zeeland j 27 50% korting Je wordt gepakt, roept een stem in haar hoofd Grote rol van moeders bij keuze voor techniek Speciale aanbieding voor PZC lezers op een abonnement én een Apple iPhone 3GS 8 GB voor slechts 39,-! Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc O vrijdag 8 juni 2012 Hoogleraar Pieter Ippel van de Roosevelt Academy: „Gedwongen opname of behandeling is een vergaande inbreuk op de vrijheid van de mens. Het is een morele plicht daar goed mee om te gaan." foto Mechteld Jansen Het is middernacht als de ambulance stopt voor de gesloten afdeling van een psychiatrisch ziekenhuis. De vrouw die er uit wordt gehaald, is Irene van de Giessen. Ze is in een psychose beland. Je wordt gepakt, roept een stem in haar hoofd, ter wijl ze wordt afgevoerd naar de se paratiecel. Irene verzet zich hevig, maar kan niet op tegen de zes mannen die haar vastgrijpen en uitkleden. Iemand gooit een blauw scheurhemd over haar naak te lichaam en ze wordt in 'de sepa reer' gegooid: een kale ruimte met een kartonnen po. „Waar ben ik?", roept ze. „Dat weet je best", is het antwoord. Ze snapt niets van wat er gebeurt. Ze is bang en ziet maar één ding: mensen die haar kwaad willen doen. Er komt iemand op haar af met een spuit; om rustig te worden, zegt hij. Zo beschrijft Irene van de Giessen een van de ervaringen die zij met dwang opdeed als psychiatrisch pa tiënt. Van de Giessen zet die erva ringen nu in als staflid van GGZ Haagstreek (onderdeel van Rivier duinen). Zij is 'coördinator her stel- en ervaringsdeskundigheid'. Steeds meer ggz-instellingen heb ben zo iemand in dienst om hun omgang met patiënten te verbete ren. „Ik houd literatuur bij en praat veel met patiënten. Het gaat dus verder dan mijn eigen ervarin gen. Om deskundig te kunnen meepraten moet je bovendien af stand kunnen nemen van je eigen ervaringen." Gedurende een periode van twin tig jaar werd Van de Giessen met enige regelmaat opgenomen. Sepa ratie (eenzame opsluiting), fixatie (vastbinden), gedwongen toedie ning van medicijnen en andere dwangmaatregelen, ze heeft het al lemaal meegemaakt. „Er is nog niet genoeg besef hoe ie mand zich voelt die psychotisch binnenkomt. Daar is veel aan voor af gegaan. Bedenk dat mensen vaak uitgeput zijn, honger of dorst kunnen hebben. Separeren kan no dig zijn, maar kijk eerst eens of een gesprek op een rustige kamer en één op één-contact niet genoeg is om iemand tot bedaren te bren gen. Zeg: 'we willen je in principe niet aanraken', leg uit waarom je doet wat je doet. Als patiënt heb je soms ook niet in de gaten dat je ge drag vervelend of bedreigend over komt. Ook dat kun je uitleggen." De Vlissingse was één van de spre kers bij de presentatie van De Bin nenkant. Van de Giessen: „Pieter heeft een droom voor me uit doen komen met dit boek." Irene van de Giessen door Harmen van der Werf terneuzem - Moeders spelen een grote rol bij de opleidingskeuze van hun kinderen en daarom moe ten zij helpen bij het promoten van technische opleidingen. Direc teur Mark van Waes van het Bio Base Training Center in Terneu- zen deed donderdag deze oproep op een symposium over techniek- onderwijs van de Christenunie in Zeeland. Van Waes zei het - om eerlijk te zijn - net iets onvriendelijker. Hij sprak over 'een slechte rol die moe ders spelen'. „Ze hebben het idee dat techniek vies werk is en dat je er vuile handen van krijgt. Dat dra gen ze over op hun kinderen." Dat dit beeld niet of nauwelijks meer klopt, bevestigde Jeroen van den Oord op het symposium. Hij is bij het Zeeuwse Regionale Opleidin gen Centrum (ROC) verantwoor delijk voor de technische studies. „Operators in de chemie verdie nen meer dan de leraren van wie ze les kregen." Van den Oord raadde middelbare scholen aan hun leerlingen op het hart te drukken voor techniek of zorg te kiezen. „Dat zijn de vakge bieden waaraan in Zeeland nu en in de toekomst behoefte is. Al in de brugklassen moet je daarmee beginnen." Provinciaal bestuurder Ben de Reu die ook op het sympo sium sprak, deed daar een schepje bovenop. „Toen ik van de pedago gische academie kwam, was ik nog nooit in een technisch bedrijf ge weest. En dat zal voor meer van mijn mede-leerlingen hebben ge golden. Dat is jammer. In het basis onderwijs moet je kinderen al ken nis laten maken met techniek." Op vallend in dat verband was dat De Reu het betreurde dat de pedagogi sche academie in Vlissingen vrij veel nieuwe studenten trekt. „Voor die meisjes is toch geen werk te vinden." Het Zeeuwse ROC heeft nog niet eens te klagen over het aantal tech niekleerlingen, zo'n 2500. Dat zijn er echter, aldus Van den Oord van het ROC, krapaan voldoende om de vergrijzing en uiteindelijk de uitstroom in de industrie op te vangen. Dow Terneuzen weet dit in hogere functies goed te maken met Spaanse, Portugese en Griekse ingenieurs. Zij kunnen helpen de industrieel-technische infrastruc tuur van Zeeland in stand te hou den. De vestiging van nieuwe be drijven is lastig, verklapte Dick ten Voorde van Economische Impuls Zeeland. Een windmolenbouwer had belangstelling, vertelde hij, maar die haakte af uit vrees niet ge noeg geschoold personeel te kun nen krijgen. 24 maanden Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaal Actieprijs Toestelprijs 120 300 Mb pWT- €20.- €69,- 180 400 Mb %A5i- €22.50 €49,- 240 400 Mb £55T- €27,50 €39,- 180 240 1360 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 150 mb per maand. Kijk op de website voor gratis toestellen met identieke aanbiedingen! Voor vragen en meer informatie be!: 0900-0603 <co.45/ges||k) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7,50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27