek in Den Haag vertelde hij zijn gehoor een grap die volgens hem de ronde doet in zijn deelstaat. Robben had twee cruciale strafschoppen ge mist voor Bayern München. „Een rechter vertelde een veroordeelde dat hij slecht nieuws en goed nieuws had. Het slechte nieuws is dat de man werd veroordeeld tot de dood door de kogel. Maar het goede nieuws was: Robben zal schieten, haha." Seehofer, die ook topfuncties heeft in de Duitse landelijke politiek, voegde eraan toe dat wat hem be treft Robben voor Nederland de strafschoppen mag nemen. foto Marcel van Hoorn/ANP Dat professioneel voetbal op gras wordt ge speeld, is in deze tijd van de meest geavan- ceerde kunststofmatten niet meer zo van zelfsprekend. Hoewel door sommige voet ballers ook dit seizoen weer flink is gefoeterd op de velden van Heracles, Excelsior, AGOW, Almere City en Zwolle, is de kunstgrasondergrond niet meer weg te denken. Maar de liefhebber verkiest gras en het gaat voetbalfe deratie Uefa nog te ver om een Europees kampioen schap op iets anders dan puur natuur te laten spelen. Al is er ook op dat heerlijke, vers gemaaide gras vaak voldoende aan te merken. Van de glijpartijen in de Amsterdam Arena tot de toendra van San Siro; ook gras heeft zijn nukken. Daar kwamen ze in Polen ach ter toen ze het veld voor de openingswedstrijd in het nationaal stadion van Warschau wilden leggen. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34