Rooms zeker niet uit luxe aaibaarheidsfactor is wat Polen wil 33 'Normaal slaap ik altijd slecht voor een belangrijke Wij gaan Europa in 'Ik miste Krysten Nygaard bij Oranje, een nummer io' vrijdag 8 juni 2012 De Poolse bondscoach Smuda is relaxed. I r~~- i EK of niet, de viering van Corpus Christi in Krakau gaat gewoon door. Vervangt Ron Vlaar of Wilfred Bouma de geblesseerde Joris Mathijsen tegen Denemarken? foto Koen van Weel/ANP de Europa League onomstreden. Schaars is een echte linkspoot, die als passer de opbouw van achter uit een impuls kan geven. MIN Hij is een middenvelder en geen back. Voor die laatste positie mist Schaars de dynamiek, dat snelle, wendbare dat een vleugel verdediger moet hebben in defen sief opzicht. „Als back moet ik con stant nadenken", zei hij deze week en daarmee diskwalificeerde hij zichzelf onbewust. Volgens Van Marwijk heeft Schaars nog maar twee keer een hele wedstrijd als back gespeeld: dit seizoen bij Spor ting en een keer in de jeugd bij Vi tesse. En dat is een wel heel erg broos fundament om als de links back van Oranje aan het EK te be ginnen. door Danny van den Broek Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeltoernooi. Vandaag: Kees Kist over het EK van 1980. Bij het EK vier jaar eerder in Joegoslavië werd Kees Kist op het laatste mo ment ingevlogen om de troostfinale te spelen, maar in 1980 was de spits een vaste waarde in Oranje. „AZ had in die tijd een wereldploeg. Ik schopte er dat sei zoen 34 in. Dan ben je overal wel kom. Ook bij het Nederlands elf tal", zegt de 59-jarige oud-interna tional. Bij Oranje hadden ze het 'tijdperk Cruijff twee jaar eerder afgeslo ten. „Ik heb veertien keer met hem in het veld gestaan. Johan re gelde alles. Hoe we speelden, de wedstrijdpremies. Als enige speel de hij op Pumaschoenen. Maar Adidas was de sponsor van het Ne derlands elftal. Na een training moesten wij onze voetbalschoe nen altijd buiten op de gang zet ten, haalde Henny Warmenhoven ze op. Behalve die van Johan. Die liet hij voor de deur van de hotel kamer staan. Henny was van Adi das. Hij weigerde Puma's te poet sen. Die strijd. Dat spelers zelf mochten kiezen welke schoenen ze droegen. Ook die heeft Johan voor ons gewonnen. Toen hij ge stopt was en daarna meer spelers van zijn generatie, kwamen de ma gere jaren. Het is heel simpel. Wij hadden er wel aan geroken, maar we waren nog niet volwassen ge noeg." Voor krap 15.000 toeschouwers won Oranje op 11 juni 1980 met 1-0 van Griekenland. Doelpunt: Kees Kist. „Uit een strafschop. Naar rechts kijken en ze links on derin de hoek schieten. Daarna verloren we met 3-2 van Duits land. Laatste poulewedstrijd was tegen Tsjecho-Slowakije. Wij moesten winnen, maar bleven ste ken op 1-1. Uitgeschakeld. Ik scoor de weer. Werd ik nog tweede op de topscorerslijst van dat EK. Één doelpunt achter Hrubesch van Duitsland. Het was een apart toer nooi. Het leefde totaal niet bij die Italianen. En wij hadden niet het vertrouwen dat je nodig hebt om een goed EK te spelen. Bij AZ kon ik de hele wereld aan. Bij het Ne derlands elftal was dat anders. Ik miste de aanvoerlijnen van mijn ei gen club. Ik miste Krysten Ny gaard bij Oranje. Dat was onze nummer 10. Een Deen. Fantas tische voetballer. Een goed mens ook. Hij heeft een ernstig auto-on geluk gehad. Maar gelukkig is hij er nog. Ik heb nog steeds contact met hem. Begin augustus word ik zestig. Dat wordt een mooi feest. Dan moet hij er bij zijn." Bekijk de beelden op de site en de App van deze krant door Hans Leber WARSCHAU - 'Nóg is Polen niet ver loren!' De eerste strofe van het volkslied voorspelt weinig goeds voor Polens toernooi, maar heeft gelukkig alleen met het- verleden te maken. Aan de vooravond van de EK-opening Polen-Griekenland stond Warschau gisteren al op zijn kop. Het lijkt alsof het land defini tief de grauwsluier van het oude Oostblok van zich wil afwerpen. Anders dan in vroeger tijden is het land deze dagen juist blij met bui tenlands bezoek. De Zweedse le gers in 1656, vervolgens de Pruisi sche keizers, Oostenrijkse monar chen, Russische tsaren, Adolf Hit ler's nazi's... De bloedige geschiede nis van het land kent vele agres sors. De meeste zijn de komende weken weer te gast, nu onder vriendelijker gesternte. Zelfs de Russen, die van 1945 tot 1989 het land in de ijzeren greep van de USSR hielden, werden eerder deze week gastvrij onthaald in War schau. De Poolse hoofdstad is vanavond om zes uur het toneel van de eer ste EK-wedstrijd. De laatste dagen steeg een muur van geluid op uit de Korf van Warschau, zoals het nationaal stadion in de volksmond heet. De openingsceremonie werd geoefend en de vele honderden fi guranten, meest jongeren, deden vermoeden dat een Chinese cho reograaf aan het werk was. Acht honderd zouden het er zijn. En de muziek is deels van de Pool Frédéric Chopin, gespeeld door de Hongaarse pianist Adam Gyorgy. Het wordt vast mooi. En groot. Het EK voetbal is het grootste Poolse evenement sinds 1979, toen zo'n 250.000 uitzinnige Polen de pauselijke mis op het Plein van de Overwinning in Warschau bij woonden. Hun eigen Karol Józef Wojtyla, 'Johannes Paulus II' was die dag voorganger. Vanavond is het nog maar de vraag wie Polen bij de hand neemt. Speelt het ne gentienjarige megatalent Rafal Wolski? Buiten het voetbal is er in Polen al les aan gedaan het toernooi te doen slagen. Wie woensdagmid dag over de beloofde nieuwe snel weg Ai tussen Berlijn en War schau reed, moest de laatste twee uur nog over tweebaans binnenwe gen in de file richting Warschau, 's Avonds echter zagen de eerste ge bruikers van de héle verbinding hoe de wegwerkers het zand uit hun broeken sloegen. Klaar! Ma- ciej Lewandowski, ondernemer in Warschau, kan er om lachen. „Er heerst een leuke, verwachtingsvol le sfeer. Ook al krijg je niet zo snel alle Polen achter het nationale team. Het blijft een verdeeld land, hè. De clubs zijn belangrijker." Drie nieuwe stadions (Warschau, Gdansk en Wroclaw), nieuwe we gen... Hemel en aarde werden be wogen voor een goed toernooi. En het voetbal? In een poule met de Grieken en de oude tafelgeno ten vanachter het ijzeren gordijn, Tsjechië en Rusland, kan Polen, mede door het thuisvoordeel, eni ge kans op de kwartfinale niet wor den ontzegd. De Polen hopen op een overwinning, maar ook dat zij de komende weken hun aaibaar heidsfactor verhogen zoals de Duit sers dat in 2006 met hun WK de den. En ach, na een eventuele neder laag vanavond geldt onvermin derd: 'Nóg is Polen niet verslagen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33