Europa kan wel een Zoveel adrenaline, dan kun 301 sport Staat van Oranje Cocon vrijdag 8 juni 2012 Proefballonnetje van Johan Cruijff: Dtrk Kuijt als linksback. „Ik kan me onderge schikt maken als de nood aan de man is." Joris Mathijsen speelt niet tegen Denemarken, maar reist wel mee met Oranje naar Charkov. door Roel Wiche Crimmeeltechnisch ben ik nog niet helemaal bij gepraat over deze stad, maar ik durf na een paar dagen wel te beweren dat de Ulica Powisle niet de meest vuurgevaar- lijke straat van Krakau is. Je kunt er heerlijk langs de oevers van de Wisla naar de ondergaande zon kijken en bij het winkeltje kun je vragen waarom Marco van Basten hier op zoveel blikjes bier is afge beeld. Maar als Oranje-internatio nal geniet je toch verdomd wei nig van de brede avenue waar langs het teamhotel is gevestigd. Met verbazing keek de verzamel de pers gisteren vanaf het dakter ras toe hoe de spelers, van nestor Van Bommel tot en met benjamin Willems, in twee speciale busjes werden gestopt voor de expeditie naar het hotel waar de interview sessies plaatsvinden. Afstand: hon derdtwintig meter. Veiligheid voor alles, zo dicteert de Uefa. Als profvoetballer leef je in een co con, zeker op een toernooi dat toch al gauw wat massahysterie opwekt, zoals een EK. Een enkele keer wordt het kordon doorbro ken en mag je Auschwitz bezoe ken, maar voor de rest is het elke dag dezelfde mantra: eten, trai nen, rusten, eten, kaarten, rusten, trainen, slapen. Veel andere sma ken zijn er niet voor een EK-voet- baller. Valt er nog te wat te bele ven in Krakau, vroeg Wesley Sneij der ons nieuwsgierig op het dak terras. We hadden natuurlijk kun nen vertellen over de hagelwitte koetsen op het plein, de talloze bruisende cafés, de ijscobarretjes met zijn lange rijen en de stiletto hakken waarop de Yolanthe's van Polen zich staande houden. Maar dat deden we maar niet. Medelij den hoeven we natuurlijk niet te hebben, maar je hoeft het er nu ook weer niet in te pompen. Gdansk Ren Ronaldo! Dribbel Özil! Schiet Sneijder! In naam van alle voetballiefhebbers: laat zien dat Europa meer heeft te bieden dan louter fi nanciële malheur. Als het de komende drie weken over de Eurotop gaat, hoeven we niet meer verveeld naar Brussel te kijken. Bij Duitsland denken we niet meteen meer aan Merkel maar aan Özil, en Hollan- de moet plaatsmaken voor Hup Holland Hup. De mopperende re geringsleiders met hun droeve blik ken kunnen naar de coulissen, het podiu m is vanaf vanavond gereser veerd voor de artiesten die niet lij den ónder de financiële crisis. On geremd kunnen zij ons gaan ver blijden met iets wat de Europea nen nog wel bindt: voetbal. Londen, Parijs en Berlijn prikke len altijd, maar de etalage van Eu ropa heeft zich verplaatst naar Warschau, Wroclaw, Pozan, Lviv, Charkov en Kiev. Niet meteen afhaken als het de ko mende uren toch weer over Grie kenland gaat. De Grieken doen nu eenmaal ook mee aan Euro 2012 en over een paar uur mogen ze ook nog de aftrap verrichten. Hoe bijzonder is het dat zelfs de men sen in Athene dan alle problemen even kunnen parkeren? Wat al die knappe koppen niet voor elkaar krijgen, lukt de bal dan wel: hoop en verlichting brengen in de ge kwelde harten. Ook al is het maar voor negentig minuten, de barometer van geluk doet het tenminste nog. Als straks om 18.00 uur het gordijn omhoog gaat, telt de moeizame aanloop in Polen en Oekraïne niet meer. Dan zijn er alleen nog maar blijde en 29P (?©tUIC3 PoznarÜ 344 1.100 344 343-©Warschau 186 382.. Wroclaw 59'4-544 f Krakau s':M Lviv Uitvalsbasis 1 Nederlands elftal A Krakau-Charkov 1339km t Reistijden per auto (in uren) Amsterdam - Gdansk (1170 km): 12:42u. Amsterdam - Charkov (2420 km): 27:00u. Charkov 730 293 'Donetsk';® Gdansk Poznan Wroclaw Warschau Lviv Kiev Charkov Donetsk Gdansk 03:59 06:26 04:23 09:16 13:56 19:41 22:51 Poznan 03:59 02:49 03:48 08:43 13:23 19:07 22:18 Wroclaw 06:26 02:49 05:00 07:11 14:09 19:53 22:29 Warschau 04:23 03:48 05:00 05:15 09:54 15:39 18:49 Lviv 09:16 08:43 07:11 05:15 07:05 12:49 lJ5:16 Kiev 13:56 13:23 14:09 09:54 07:05 05:59 09:00 Charkov 19:41 19:07 19:53 15:39 12:49 05:59 03:58 Donetsk 22:51 22:18 22:29 18:49 15:16 09:00 03:58 door Leon ten Voorde hoopvolle boodschappen op te ha len bij de zestien deelnemende lan den. Maar uiteindelijk draait het om de oogst van de oosterse zo merfeesten. Kilometers aan voor beschouwingen zijn de voorbije dagen de wereld ingeslingerd, maar wat zeggen al die ferm uitge sproken ambities? „Het mooie aan voetbal is dat niemand van tevo ren weet hoe het gaat lopen", merkte Robin van Persie vorige week terloops op. En zo is het maar net. Favorieten zijn er genoeg, althans Wat doet Ronaldo dit EK? foto EPA op papier. Maar met de meeste fa vorieten, uitgezonderd de Span jaarden dan, loopt het in de prak tijk vaak niet goed af Bert van Marwijk laat al die bespie gelingen daarom langs zich heen waaien. „Vraag op straat in Rome wie favoriet is en de mensen zeg gen Italië. Vraag dat in Madrid en je hoort Spanje, in Duitsland zeg gen ze Duitsland en in Nederland Oranje." Ja, zelfs in Athene gelo ven ze dat Griekenland weer de baas van Europa kan worden. Het nationaal voetbalelftal is in elk ge val een stuk taaier dan de eigen economie. Zoals dat hoort aan de vooravond van een groot toernooi zijn er ook vragen, ontelbaar veel. Lukt het de Spanjaarden als eerste land in de wereld drie titels op rij te winnen? Krabbelen de Fransen op? Wor den de Duitsers de nieuwe Brazilia nen van Europa, zijn de Engelsen echt zo slecht en kan dit Oranje nog een treetje hoger klimmen? Ook interessant: wat gaat Cristia- no Ronaldo doen nu zijn eeuwige plaaggeest op vakantie is? Altijd is er die vergelijking met Messi, altijd worden zijn treffers naast die van de Argentijn gelegd. Als hij op za terdag een bal van dertig meter in de kruising schiet, dribbelt Messi op zondag met de ogen dicht tien man voorbij. Gek wordt hij ervan. Maar van die ballast is de Portuge se ster verlost. Eindelijk is de büh ne voor hem en kan hij het ap plaus gaan ophalen dat hij op een groot toernooi nog nooit heeft ge kregen. Dus Ronaldo, laat het maar zien. In naam van alle liefhebbers be wijs maar eens dat je in Europa niemand naast je wilt hebben. Dribbel, schiet, scoor en jaag het chagrijn maar van het continent. Europa kan immers wel een glim lach gebruiken. Maar Sneijder mag daar natuurlijk ook voor zorgen, of Robben, ofVan Persie... In tijden van crisis kunnen de Grieken Reisafstanden -reisafstand in kilometer 100km door Roei Wiche infographic BD bron atlantictravel.cc KRAKAU - Zes vluchten, 8400 kilo meter in totaal. Twee keer een lan ding diep in de nacht. Oranje bouwt vanaf vandaag een lucht brug tussen Krakau (Polen) en speelstad Charkov (Oekraïne). De spelers zijn niet bang voor een aan slag op hun fysiek. „Bij onze clubs weten we niet beter." Stel, je bent trainer van een voet balploeg uit Amsterdam. Er valt een uitnodiging op de mat om een toernooi in Madrid te spelen dat iets langer dan een week duurt. Drie wedstrijden in totaal, waar van twee laat op de avond. Er is een hotel beschikbaar en een trai ningsveld kan worden geregeld. Ga je dan drie keer op en neer vlie gen? Vermoedelijk niet. Je bent trainer en je wilt dat je spelers vol doende (nacht)rust krijgen, zeker als je wedstrijden speelt die het ui terste van je ploeg vergen. En veel reizen is niet bepaald bevorderlijk voor het herstel van je lichaam. Maar op een EK gelden blijkbaar andere wetten. Het Nederlands elf tal vliegt vandaag voor het eerst van Krakau, waar het basiskamp is ingericht, naar speelstad Charkov. Een afstand van 1400 kilometer, te vergelijken dus met het traject Am sterdam-Barcelona. Na de wed strijd tegen Denemarken (morgen, aftrap 19.00 uur plaatselijke tijd) vliegt Oranje direct terug. Volgen de week wordt opnieuw een lucht brug opgezet voor dè wedstrijden tegen Duitsland (woensdag) en - Portugal (zondag). Beide duels be ginnen pas om 21.45 uur, wat bete kent dat de hele selectie pas diep in de nacht terugkeert in Polen. En dan moet iedereen nog maar hopen dat het vluchtschema in tact blijft. Zo moest AZ dit seizoen na de Europa Leaguewedstrijd te gen Metalist urenlang wachten op het vliegveld van Charkov, omdat te weinig kerosine was geleverd. Toch is binnen Team Oranje nooit de vraag aan de orde geweest om voor het drieluik in de eerste EK-ronde in Charkov te blijven. Bondscoach Bert van Marwijk zweert bij de filosofie dat een ploeg tijdens een toernooi met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30